O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Lista stanowisk - Projektant Mody
Projektant Mody
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt. Projektant mody bywa bardzo wąsko wyspecjalizowany: jeden specjalizuje się w projektowaniu płaszczy, inny w projektowaniu bielizny.
Odbiorcą zaprojektowanej odzieży są ludzie. Punktem odniesienia są tu ich potrzeby, zatem jest to w pewnym sensie także zawód o charakterze usługowym.
Aby wykonać swój projekt, projektant musi mieć pomysł, wyobrażenie, wizję. Dopiero potem przekuwa to w projekt (najczęściej odręczny rysunek), który następnie zostaje zrealizowany. Pracując w firmie odzieżowej projektant współpracuje z wieloma osobami, które pomagają wybrać projekty będące częścią kolekcji, a następnie je zrealizować.
Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji. Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami. W tym celu śledzi to, co dzieje się w świecie mody, zwłaszcza w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork, Paryż czy Londyn, które uchodzą za najważniejsze ośrodki mody.
WARUNKI PRACY
Sam proces projektowania odbywa się zwykle w biurze, pracowni, ale niejednokrotnie także w domu. Nie oznacza to jednak, że praca projektanta jest ściśle związana tylko z jednym pomieszczeniem. Wręcz przeciwnie. Współpraca przy produkcji kolekcji czy przygotowaniu pokazu wiąże się z częstym przemieszczaniem. Niejednokrotnie w celu znalezienia odpowiedniej tkaniny odwiedza wielu producentów. Ponadto odwiedza targi mody, sklepy, pokazy mody.
Praca projektanta może mieć zarówno charakter indywidualny jak i zespołowy. Wszystko zależy od etapu tworzenia kolekcji. Projektowanie zwykle odbywa się indywidualnie, gdyż projektant ma swoją wizję, którą chce jak najdokładniej zrealizować. Jeżeli kolekcja składa się z projektów kilku projektantów, to potrzebna jest współpraca między nimi w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.
Niezależnie od charakteru praca ta wiąże się z intensywnymi kontaktami z ludźmi i to zarówno na etapie tworzenia kolekcji, jak i przygotowywania pokazów mody czy promowania kolekcji. Wymaga to umiejętności przekazywania swoich myśli zarówno słownie, jak i przy pomocy rysunku.
Trudno określić godziny pracy projektanta. Zazwyczaj są one zmienne i zależą od etapu tworzenia kolekcji.
WYMAGANIA
Ze względu na twórczy charakter tej pracy podstawowymi cechami projektanta są kreatywność i wyobraźnia. Niezbędne są także uzdolnienia artystyczne umożliwiające projektowanie. Ponadto powinien się charakteryzować spostrzegawczością oraz zwiększoną wrażliwością, która pozwoli np. dobrać właściwa tkaninę. Ważne są też: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy pod presją.
Projektant jest w swych działaniach niezależny, stąd musi potrafić organizować sobie czas i pracę oraz posiadać samodyscyplinę. Współpraca z ludźmi sprawia, że musi potrafić współpracować w zespole.
Poza tym muszą być prawdziwymi obywatelami świata, muszą znać języki, bardzo łatwo się porozumiewać, a wreszcie mieć sporą wiedzę z marketingu, ponieważ to rynek decyduje o tym, co przyjmie, nie zaś projektant. Inaczej projektuje się dla dzieci, inaczej dla nastolatków w wieku 15, a inaczej dla tych w wieku 18 lat. Projektant musi uwzględnić specyfikę subkultur młodzieżowych i często z nich czerpie inspirację oraz naturalne dążenie do kupowania ubiorów niepowtarzalnych. Dlatego powinien być wszechstronnie wykształcony. Przyda mu się znajomość socjologii, psychologii i historii kultury.
W zasadzie jedynym poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest wada wzroku, której nie można skorygować. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą z powodzeniem wykonywać ten zawód, gdyż pod względem obciążeń fizycznych praca projektanta zalicza się do lekkich.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Najważniejszym uwarunkowaniem pozwalającym na podjęcie tej pracy jest talent. Dobrze, gdy jest on wsparty wykształceniem kierunkowym, które daje szeroką wiedzę o projektowaniu i przemyśle tekstylnym. Uznaną uczelnią kształcącym w tym kierunku jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.
Niezbędnym jest też umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym, gdyż projektant musi śledzić i uczestniczyć w bieżących wydarzeniach międzynarodowego świata mody.
Projektantami zostają zazwyczaj osoby młode, które charakteryzuje większa kreatywność. Nie zamyka to drogi osobom starszym, jeśli potrafią sprostać oczekiwaniom pracodawcy.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Istnieją dwie drogi rozwoju. Pierwsza, to praca dla firmy odzieżowej, w której często artystyczne wizje młodego projektanta zderzają się z twardą rynkową rzeczywistością. Druga wiąże się z większą swobodą działania, jednak prywatne atelier młodego projektanta, który nie zaistniał do tej pory w świecie mody ma na starcie bardzo trudne warunki.
Praca projektanta nie daje dużych możliwości awansu. Właściwie najistotniejszym jest promowanie własnego nazwiska, które z czasem staje się marką.
ZAROBKI
Projektant pracujący w firmie odzieżowej na początku nie może liczyć na wysokie zarobki. Te są możliwe wraz z „wyrobieniem” sobie nazwiska. W przypadku uznanego projektanta prowadzącego własne atelier sięgają nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Są to jednak mało precyzyjne wyliczenia, gdyż zazwyczaj projektant otrzymuje wynagrodzenie za konkretna kolekcję, więc jego zarobki są nieregularne.
Najnowsze artykuły
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Niedziele handlowe 2025
Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?