Lista stanowisk - Portier

Portier

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Portier to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie ruchu osób wchodzących i wychodzących z budynku, udzielanie im podstawowych informacji odnośnie rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń, godzin otwarcia, etc. W przypadku budynków zamkniętych dla osób nieupoważnionych, portier sprawdza tożsamość tychże osób i cel w jakim chcą dostać się do środka. Portier wydaje jednorazowe wejściówki, uprawniające do pobytu na terenie tego typu budynku w charakterze gościa, jednocześnie odnotowując godzinę wejścia i personalia petenta. W przypadku portierów hotelowych do ich obowiązków należy także wydawania kluczy do pokojów, przyjmowanie bagażu gości, zamawianie w ich imieniu taksówek, oraz wykonywanie innych prostych czynności, o które poproszą go klienci placówki. W przypadku budynków wyposażonych w wewnętrzny parking portier może sterować otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej, wydawać przepustki i odnotowywać godziny wjazdu pojazdów na teren posesji, jednocześnie wskazując najdogodniejsze miejsce do parkowania.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze portiera nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie byłoby jednoznaczne z objęciem stanowiska. Potencjalni pracodawcy przyjmują nawet osoby legitymujące się wyłącznie podstawowym wykształceniem, lecz posiadające doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Istotne będą jednak cechy personalne, pozwalające na rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków – odpowiedzialność, cierpliwość, skrupulatność, etc. Często od osób zainteresowanych pracą na tym stanowisku oczekuje się odpowiednich warunków fizycznych, a w przypadku pracowników hotelu znajomości zasad savoir vivre, przydatnych przy obsłudze gości.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest przestrzeń portierni – pomieszczenia wydzielonego z głównego hallu, lub przyległego do budynku na zewnątrz. Praca portiera nie jest trudna, lecz bywa monotonna, przez wielokrotne wykonywanie tych samych czynności w długim okresie czasu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w charakterze portiera stwarzają liczne firmy i instytucje, hotele, motele, etc.


ZAROBKI

Średnie zarobki portiera są określane na poziomie 1800 złotych brutto miesięcznie.

Praca Portier
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?