Lista stanowisk - Kuśnierz

Kuśnierz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kuśnierz to osoba zajmująca się obrabianiem skór futerkowych i wytwarzaniem z nich różnorodnych części garderoby, galanterii i temu podobnych. Osoba wykształcona w tym kierunku opracowuje także projekty tychże wyrobów, które następnie samodzielnie realizują na zamówienie klientów prywatnych, sprzedawców hurtowych i detalicznych. Kuśnierz uzupełnia naturalne ubytki w obrabianym surowcu, a także łączy jego fragmenty z wykorzystaniem materiałów innego pochodzenia. Poszczególne elementy scalane są za pomocą specjalistycznej maszyny kuśnierskiej, a także uzupełniane podszewką, zamkami, sprzączkami, etc. W wykonywaniu tych czynności towarzyszy kuśnierzowi szereg innych urządzeń i maszyn, z których obsługą musi być zaznajomiony. W przypadku zamówień prywatnych kuśnierz zdejmuje wymiary, by dopasować wyrób do indywidualnych preferencji klienta. Zajmuje się także konserwacją i reperowaniem gotowych wyrobów futerkowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu kuśnierza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych, kształcących w tym kierunku. Alternatywną drogą doskonalenia zawodowego jest praktyka w zakładzie kuśnierskim, pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze muszą posiadać zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny, pomocny przy opracowywaniu projektów wyrobów kuśnierskich. Praktyczna znajomość obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń obecnych w zakładzie nabywana jest podczas praktyki wprowadzającej do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca kuśnierza to praca rzemieślnicza, wykonywana w zakładzie wyposażonym w odpowiednie maszyny i urządzenia, niezbędne do realizacji projektów wyrobów kuśnierskich.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby wykształcone w tym kierunku mogą poszukiwać zatrudnienia w zakładach rzemieślniczych oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych, wytwarzających wyroby odzieżowe i galanteryjne, a także wszelkiego rodzaju dywaniki, tapicerki, etc. Kuśnierz może zdecydować się również na otwarcie własnej działalności i przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, hurtowników i handlarzy detalicznych.


ZAROBKI

Średnie zarobki kuśnierza określane są na 1500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kuśnierz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.