– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Kontroler Biletów
Kontroler Biletów
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Kontrolerem biletów jest, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, osoba zajmująca się kontrolowaniem osób podróżujących komunikacją miejską lub międzymiastową pod kątem posiadania przez nich ważnego biletu uprawniającego do korzystania z tychże środków komunikacji. Choć kontrola biletów odbywa się także w innych miejscach i sytuacjach, stanowisko to jest kojarzone głównie z osobami kontrolującymi użytkowników tramwajów, autobusów i pociągów, a także kolejek podmiejskich, trolejbusów, etc. Kontroler biletów posiada uprawienia do kontrolowania dokumentów, potwierdzających uprawnienia do korzystania z ulg z tytułu niepełnosprawności, wieku, etc., jednocześnie mając obowiązek do legitymowania się przed pasażerami legitymacją kontrolera. W razie nieposiadania ważnego biletu, podróżny jest zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej na miejscu, lub przyjęcia mandatu imiennego i uregulowania grzywny w późniejszym terminie.
WYMAGANIA
Wśród najczęściej spotykanych wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze kontrolera biletów, najważniejszym jest kwestia posiadanego przez nich wykształcenia – przynajmniej podstawowego, lecz preferowani są kandydaci, legitymujący się wykształceniem średnim. Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, oraz cechy personalne, pozwalające na odpowiedzialne wykonywanie zawodowych obowiązków będą z pewnością docenione przez potencjalnego pracodawcę. Nieoficjalnie, od osoby zatrudnianej na tym stanowisku będzie się oczekiwać odpowiednich warunków fizycznych, które umożliwią w skrajnych wypadkach doprowadzenie podróżujących „na gapę” osób do najbliższego posterunku policji.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy kontrolera biletów jest wnętrze tramwaju, autobusu lub innego środka komunikacji miejskiej lub międzymiastowej, w której przeprowadza on regularne kontrole. Kontroler może występować w służbowym stroju, lub w ubraniach „cywilnych”, pozwalających na wykorzystanie elementu zaskoczenia. Posiada także służbową legitymację i bloczek mandatowy.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kontrolerów biletów zatrudniają przede wszystkim lokalni przewoźnicy.
ZAROBKI
Zarobki kontrolera biletów utrzymują się na średnim poziomie 3000 złotych brutto, w zależności od zatrudniającego go przewoźnika, i regionu w którym funkcjonuje.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?