Lista stanowisk - Masztalerz

Masztalerz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Masztalerz to pracownik stajni, sprawujący opiekę nad końmi przebywającymi na jej terenie. Stanowisko to nie jest jednak tożsame z funkcją stajennego. W przeciwieństwie do stajennego (osoby karmiącej i pojącej zwierzęta) masztalerz zajmuje się pielęgnacją koni, ich podstawową tresurą w młodym wieku. Masztalerz na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia (w oparciu o które nazywany jest także starszym stajennym) weryfikuje stan zdrowia zwierząt przebywających na terenie stajni, ich zdatność do perspektywicznego udziału w zawodach sportowych lub pracy siłowej. Zawód masztalerza należy do grupy zawodów zanikających na obecnym rynku pracy, jednak ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie, osoby dotychczas wykonujące obowiązki masztalerza często przekwalifikowywane są do realizowania funkcji tresera a nawet zawodnika w wyścigach konnych.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze masztalerza nigdy nie stawiano sztywnych, formalnych wymogów kwalifikacyjnych, choć doświadczenie średnie było u nich mile widziane. Najważniejsze jednak okazuje się w tym przypadku odpowiednie podejście do zwierząt, pasja, z której wynika umiejętność „porozumienia się” ze zwierzętami, sprawowania opieki nad nimi. O objęcie stanowiska masztalerza starały się zazwyczaj osoby dotychczas zatrudnione w charakterze stajennego, i posiadające długi staż na tym stanowisku. Jak wspomniano już wcześniej często kolejnym stopniem awansu okazuje się objęcie tresury zwierząt lub uczestnictwo w zawodach sportowych w charakterze dżokeja.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy masztalerza jest oczywiście przestrzeń stadniny konnej, w której został on zatrudniony. Masztalerz zajmując się przede wszystkim zwierzętami wykonuje także szereg prac organizacyjnych i porządkowych w ich otoczeniu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają, jak wspomniano już wcześniej, stadniny konne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki masztalerza określane są na średnim poziomie 2200 złotych brutto miesięcznie.

Praca Masztalerz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.