Lista stanowisk - Prezenter

Prezenter

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód prezentera stanowiący specyficzną odmianę zawodu dziennikarza, bardziej przypomina profesję konferansjera niż redaktora. Prezenter to spiker, który wprowadza osobę lub temat, a także prowadzi albo organizuje program lub transmisję radiową czy telewizyjną. Zapowiada kolejne punkty programu i uprawia małe formy publicystyki. Jego zadaniem jest też zająć uwagę widzów pomiędzy kolejnymi punktami programu. Z jednej strony może być tylko spikerem, z drugiej dziennikarzem, który prowadzi rozmowę ze swoimi gośćmi.

Zawód prezentera telewizyjnego łączy w sobie zadania typowe dla spikera, konferansjera, aktora i dziennikarza. Najczęściej wiąże się z tzw. wejściami „na żywo”, zatem niezbędna jest umiejętność improwizacji. Ważne, by prezenter potrafił zadbać o wytworzenie przyjaznej atmosfery w studio, która nie będzie stresować rozmówcy. Rozmawiając z gościem w studio na jakiś temat, prezenter powinien posiadać podstawowe informacje z tej dziedziny tak, by odpowiednio poprowadzić rozmowę.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy prezentera może być studio telewizyjne lub pokoje redakcyjne, ale również wszystkie inne miejsca, skąd emitowane są bezpośrednie relacje. Prezenter telewizyjny musi dobrze współpracować z całym zespołem przygotowującym relację. Musi także łatwo nawiązywać nowe kontakty tak, by gość w studio czuł się jak najmniej zestresowany. Praca prezentera to nie tylko czas spędzony na wizji, ale także długo przygotowywane szczegóły jego wystąpienia. Praca ta jest szczegółowo nadzorowana przez przełożonych.


WYMAGANIA

Prezenter nie musi mieć wykształcenia dziennikarskiego. Aby rozpocząć karierę prezentera ważniejszy jest tekst lub zrealizowany materiał radiowy czy telewizyjny, nie zaś dyplom uczelni. Potrzebna jest mu przede wszystkim wyrazista i błyskotliwa osobowość, która spodoba się słuchaczom. Ukończenie dziennikarstwa może mu jednak pomóc w nawiązaniu takiej współpracy.

Prezenterowi stawia się wymagania raczej co do cech osobowości niż warsztatu dziennikarskiego. Do najważniejszych warunków, które musi spełnić prezenter zalicza się: bezbłędną dykcję, fotogeniczność, umiejętność panowania nad ekspresją ciała i gestów, dobrą pamięć oraz znajomość języków obcych. Kontrolowanie emocji, podzielność uwagi oraz szybkość reakcji na zdarzenia to dodatkowe atuty. Ważne są też cechy typowe dla dziennikarzy jak drobiazgowość, spostrzegawczość, błyskotliwość, umiejętność obserwacji, wiedza psychologiczna i umiejętność zręcznego prowadzenia rozmowy.

Prezenter pracuje tylko w radiu lub telewizji - nie ma go w prasie. Prezenter musi doskonale wyczuwać dramaturgię rozmowy, panować nad czasem i podejmowanymi wątkami. Jeśli zaś coś zdarza się niezgodnie z planem, musi umieć natychmiast wrócić do głównego wątku a przy tym improwizować.

Prezenterowi nie stawia się warunków co do sprawności fizycznej. Wymagania dotyczą miłej prezencji a także dobrego słuchu i wzroku.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Nie ma formalnych wymagań, jakie musi spełniać prezenter. Najczęściej zatrudniane są osoby z wyższym wykształceniem posiadające różnorodne zainteresowania oraz spełniające wymienione wyżej warunki. Drogą do podjęcia pracy jest konkurs lub casting organizowany przez redakcję. Najlepsi trafiają na szkolenia, gdzie poznają specyfikę zawodu oraz tajniki warsztatu prezentera.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rynek medialny w Polsce nie jest na tyle duży, by chłonąć dużą liczbę prezenterów. Co roku redakcje zatrudniają łącznie do kilkuset prezenterów. Im większy zasięg medium, tym więcej kandydatów do pracy. Czasem warto zacząć od małej, lokalnej stacji radiowej czy telewizyjnej, by nabrać odpowiedniego doświadczenia i z czasem przebijać się do coraz bardziej uznanych mediów.


ZAROBKI

Zarobki prezentera wynagradzają trudności ze znalezieniem pracy. Prezenter jest wynagradzany znacznie powyżej przeciętnej. Jego zarobki różnią się w zależności od tego czy pracuje w radiu, czy telewizji. Jako prezenter lokalnej stacji radiowej zarobi miesięcznie około 2 tys. zł. Jeśli się sprawdzi, a prowadzone przez niego programy będą przyciągać słuchaczy, to może zarobić nawet dwa razy więcej. W telewizji działa podobny mechanizm. Prezenter musi przyciągać telewidzów. Jeśli tak się dzieje, to może zarabiać nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, jednak te najwyższe stawki zarezerwowane są dla uznanych osobowości.

Praca Prezenter
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.