– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Fundraiser
Polecane oferty - Organizacje pozarządowe / Wolontariat
Fundraiser
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Fundraiser to stanowisko nowe na rynku pracy w Polsce i, co ciekawe, związane głównie z działalnością charytatywną. Osoba obsadzona na tym stanowisku, zwanym czasem profesjonalnym pośrednikiem dobra, pozyskuje środki na finansowanie działalności charytatywnej danej organizacji wyszukując sponsorów prywatnych i biznesowych. Wśród najpopularniejszych w Polsce kampanii fundraisingowych znalazły się akcja Pajacyk, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy GreenPeace. Jak więc widać fundraising także w Polsce prosperuje wyśmienicie. Fundraiser na bieżąco analizuje podległy sobie obszar w poszukiwaniu potencjalnych sponsorów dla określonej inicjatywy. W poszukiwaniach tych kieruje się charakterem działalności firm i przedsiębiorstw, realizowaną przez nich strategią marketingową, grupą docelową do której kierowane są oferowane przez nie produkty i usługi, etc. Wszystkie te czynniki będą miały dla fundraisera niezwykle istotny wpływ na dobór oferty, jaką przedstawi konkretnemu przedsiębiorcy. Dla przykładu oferta sponsoringu kampanii GreanPeace, zaproponowana McDonaldowi byłaby co najmniej niedorzeczna, podczas, gdy ten sam McDonald, jako nastawiony na młodych konsumentów być może podejmie się sponsoringu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
WYMAGANIA
Choć podobnie jak w przypadku innych zawodów kwestia wykształcenia jest tutaj bardzo istotna, nie istnieje jednolity kierunek studiów, kształcących specjalistów ds. fundraisingu. W praktyce preferowani są kandydaci, legitymujący się różnymi kierunkami ekonomicznymi i humanistycznymi, lecz posiadający doświadczenie i odpowiednie cechy personalne, pozwalające na odnoszenie zawodowych sukcesów. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków, fundraiser powinien faktycznie wierzyć w misję i powodzenie kampanii by zapewnić jej maksimum efektywności.
WARUNKI PRACY
Praca fundraisera odbywa się w wielu miejscach i na wielu płaszczyznach, nosząc znamiona wielu innych zawodów. Przede wszystkim czas pracy nie jest tu normowany, a zakres obowiązków ustalany samodzielnie, w czasie rzeczywistym. Głównym celem jest pozyskanie sponsora, a drogi do jego osiągnięcia mogą się znacząco różnić w określonych przypadkach.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia dla fundraiserów wciąż występują przede wszystkim w obrębie różnorodnych organizacji pozarządowych, jednak rynek staje się w tym zakresie coraz bardziej chłonny.
ZAROBKI
Fundraiser nie otrzymuje wynagrodzenia w oparciu o system prowizyjny, jak mogłoby się wydawać. Rzekomo taka praktyka ma wyeliminować nieuczciwość w zawodzie. Stała pensja fundraisera nie daje się uśrednić, jest ściśle uzależniona od miejsca jego zatrudnienia.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?