Lista stanowisk - Poeta

Poeta

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Niegdyś poeta posiadał niebywałą pozycję społeczną, kojarzono go z wybrańcem bogów, osobą posiadającą wiedzę i uzdolnienia przekraczające możliwości zwyczajnego człowieka – tak pojmowano poetę w starożytności. Także i w późniejszych okresach wynoszono poetów ponad tradycyjnych rzemieślników i robotników, przypisując im przy tym obowiązek pełnienia swoistej misji społecznej, edukowania i moralizowania społeczeństwa. Choć obecnie poeta nie jest już osobą bliską bogom, a jego pozycja społeczna znacząco spadła, wciąż jest to zawód artystyczny, pozwalający na dotarcie ze swoim przesłaniem do szerokiego grona odbiorców. Poeta inspiruje się otaczającą go rzeczywistością i wydarzeniami w których uczestniczy, przedstawiając swój, alegoryczny najczęściej obraz świata.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi wykonywaniem zawodu poety nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów, których spełnienie otwierałoby drogę do realizowania tego rodzaju powołania. Poeta tworzy dzieła nieregularnie, wedle własnych upodobań i artystycznej płodności. By zostać poetą trzeba posiadać szczególny zmysł estetyczny, zdolność obserwacji otaczającego świata, niezwykłą fantazję i kreatywność, doskonałą znajomość języka pozwalającą na dowolną manipulację jego zasadami.


WARUNKI PRACY

Praca poety nie jest związana miejscem i czasem, przyrównać ją można do zawodu wolnego strzelca, choć reguły w niej panujące nie są podobne do występujących w jakimkolwiek innym zawodzie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Poeci nie bywają zatrudniani na tradycyjnych warunkach, gromadzą dorobek artystyczny, który w zależności od reakcji odbiorców, ocen krytyków sztuki i wydawców może zostać wydany w formie tomów poezji i opublikowany w wielu innych formach.


ZAROBKI

Zarobki poety nie są możliwe do uśrednienia; zależą ściśle od jego renomy, płodności artystycznej, umiejętności zaistnienia w środowisku i upodobań odbiorców.

Praca Poeta
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.