Lista stanowisk - Ratownik Górski

Ratownik Górski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik górski wykonuje powyższe czynności na obszarze górskim; należy do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w jego szeregach uczestniczy w licznych akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i ćwiczeniowych. Ratownik GOPR-u przebywa w jednostce i oczekuje na zgłoszenia telefoniczne i radiowe, a także patroluje podległy teren w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń, etc. W razie odebrania zgłoszenia pierwszą czynnością goprowca jest sprawdzenie najbliższych szpitali, posterunków Policji, etc. Dopiero po upewnieniu się o prawdziwości zgłoszenia i niemożności użycia innych środków ratownik organizuje ekipę ratunkową i wysyła ją w teren.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie stawia się zwykle wygórowanych wymagań, dotyczących posiadanego przez nie wykształcenia. Rekrutacja na stanowisko ratownika rozpoczyna się od rekomendacji dwóch aktualnie spełniających obowiązki ratownika górskiego osób. Po rozpatrzeniu podania kandydat przystępuje do egzaminów wstępnych, obejmujących praktyczne umiejętności (jazda na nartach, udzielanie pierwszej pomocy), oraz wiedzę teoretyczną (topografia terenu). Dopiero wtedy kandydat zostaje przyjęty na próbę, a jego zatrudnienie weryfikuje się dopiero po dwóch latach służby. Kurs I stopnia, na który skierowany jest kandydat o 2-letnim stażu skutkuje objęciem stanowiska ratownika-ochotnika. Praca w tym charakterze wymaga dużej odpowiedzialności, siły fizycznej i zaangażowania.


WARUNKI PRACY

Praca ratownika górskiego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób przebywających na szlaku. Uczestnictwo w ryzykownych akcjach ratunkowych i poszukiwawczych wymaga dużej odwagi i dobrych warunków fizycznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano już wcześniej, osoby zainteresowane pracą w charakterze ratownika górskiego mogą poszukiwać angażu w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.


ZAROBKI

Praca ratownika-ochotnika jest wynagradzana pozafinansowo, w postaci różnorodnych zniżek i ulg na usługi turystyczne i rekreacyjne, etc. Zawodowe ratownictwo wiąże się z otrzymywaniem stałej pensji, jednak ta forma zatrudnienia jest obecnie rzadkością.

Praca Ratownik Górski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?