Lista stanowisk - Realizator Dźwięku

Realizator Dźwięku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Realizator dźwięku jest osobą odpowiedzialną za techniczną i artystyczną stronę realizacji dźwięku w trakcie koncertów i imprez prowadzonych przy użyciu sprzętu nagłośnieniowego lub w studiu nagrań, w studiu radiowym czy telewizyjnym. Jego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku. W tym celu musi znać scenariusz obsługiwanego wydarzenia. W przypadku większych przedsięwzięć musi ściśle współpracować z reżyserem dźwięku. Realizator najczęściej sam montuje nagrany przez siebie dźwięk, sam też wykonuje tzw. miks, czyli zgranie wszystkich warstw dźwięku.

Ten zawód zmienia się tak szybko, jak szybko następują zmiany w elektronice i akustyce. Jeszcze niedawno realizator dźwięku pracował tylko i wyłącznie na urządzeniach analogowych. Dziś standardem są urządzenia cyfrowe i montowanie dźwięku za pomocą komputera.

Realizator dźwięku odpowiada za jakość techniczną dźwięku oraz pracę podległych mu osób. Realizator może pracować na różnych stanowiskach: realizator nagrań (zajmuje się realizacją radiowych i telewizyjnych nagrań), operator dźwięku (celem jego pracy jest realizacja i obróbka dźwiękowa materiału filmowego, telewizyjnego i radiowego), realizator dźwięku (odpowiedzialny za techniczną stronę realizacji dźwięku w procesie powstawania dzieła).


WARUNKI PRACY

Realizator dźwięku może pracować w studio telewizyjnym, radiowym lub filmowym. W celu rejestracji różnych potrzebnych materiałów dźwiękowych musi pracować też w terenie. Jego praca ma z jednej strony charakter zespołowy, z drugiej indywidualny. Wiele zależy od tego na jakim etapie realizacji jest dane przedsięwzięcie. We wstępnej fazie współpracuje ściśle z pozostałymi członkami ekipy realizującej dane przedsięwzięcie. Na tym etapie dzieło jest dokładnie omawiane z reżyserem, rejestruje głosy aktorów, odgłosy naturalne itp. Sama realizacja i obróbka dźwiękowa materiału to już praca wyłącznie realizatora dźwięku.

Realizator dźwięku nie ma stałych godzin pracy. Wszystko zależy od tego, w jakim terminie ma być gotowe dzieło. Pracując w radio i telewizji, musi być przygotowany także na pracę w dni wolne od pracy oraz dyżury nocne. Niektóre realizacje mogą wiązać się z wyjazdami, a nawet pozostawaniem przez kilka dni poza miejscem zamieszkania.


WYMAGANIA

Realizator dźwięku musi posiadać zarówno uzdolnienia muzyczne, jak i w zakresie nauk ścisłych. Ważna jest zdolność koncentracji uwagi, a także dokładność i skrupulatność. Ponadto musi mieć dobry i wrażliwy słuch, który pozwoli mu wychwycić pożądane dźwięki i osiągnąć oczekiwany efekt końcowy. Dodatkowo przydadzą mu się: wyobraźnia dźwiękowa, refleks i podzielność uwagi.

Współpraca z ludźmi sprawia, że realizator dźwięku musi potrafić się z nimi porozumiewać, nakłaniać do oczekiwanych zachowań i przekonywać do własnego zdania. W niektórych sytuacjach przydatne będą umiejętności kierownicze. Z drugiej strony musi potrafić się podporządkować osobie odpowiadającej za całość przedsięwzięcia i uznać jej zdanie za ostateczne. Jego praca toczy się w szybkim tempie i może wywoływać obciążenie stresem.

W środowisku dźwiękowców nie ma zgodności jak traktować realizatora dźwięku. Z jednej strony wykonuje zadania w dużej mierze zbieżne z czynnościami operatora dźwięku, z drugiej odpowiedzialność za efekt końcowy i zasób posiadanej wiedzy są charakterystyczne dla reżysera dźwięku.

Mimo iż praca ta jest zaliczana pod względem obciążeń fizycznych do lekkich, to jednak osoby niepełnosprawne mogą mieć duże trudności z jej podjęciem. Ważna jest ogólna sprawność fizyczna, a także dobry wzrok, idealny słuch oraz zręczność rąk pozwalająca na obsługę stołu mikserskiego.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Choć zainteresowanie i pasja są najważniejszymi czynnikami, które decydują o przydatności do zawodu, dużą część wiedzy realizator może posiąść ucząc się zawodu bezpośrednio przy innym realizatorze. Mimo wszystko warto jednak ukończyć studia na kierunku reżyseria dźwięku na Akademii Muzycznej w Warszawie czy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Realizator dźwięku może szukać pracy w studiach nagrań, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz jako dźwiękowiec zespołów muzycznych. Absolwenci wspomnianych wyżej kierunków studiów mają prawie gwarantowane zatrudnienie w mediach, ośrodkach produkcji programów czy w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania multimedialnego.


ZAROBKI

Zarobki zależą od miejsca pracy realizatora dźwięku. Pracując z zespołami muzycznymi zarabia się tu za każdy zrealizowany koncert. Stawka zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od rangi koncertu i sprawności akustyka i może wahać się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Pracując w studio radiowym czy telewizyjnym mogą zarobić 3-4 tys. zł miesięcznie.

Praca Realizator Dźwięku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.