– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Realizator Dźwięku
Realizator Dźwięku
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Realizator dźwięku jest osobą odpowiedzialną za techniczną i artystyczną stronę realizacji dźwięku w trakcie koncertów i imprez prowadzonych przy użyciu sprzętu nagłośnieniowego lub w studiu nagrań, w studiu radiowym czy telewizyjnym. Jego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku. W tym celu musi znać scenariusz obsługiwanego wydarzenia. W przypadku większych przedsięwzięć musi ściśle współpracować z reżyserem dźwięku. Realizator najczęściej sam montuje nagrany przez siebie dźwięk, sam też wykonuje tzw. miks, czyli zgranie wszystkich warstw dźwięku.
Ten zawód zmienia się tak szybko, jak szybko następują zmiany w elektronice i akustyce. Jeszcze niedawno realizator dźwięku pracował tylko i wyłącznie na urządzeniach analogowych. Dziś standardem są urządzenia cyfrowe i montowanie dźwięku za pomocą komputera.
Realizator dźwięku odpowiada za jakość techniczną dźwięku oraz pracę podległych mu osób. Realizator może pracować na różnych stanowiskach: realizator nagrań (zajmuje się realizacją radiowych i telewizyjnych nagrań), operator dźwięku (celem jego pracy jest realizacja i obróbka dźwiękowa materiału filmowego, telewizyjnego i radiowego), realizator dźwięku (odpowiedzialny za techniczną stronę realizacji dźwięku w procesie powstawania dzieła).
WARUNKI PRACY
Realizator dźwięku może pracować w studio telewizyjnym, radiowym lub filmowym. W celu rejestracji różnych potrzebnych materiałów dźwiękowych musi pracować też w terenie. Jego praca ma z jednej strony charakter zespołowy, z drugiej indywidualny. Wiele zależy od tego na jakim etapie realizacji jest dane przedsięwzięcie. We wstępnej fazie współpracuje ściśle z pozostałymi członkami ekipy realizującej dane przedsięwzięcie. Na tym etapie dzieło jest dokładnie omawiane z reżyserem, rejestruje głosy aktorów, odgłosy naturalne itp. Sama realizacja i obróbka dźwiękowa materiału to już praca wyłącznie realizatora dźwięku.
Realizator dźwięku nie ma stałych godzin pracy. Wszystko zależy od tego, w jakim terminie ma być gotowe dzieło. Pracując w radio i telewizji, musi być przygotowany także na pracę w dni wolne od pracy oraz dyżury nocne. Niektóre realizacje mogą wiązać się z wyjazdami, a nawet pozostawaniem przez kilka dni poza miejscem zamieszkania.
WYMAGANIA
Realizator dźwięku musi posiadać zarówno uzdolnienia muzyczne, jak i w zakresie nauk ścisłych. Ważna jest zdolność koncentracji uwagi, a także dokładność i skrupulatność. Ponadto musi mieć dobry i wrażliwy słuch, który pozwoli mu wychwycić pożądane dźwięki i osiągnąć oczekiwany efekt końcowy. Dodatkowo przydadzą mu się: wyobraźnia dźwiękowa, refleks i podzielność uwagi.
Współpraca z ludźmi sprawia, że realizator dźwięku musi potrafić się z nimi porozumiewać, nakłaniać do oczekiwanych zachowań i przekonywać do własnego zdania. W niektórych sytuacjach przydatne będą umiejętności kierownicze. Z drugiej strony musi potrafić się podporządkować osobie odpowiadającej za całość przedsięwzięcia i uznać jej zdanie za ostateczne. Jego praca toczy się w szybkim tempie i może wywoływać obciążenie stresem.
W środowisku dźwiękowców nie ma zgodności jak traktować realizatora dźwięku. Z jednej strony wykonuje zadania w dużej mierze zbieżne z czynnościami operatora dźwięku, z drugiej odpowiedzialność za efekt końcowy i zasób posiadanej wiedzy są charakterystyczne dla reżysera dźwięku.
Mimo iż praca ta jest zaliczana pod względem obciążeń fizycznych do lekkich, to jednak osoby niepełnosprawne mogą mieć duże trudności z jej podjęciem. Ważna jest ogólna sprawność fizyczna, a także dobry wzrok, idealny słuch oraz zręczność rąk pozwalająca na obsługę stołu mikserskiego.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Choć zainteresowanie i pasja są najważniejszymi czynnikami, które decydują o przydatności do zawodu, dużą część wiedzy realizator może posiąść ucząc się zawodu bezpośrednio przy innym realizatorze. Mimo wszystko warto jednak ukończyć studia na kierunku reżyseria dźwięku na Akademii Muzycznej w Warszawie czy na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Realizator dźwięku może szukać pracy w studiach nagrań, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz jako dźwiękowiec zespołów muzycznych. Absolwenci wspomnianych wyżej kierunków studiów mają prawie gwarantowane zatrudnienie w mediach, ośrodkach produkcji programów czy w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania multimedialnego.
ZAROBKI
Zarobki zależą od miejsca pracy realizatora dźwięku. Pracując z zespołami muzycznymi zarabia się tu za każdy zrealizowany koncert. Stawka zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od rangi koncertu i sprawności akustyka i może wahać się od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Pracując w studio radiowym czy telewizyjnym mogą zarobić 3-4 tys. zł miesięcznie.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?