– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Kierownik ds. Ochrony Środowiska
Kierownik ds. Ochrony Środowiska
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Kierownik do spraw ochrony środowiska zajmuje się koordynowaniem działań podległego sobie zespołu, który stoi na straży przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w danej firmie lub instytucji. Zespół ten zapobiega łamaniu tych przepisów i dba o wprowadzanie procedur mających na celu ograniczenie emitowanych zanieczyszczeń (jeśli charakterystyka prowadzonej przez firmę działalności wiąże się z ich emisją). Kierownik zleca pracownikom podporządkowanego sobie sektora opracowywanie wewnętrznych norm i reguł mających zmaksymalizować efektywność działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie monitorując wszelkie zmiany w aktualnym prawie (także w dyrektywach unijnych), i pilnując, by stanowiska każdego szczebla były z nimi zaznajomione. Kierownik do spraw ochrony środowiska sporządza raporty dotyczące emisji zanieczyszczeń, zajmuje się wraz z zespołem formalną stroną ochrony środowiska a także przedłuża ważność niezbędnych do kontynuowania działalności pozwoleń (jeśli takie są wymagane). Pokrewne dziedziny, które zawierają się w tematyce gospodarki środowiskowej to transport, utylizacja i magazynowanie odpadów (w tym gospodarka wodno-ściekowa), oraz ewentualna emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
WYMAGANIA
Wymagania stawiane przed kandydatem na stanowisko kierownika do spraw ochrony środowiska to zazwyczaj wyższe wykształcenie, preferowane kierunki, jakie osoba ta powinna ukończyć to ochrona środowiska lub inżynieria środowiskowa. Oczywiście, jako że jest to stanowisko kierownicze, wymagane jest także doświadczenie w branży, a więc przeważnie dotychczasowa praca w charakterze członka zespołu, którym docelowo miałby zarządzać. Biegła znajomość aktualnego prawa dotyczącego ochrony środowiska jest bezwzględnie wymagana, umiejętność posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym będzie dodatkowym atutem.
WARUNKI PRACY
To stanowisko cechuje się głównie pracą biurową, przez większość czasu kierownik sporządza raporty i weryfikuje dokumentację, a także bada obecne statystyki z dopuszczalnymi normami, ewentualnie opracowując procedury, mające na celu obniżyć wskaźniki emitowanych przez firmę zanieczyszczeń.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Stanowisko to funkcjonuje w dużych firmach i korporacjach obracających się w wielu branżach. Głównie jednak dotyczy to działalności, które nieodzownie wiążą się z emisją zanieczyszczeń a więc przede wszystkim działalności przemysłowych.
ZAROBKI
Miesięczne zarobki wahają się w granicach od 5 do 9 tysięcy złotych.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?