Lista stanowisk - Kominiarz

Kominiarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kominiarz to osoba zajmująca się udrażnianiem, konserwowaniem, czyszczeniem i kontrolowaniem stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych. Kominiarz będący nie tylko konserwatorem lecz wykonawcą, zajmuje się planowaniem i montażem przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach użytkowych i mieszkalnych. W praktyce, najczęściej spotykanym zajęciem kominiarza jest przeprowadzanie rutynowych kontroli wentylacji w budynkach mieszkalnych, które wykonuje z upoważnienia i na zlecenie administracji. Wyniki przeprowadzonych badań często są także przekazywane do gazowni. Wszystkie te czynności prewencyjne, mają na celu zapobieganie pożarom, czy zatruciom w wyniku wycieku czadu. W zależności od posiadanych kwalifikacji i stażu pracy, kominiarz może zajmować się pracą fizyczną na wysokości, udrażniając i badając przewody kominowe, podczas, gdy jego bardziej doświadczeni współpracownicy lub przełożeni wydawać będą jedynie ekspertyzy na podstawie tychże badań.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu kominiarza jest możliwy po ukończeniu jednej z zasadniczych szkół zawodowych lub techników o profilu budowlanym. W praktyce jednak fachu kominiarza nauczyć się można wyłącznie podczas praktyki u wykwalifikowanego mistrza kominiarstwa. Po 3 latach od rozpoczęcia praktyki dana osoba może podejść do egzaminu czeladniczego, a po 6 latach egzaminu mistrzowskiego, który daje możliwość rozpoczęcia samodzielnej praktyki. Wbrew pozorom istnieje wiele stanowisk i stopni w hierarchii zawodu kominiarza, wszystkie spośród nich uzależnione są od posiadanego stażu pracy i wiedzy. Do wykonywania prac na wysokościach kwalifikują się osoby o dobrych warunkach fizycznych, niemające problemów ze zdrowiem, czy lęku wysokości. Odpowiedzialność i skrupulatność w przeprowadzaniu badań wentylacji w budynkach mieszkalnych jest gwarantem bezpieczeństwa osób w nich przebywających.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kominiarza może być dach budynku, podczas kontroli przewodów kominowych, mieszkania należące do zatrudniającej go spółdzielni, i wiele innych miejsc, w których przyjdzie mu przeprowadzać kontrole i ekspertyzy stanu technicznego wentylacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kominiarz może poszukiwać zatrudnienia w jednej z prywatnych firm kominiarskich, lub otworzyć własną praktykę, po uzyskaniu niezbędnych uprawnień, o których mowa wyżej.


ZAROBKI

Zarobki kominiarza podawane przez niezależne portale są określane na 2500 złotych brutto miesięcznie, choć w przypadku bardzo istotnych zleceń mogą one znacznie wzrosnąć.

Praca Kominiarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?