Lista stanowisk - Krojczy

Krojczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Krojczy to pracownik zakładu krawieckiego lub przedsiębiorstwa wytwarzającego produkty odzieżowe, którego głównym zadaniem jest wykrawanie elementów materiału według określonych schematów, szkiców, lub szablonów. W zależności od konkretnej specjalizacji wyróżniamy stanowiska krojczego rysowacza (wykonującego obrysy szablonów na materiale), wykrawacza (zajmującego się wykrawaniem określonych fragmentów materiału wzdłuż wcześniej wykonanego obrysu), oraz krojczego kompletowacza, który zajmuje się układaniem wykonanych wykrojów w kolejne sztuki odzieży, liczeniem i weryfikowaniem ich zgodności z szablonem. Stanowisko krojczego obejmują osoby posiadające wykształcenie krawieckie, lub nawet nieposiadające wykształcenia a jedynie odpowiednie zdolności manualne. Krojczy wykorzystuje w swojej pracy mechaniczne wykrawarki, lub instrumenty tradycyjne – nożyczki i noże krawieckie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi objęciem posady krojczego nie stawia się wygórowanych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie gwarantowało by zatrudnienie na stanowisku. Jak wcześniej wspomniano obowiązki krojczego realizują osoby często nieposiadające wykształcenia, a legitymujące się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi i umiejętnością obsługi poszczególnych narzędzi i urządzeń mechanicznych. Do wykonywania zawodu przygotowują także liczne kursy, organizowane przez placówki doskonalenia zawodowego, a także kursy korespondencyjne. Potencjalni pracodawcy zwrócą z pewnością uwagę na osoby odznaczające się zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków i zdolnością wykonywania monotonnych, powtarzalnych czynności przez długi okres czasu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy krojczego jest przestrzeń zakładu krawieckiego, lub hali produkcyjnej przedsiębiorstw wytwarzających produkty odzieżowe i galanteryjne. Do pracy wykorzystywane są wykrawarki mechaniczne i ręczne – nożyczki i noże krawieckie. Praca krojczego wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem prostych czynności w tej samej pozycji, przez co może być pracą monotonną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze krojczego oferują wcześniej wspomniane zakłady krawieckie i przedsiębiorstwa produkcyjne.


ZAROBKI

Średnie zarobki osoby obsadzonej na tym stanowisku utrzymują się na poziomie 1400 złotych brutto miesięcznie.

Praca Krojczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.