Lista stanowisk - Młynarz

Młynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Młynarz, jako przedstawiciel zawodów tradycyjnych, o wiekowej tradycji, zajmuje się przetwórstwem zbóż na mąkę, płatki, lub kaszę. Podstawową czynnością młynarza jest mielenie zbóż celem otrzymania mąki; obecnie proces ten odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i zachowaniu najwyższych standardów jakości. Zarówno mąka jak i pozostałe półprodukty wytwarzane przez osobę zatrudnioną w tym charakterze wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Od wieków przestrzenią roboczą młynarza jest oczywiście wnętrze młyna, jednak obecnie obiekt tego rodzaju wyposażony jest w zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia, umiejscowione na poszczególnych kondygnacjach. Młynarz w trakcie jednej zmiany przemieszcza się pomiędzy nimi, obsługując poszczególne sprzęty i nadzorując ich poprawne funkcjonowanie. Wykwalifikowany pracownik posiada także wiedzę i doświadczenie niezbędne do wykonywania prostych prac naprawczych i konserwacyjnych urządzeń znajdujących się w jego miejscu pracy.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do pełnienia funkcji młynarza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych na kierunku przetwórstwo zboża, lub techników spożywczych na tym samym kierunku. Oczywiście preferowani są kandydaci, legitymujący się średnim wykształceniem technicznym. Szczególnie ambitni kandydaci decydują się także na ukończenie jednego z kierunków akademii rolniczej. Te osoby mają największe szanse na objęcie stanowiska nadmłynarza lub kierownika młyna. W ramach profesji młynarza istnieje wiele specjalizacji, różniących się zakresem wykonywanych obowiązków i miejscem w hierarchii zawodowej. Wykształcenie zawodowe nie zapewnia możliwości objęcia każdego z nich, jednak średnie wykształcenie techniczne daje już taką możliwość. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze muszą posiadać określone cechy personalne, pozwalające na efektywną pracę w zespole i odpowiedzialne wykonywanie powierzonych obowiązków.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy młynarza jest, jak wcześniej wspomniano, przestrzeń młyna, wyposażonego w liczne maszyny i urządzenia specjalistyczne.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku oferują oczywiście młyny na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki młynarza, w zależności od konkretnego stanowiska rozpoczynają się od kwoty 1500 złotych brutto miesięcznie. Na najwyższą pensję liczyć może osoba obejmująca stanowisko nadmłynarza, lub kierownika młyna.

Praca Młynarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.