Lista stanowisk - Kowal

Polecane oferty - Praca fizyczna

  • Kowal

    MOJ S.A.   Osowiec, k-Opola    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Kucie odkuwek matrycowych.

Kowal

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kowal to rzemieślnik, wykorzystujący stal jako główny surowiec i przedmiot dalszej obróbki wytwarzanych wyrobów. Obróbkę tę osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje przy pomocy narzędzi ręcznych i mechanicznych – młotków tradycyjnych i mechanicznych, kowadeł, szczypiec, etc. Wytwarzane i obrabiane przez kowala przedmioty mogą mieć zastosowanie w przemyśle, branży budowlanej, a nawet gospodarstwie domowym, przykładowe spośród nich to wszelkiego rodzaju płaskowniki i kątowniki, okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, a nawet meble. W zależności od rodzaju wytwarzanych wyrobów i wykorzystywanych narzędzi specjalizacja kowala może obejmować operowanie młotami tradycyjnymi do kucia swobodnego, młotami mechanicznymi, obróbkę ręczną i mechaniczną, czy kowalstwo artystyczne. Pierwszym etapem wytwarzania przedmiotów ze stali jest specjalnie przygotowane ognisko kowalskie, gdzie w wysokiej temperaturze nagrzewa się materiał. Następnie kowal wykuwa w plastycznym surowcu kształty młotem tradycyjnym lub mechanicznym, prostuje przedmioty na specjalnej prostownicy kowalskiej, oraz wykonuje szereg innych czynności, mających doprowadzić stal do właściwej formy. Gotowy przedmiot hartuje się w odczynnikach chemicznych.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze kowala nie stawia się oficjalnych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych. Oczywiście pomocne w wykonywaniu tej profesji będzie ukończenie jednej ze szkół zawodowych lub techników, jednak najważniejszym dorobkiem kowala jest jego praktyczne doświadczenie, pozyskane pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Praca kowala nosi znamiona pracy fizycznej, dlatego też siła i odporność na trudne warunki pracy będą w tym przypadku bardzo przydatne.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kowala jest warsztat lub zakład, wyposażony w urządzenia i narzędzia niezbędne do realizowania zadań zawodowych. Przede wszystkim w pomieszczeniu tym umieszczone jest ognisko kowalskie, w którym podgrzewa się surowiec do wymaganej temperatury. Jego obecność sprawia, że wokół utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, a uderzenia młota kowalskiego wydobywają iskry, mogące wywołać pożar. Warunki pracy kowala są niezwykle ciężkie, a jej wykonywanie wymaga dużego nakładu siły fizycznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kowal może poszukiwać zatrudnienia w większym zakładzie pracy, zajmującym się wytwarzaniem większej ilości standardowych przedmiotów, wykorzystywanych w określonej branży, lub założyć własną działalność gospodarczą i działać na zlecenie.


ZAROBKI

Średnie zarobki kowala określane są na kwotę 2800 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kowal
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?