Lista stanowisk - Kowal

Kowal

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kowal to rzemieślnik, wykorzystujący stal jako główny surowiec i przedmiot dalszej obróbki wytwarzanych wyrobów. Obróbkę tę osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje przy pomocy narzędzi ręcznych i mechanicznych – młotków tradycyjnych i mechanicznych, kowadeł, szczypiec, etc. Wytwarzane i obrabiane przez kowala przedmioty mogą mieć zastosowanie w przemyśle, branży budowlanej, a nawet gospodarstwie domowym, przykładowe spośród nich to wszelkiego rodzaju płaskowniki i kątowniki, okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, a nawet meble. W zależności od rodzaju wytwarzanych wyrobów i wykorzystywanych narzędzi specjalizacja kowala może obejmować operowanie młotami tradycyjnymi do kucia swobodnego, młotami mechanicznymi, obróbkę ręczną i mechaniczną, czy kowalstwo artystyczne. Pierwszym etapem wytwarzania przedmiotów ze stali jest specjalnie przygotowane ognisko kowalskie, gdzie w wysokiej temperaturze nagrzewa się materiał. Następnie kowal wykuwa w plastycznym surowcu kształty młotem tradycyjnym lub mechanicznym, prostuje przedmioty na specjalnej prostownicy kowalskiej, oraz wykonuje szereg innych czynności, mających doprowadzić stal do właściwej formy. Gotowy przedmiot hartuje się w odczynnikach chemicznych.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze kowala nie stawia się oficjalnych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych. Oczywiście pomocne w wykonywaniu tej profesji będzie ukończenie jednej ze szkół zawodowych lub techników, jednak najważniejszym dorobkiem kowala jest jego praktyczne doświadczenie, pozyskane pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Praca kowala nosi znamiona pracy fizycznej, dlatego też siła i odporność na trudne warunki pracy będą w tym przypadku bardzo przydatne.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kowala jest warsztat lub zakład, wyposażony w urządzenia i narzędzia niezbędne do realizowania zadań zawodowych. Przede wszystkim w pomieszczeniu tym umieszczone jest ognisko kowalskie, w którym podgrzewa się surowiec do wymaganej temperatury. Jego obecność sprawia, że wokół utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, a uderzenia młota kowalskiego wydobywają iskry, mogące wywołać pożar. Warunki pracy kowala są niezwykle ciężkie, a jej wykonywanie wymaga dużego nakładu siły fizycznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kowal może poszukiwać zatrudnienia w większym zakładzie pracy, zajmującym się wytwarzaniem większej ilości standardowych przedmiotów, wykorzystywanych w określonej branży, lub założyć własną działalność gospodarczą i działać na zlecenie.


ZAROBKI

Średnie zarobki kowala określane są na kwotę 2800 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kowal
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?