Lista stanowisk - Młynarz

Młynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Młynarz, jako przedstawiciel zawodów tradycyjnych, o wiekowej tradycji, zajmuje się przetwórstwem zbóż na mąkę, płatki, lub kaszę. Podstawową czynnością młynarza jest mielenie zbóż celem otrzymania mąki; obecnie proces ten odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i zachowaniu najwyższych standardów jakości. Zarówno mąka jak i pozostałe półprodukty wytwarzane przez osobę zatrudnioną w tym charakterze wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Od wieków przestrzenią roboczą młynarza jest oczywiście wnętrze młyna, jednak obecnie obiekt tego rodzaju wyposażony jest w zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia, umiejscowione na poszczególnych kondygnacjach. Młynarz w trakcie jednej zmiany przemieszcza się pomiędzy nimi, obsługując poszczególne sprzęty i nadzorując ich poprawne funkcjonowanie. Wykwalifikowany pracownik posiada także wiedzę i doświadczenie niezbędne do wykonywania prostych prac naprawczych i konserwacyjnych urządzeń znajdujących się w jego miejscu pracy.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do pełnienia funkcji młynarza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych na kierunku przetwórstwo zboża, lub techników spożywczych na tym samym kierunku. Oczywiście preferowani są kandydaci, legitymujący się średnim wykształceniem technicznym. Szczególnie ambitni kandydaci decydują się także na ukończenie jednego z kierunków akademii rolniczej. Te osoby mają największe szanse na objęcie stanowiska nadmłynarza lub kierownika młyna. W ramach profesji młynarza istnieje wiele specjalizacji, różniących się zakresem wykonywanych obowiązków i miejscem w hierarchii zawodowej. Wykształcenie zawodowe nie zapewnia możliwości objęcia każdego z nich, jednak średnie wykształcenie techniczne daje już taką możliwość. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze muszą posiadać określone cechy personalne, pozwalające na efektywną pracę w zespole i odpowiedzialne wykonywanie powierzonych obowiązków.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy młynarza jest, jak wcześniej wspomniano, przestrzeń młyna, wyposażonego w liczne maszyny i urządzenia specjalistyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku oferują oczywiście młyny na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki młynarza, w zależności od konkretnego stanowiska rozpoczynają się od kwoty 1500 złotych brutto miesięcznie. Na najwyższą pensję liczyć może osoba obejmująca stanowisko nadmłynarza, lub kierownika młyna.

Praca Młynarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.