Lista stanowisk - Rzeźbiarz

Rzeźbiarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Rzeźbiarz jest artystą, przekazującym swe wizje za pośrednictwem sztuki przestrzennej, rzeźb wykonywanych z różnych materiałów i surowców, kształtowanych różnorodnymi technikami i z wykorzystaniem określonych narzędzi ręcznych lub mechanicznych. Tworzywem rzeźbiarza może być kamień, drewno, gips, metal, ceramika, plastik, szkło, papier, i wiele innych surowców. Projekt rzeźby wykonywany jest zazwyczaj w znacznie mniejszej skali, przy pomocy modeliny, wosku, lub innego łatwo ulegającego obróbce materiału. Rzeźbiarz wykorzystuje w swej pracy przede wszystkim młotek i dłuto, jednak w obecnych czasach do użytku weszły także piły mechaniczne, frezarki, pilarki, szlifierki i inne urządzenia elektryczne, dobierane przez twórcę w zależności od posiadanego przez niego zamysłu artystycznego i obranej techniki. Rzeźby wytwarzane przez osobę zatrudnioną w tym charakterze mogą stanowić elementy dekoracyjne wyposażenia domów i mieszkań, posągi upamiętniające historyczne postaci lub wydarzenia, a także znaleźć wiele innych zastosowań w przestrzeni prywatnej i publicznej.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu rzeźbiarza jest ukończenie adekwatnego kierunku, prowadzonego na akademii sztuk pięknych. Podobnie jednak jak w przypadku pozostałych profesji artystycznych znaczenie większe od posiadanego przez kandydatów wykształcenia, ma ich pasja, zaangażowanie, uzdolnienia i zmysł estetyczny. Zawód rzeźbiarza wzbogaca tę paletę uzdolnień także o konieczność posiadania umiejętności manualnych, ze względu na niemal rzemieślniczy charakter realizacji projektów. Przestrzenią roboczą rzeźbiarza jest jego pracownia, w której znajdują się niezbędne do pracy narzędzia i urządzenia.


WARUNKI PRACY

Praca rzeźbiarza, jak wcześniej wspomniano, jest profesją artystyczną noszącą znamiona pracy rzemieślniczej, ze względu na zakres czynności, niezbędnych do realizacji większości projektów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rzeźbiarze rzadko pozostają w tradycyjnym stosunku zatrudnienia, częściej zajmując się prezentowaniem swoich prac w galeriach sztuki, na wystawach i stronach internetowych.


ZAROBKI

Zarobkiem rzeźbiarza jest kwota pozyskana z odsprzedaży poszczególnych dzieł, lub realizacji zleceń kierowanych od klientów. Dlatego też trudno określić uśrednione zarobki rzeźbiarza.

Praca Rzeźbiarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.