Lista stanowisk - Prezenter

Prezenter

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód prezentera stanowiący specyficzną odmianę zawodu dziennikarza, bardziej przypomina profesję konferansjera niż redaktora. Prezenter to spiker, który wprowadza osobę lub temat, a także prowadzi albo organizuje program lub transmisję radiową czy telewizyjną. Zapowiada kolejne punkty programu i uprawia małe formy publicystyki. Jego zadaniem jest też zająć uwagę widzów pomiędzy kolejnymi punktami programu. Z jednej strony może być tylko spikerem, z drugiej dziennikarzem, który prowadzi rozmowę ze swoimi gośćmi.

Zawód prezentera telewizyjnego łączy w sobie zadania typowe dla spikera, konferansjera, aktora i dziennikarza. Najczęściej wiąże się z tzw. wejściami „na żywo”, zatem niezbędna jest umiejętność improwizacji. Ważne, by prezenter potrafił zadbać o wytworzenie przyjaznej atmosfery w studio, która nie będzie stresować rozmówcy. Rozmawiając z gościem w studio na jakiś temat, prezenter powinien posiadać podstawowe informacje z tej dziedziny tak, by odpowiednio poprowadzić rozmowę.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy prezentera może być studio telewizyjne lub pokoje redakcyjne, ale również wszystkie inne miejsca, skąd emitowane są bezpośrednie relacje. Prezenter telewizyjny musi dobrze współpracować z całym zespołem przygotowującym relację. Musi także łatwo nawiązywać nowe kontakty tak, by gość w studio czuł się jak najmniej zestresowany. Praca prezentera to nie tylko czas spędzony na wizji, ale także długo przygotowywane szczegóły jego wystąpienia. Praca ta jest szczegółowo nadzorowana przez przełożonych.


WYMAGANIA

Prezenter nie musi mieć wykształcenia dziennikarskiego. Aby rozpocząć karierę prezentera ważniejszy jest tekst lub zrealizowany materiał radiowy czy telewizyjny, nie zaś dyplom uczelni. Potrzebna jest mu przede wszystkim wyrazista i błyskotliwa osobowość, która spodoba się słuchaczom. Ukończenie dziennikarstwa może mu jednak pomóc w nawiązaniu takiej współpracy.

Prezenterowi stawia się wymagania raczej co do cech osobowości niż warsztatu dziennikarskiego. Do najważniejszych warunków, które musi spełnić prezenter zalicza się: bezbłędną dykcję, fotogeniczność, umiejętność panowania nad ekspresją ciała i gestów, dobrą pamięć oraz znajomość języków obcych. Kontrolowanie emocji, podzielność uwagi oraz szybkość reakcji na zdarzenia to dodatkowe atuty. Ważne są też cechy typowe dla dziennikarzy jak drobiazgowość, spostrzegawczość, błyskotliwość, umiejętność obserwacji, wiedza psychologiczna i umiejętność zręcznego prowadzenia rozmowy.

Prezenter pracuje tylko w radiu lub telewizji - nie ma go w prasie. Prezenter musi doskonale wyczuwać dramaturgię rozmowy, panować nad czasem i podejmowanymi wątkami. Jeśli zaś coś zdarza się niezgodnie z planem, musi umieć natychmiast wrócić do głównego wątku a przy tym improwizować.

Prezenterowi nie stawia się warunków co do sprawności fizycznej. Wymagania dotyczą miłej prezencji a także dobrego słuchu i wzroku.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Nie ma formalnych wymagań, jakie musi spełniać prezenter. Najczęściej zatrudniane są osoby z wyższym wykształceniem posiadające różnorodne zainteresowania oraz spełniające wymienione wyżej warunki. Drogą do podjęcia pracy jest konkurs lub casting organizowany przez redakcję. Najlepsi trafiają na szkolenia, gdzie poznają specyfikę zawodu oraz tajniki warsztatu prezentera.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rynek medialny w Polsce nie jest na tyle duży, by chłonąć dużą liczbę prezenterów. Co roku redakcje zatrudniają łącznie do kilkuset prezenterów. Im większy zasięg medium, tym więcej kandydatów do pracy. Czasem warto zacząć od małej, lokalnej stacji radiowej czy telewizyjnej, by nabrać odpowiedniego doświadczenia i z czasem przebijać się do coraz bardziej uznanych mediów.


ZAROBKI

Zarobki prezentera wynagradzają trudności ze znalezieniem pracy. Prezenter jest wynagradzany znacznie powyżej przeciętnej. Jego zarobki różnią się w zależności od tego czy pracuje w radiu, czy telewizji. Jako prezenter lokalnej stacji radiowej zarobi miesięcznie około 2 tys. zł. Jeśli się sprawdzi, a prowadzone przez niego programy będą przyciągać słuchaczy, to może zarobić nawet dwa razy więcej. W telewizji działa podobny mechanizm. Prezenter musi przyciągać telewidzów. Jeśli tak się dzieje, to może zarabiać nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, jednak te najwyższe stawki zarezerwowane są dla uznanych osobowości.

Praca Prezenter
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?