Lista stanowisk - Poeta

Poeta

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Niegdyś poeta posiadał niebywałą pozycję społeczną, kojarzono go z wybrańcem bogów, osobą posiadającą wiedzę i uzdolnienia przekraczające możliwości zwyczajnego człowieka – tak pojmowano poetę w starożytności. Także i w późniejszych okresach wynoszono poetów ponad tradycyjnych rzemieślników i robotników, przypisując im przy tym obowiązek pełnienia swoistej misji społecznej, edukowania i moralizowania społeczeństwa. Choć obecnie poeta nie jest już osobą bliską bogom, a jego pozycja społeczna znacząco spadła, wciąż jest to zawód artystyczny, pozwalający na dotarcie ze swoim przesłaniem do szerokiego grona odbiorców. Poeta inspiruje się otaczającą go rzeczywistością i wydarzeniami w których uczestniczy, przedstawiając swój, alegoryczny najczęściej obraz świata.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi wykonywaniem zawodu poety nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów, których spełnienie otwierałoby drogę do realizowania tego rodzaju powołania. Poeta tworzy dzieła nieregularnie, wedle własnych upodobań i artystycznej płodności. By zostać poetą trzeba posiadać szczególny zmysł estetyczny, zdolność obserwacji otaczającego świata, niezwykłą fantazję i kreatywność, doskonałą znajomość języka pozwalającą na dowolną manipulację jego zasadami.


WARUNKI PRACY

Praca poety nie jest związana miejscem i czasem, przyrównać ją można do zawodu wolnego strzelca, choć reguły w niej panujące nie są podobne do występujących w jakimkolwiek innym zawodzie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Poeci nie bywają zatrudniani na tradycyjnych warunkach, gromadzą dorobek artystyczny, który w zależności od reakcji odbiorców, ocen krytyków sztuki i wydawców może zostać wydany w formie tomów poezji i opublikowany w wielu innych formach.


ZAROBKI

Zarobki poety nie są możliwe do uśrednienia; zależą ściśle od jego renomy, płodności artystycznej, umiejętności zaistnienia w środowisku i upodobań odbiorców.

Praca Poeta
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.