Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Praca fizyczna
Górnik Kopalni Odkrywkowej

Lista stanowisk - Górnik Kopalni Odkrywkowej

Polecane oferty - Praca fizyczna

  • Inżynier Górnik

    Holcim Polska S.A   Sulików    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 dni
    Czym będziesz się zajmować? Wykonywanie zadań służby górniczej. Opracowywanie i aktualizacja dokumentów potrzebnych do prowadzenia ruchu zakładów górniczych. Tworzenie sprawozdań z zakresu wydobycia i produkcji kruszyw. Rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych we...

Górnik Kopalni Odkrywkowej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Górnik kopalni odkrywkowej zajmuje się eksploatacją złóż metodą odkrywkową. W Polsce kopalnie odkrywkowe zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla brunatnego. Praca górnika, zatrudnionego w tego rodzaju kopalni skupia się wokół dwóch czynności – przygotowania terenu obfitującego w dany surowiec, oraz późniejszej jego eksploatacji. Pierwsza czynność oznacza w praktyce umożliwienie dostępu do złoża węgla brunatnego górnikom i ciężkiemu sprzętowi wydobywczemu, a więc zebranie wierzchniej warstwy ziemi. Pracownicy zajmujący się eksploatacją przygotowanego w ten sposób złoża węgla brunatnego rozdzielają duże, zbite pokłady surowca mechanicznie – za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem, lub, gdy metoda ta okaże się niewystarczająca, umieszczają w specjalnie nawierconych otworach materiały wybuchowe (laski dynamitu), które rozdzielają masę na mniejsze fragmenty. Zbieraniem powstałych w ten sposób okruchów zajmują się pozostali górnicy, ładując je także na wagony i ciężarówki. Każdy spośród uczestników wyżej wymienionych procesów zajmuje tak naprawdę osobne stanowisko, korzysta z innych maszyn i urządzeń, posiada nieco inną wiedzę i umiejętności.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu górnika kopalni odkrywkowej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków jest możliwy po ukończeniu jednej z górniczych szkół zawodowych, na kierunku związanym z eksploatacją odkrywkową złóż. Operatorzy specjalistycznych maszyn ciężkich muszą ponadto posiadać uprawnienia do ich obsługi, a każdy spośród pracowników, obecnych w kopalni musi przejść szkolenie BHP i poznać wewnętrzne normy i procedury, obowiązujące na terenie kopalni. Tężyzna fizyczna to nieoficjalny wymóg, który jest nieodzowny w ciężkiej pracy górnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy górnika jest teren kopalni, umiejscowionej na terenie obfitującym w dany surowiec. Teren ten obfituje w liczne sprzęty i urządzenia ciężkie, osobna ekipa pracowników zajmuje się zabezpieczaniem złoża. Praca górnika, bez względu na rodzaj kopalni, czy złoża jest ciężką pracą fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko górnika funkcjonuje oczywiście na terenie kopalni odkrywkowych i podziemnych, poszczególni pracownicy specjalizują się w realizowaniu określonych etapów prac wydobywczych.


ZAROBKI

Zarobki górnika rozpoczynają się od kwoty 1300 złotych netto miesięcznie, a w zależności od rodzaju i umiejscowienia kopalni mogą przekraczać nawet 5000 złotych netto miesięcznie. Kwota ta jest także ściśle uzależniona od stażu i specjalności danego pracownika.

Praca Górnik Kopalni Odkrywkowej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.