Lista stanowisk - Kuśnierz

Kuśnierz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kuśnierz to osoba zajmująca się obrabianiem skór futerkowych i wytwarzaniem z nich różnorodnych części garderoby, galanterii i temu podobnych. Osoba wykształcona w tym kierunku opracowuje także projekty tychże wyrobów, które następnie samodzielnie realizują na zamówienie klientów prywatnych, sprzedawców hurtowych i detalicznych. Kuśnierz uzupełnia naturalne ubytki w obrabianym surowcu, a także łączy jego fragmenty z wykorzystaniem materiałów innego pochodzenia. Poszczególne elementy scalane są za pomocą specjalistycznej maszyny kuśnierskiej, a także uzupełniane podszewką, zamkami, sprzączkami, etc. W wykonywaniu tych czynności towarzyszy kuśnierzowi szereg innych urządzeń i maszyn, z których obsługą musi być zaznajomiony. W przypadku zamówień prywatnych kuśnierz zdejmuje wymiary, by dopasować wyrób do indywidualnych preferencji klienta. Zajmuje się także konserwacją i reperowaniem gotowych wyrobów futerkowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kuśnierza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w tym kierunku. Alternatywną drogą doskonalenia zawodowego jest praktyka w zakładzie kuśnierskim, pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze muszą posiadać zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny, pomocny przy opracowywaniu projektów wyrobów kuśnierskich. Praktyczna znajomość obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń obecnych w zakładzie nabywana jest podczas praktyki wprowadzającej do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca kuśnierza to praca rzemieślnicza, wykonywana w zakładzie wyposażonym w odpowiednie maszyny i urządzenia, niezbędne do realizacji projektów wyrobów kuśnierskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym kierunku mogą poszukiwać zatrudnienia w zakładach rzemieślniczych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych, wytwarzających wyroby odzieżowe i galanteryjne, a także wszelkiego rodzaju dywaniki, tapicerki, etc. Kuśnierz może zdecydować się również na otwarcie własnej działalności i przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, hurtowników i handlarzy detalicznych.


ZAROBKI

Średnie zarobki kuśnierza określane są na 1500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kuśnierz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?