Lista stanowisk - Pisarz

Pisarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pisarz to profesja należąca do grupy tak zwanych „wolnych zawodów”. Osoba trudniąca się zawodem pisarza kreuje fikcyjne postaci i historie, ujmując je w gatunkach lirycznych i epickich, lub odtwarza rzeczywiste zjawiska w literaturze dokumentalnej, sztuce felietonistycznej i reportażowej. Zawód pisarza rządzi się swoimi, specyficznymi prawami. Nie istnieje w nim jedno, określone miejsce pracy, nie istnieje także stała pensja i system zmianowy. Pisarz dąży do ukończenia dzieła w jak najkrótszym czasie, jednak jego priorytetem jest jakość formy i treści utworu. Pisarz to pojęcie najbardziej ogólne, dzielone wedle charakteru i przeznaczenia tworzonych treści na profesje poety, prozaika, eseisty, krytyka, satyryka, dramatopisarza, scenopisarza, tłumacza, i wielu innych. Specyfika zawodu pisarza łączy w sobie cechy artyzmu i rzemiosła, pracy dydaktycznej i branży rozrywkowej.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi wykonywaniem profesji pisarza nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie skutkowałoby przyjęciem na konkretne stanowisko. Choć wykształcenie wyższe, pozyskane na studiach uniwersyteckich, na kierunku filologia polska, klasyczna, dziennikarstwo, czy kulturoznawstwo z pewnością będzie pomocne w pięciu się po szczeblach kariery, w rzeczywistości najważniejszymi okazują się niezwykła kreatywność, wyobraźnia, fantazja i pasja, a także zdolność obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Pisarz nie przechodzi rozmowy kwalifikacyjnej, ani badań lekarskich; pisarz tworzy dzieło wedle własnego uznania i w dogodnym dla siebie momencie, a po jego ukończeniu prezentuje je wydawcom oczekując zainteresowania i pokrycia kosztów jego publikacji. Szerokie grono odbiorców ocenia jakość i wartość dzieła, a statystyki jego poczytności przekładają się na wymierne zarobki autora.


WARUNKI PRACY

Zawód pisarza, jak wcześniej wspomniano, należy do grupy wolnych zawodów, niezwiązanych czasem i miejscem pracy, a jedynie rezultatami podjętych wysiłków.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia zapewniają w wyjątkowych przypadkach wydawnictwa i redakcje różnego rodzaju, lecz w większości sytuacji pisarz jest osobą samodzielną, niezwiązaną tradycyjnym zatrudnieniem.


ZAROBKI

Pisarzowi przysługują zyski z tytułu autorskich praw majątkowych do stworzonego dzieła literackiego. Od powodzenia tytułu na rynku i ilości sprzedanych egzemplarzy za pośrednictwem poszczególnych kanałów dystrybucji zależy wymierny zysk pisarza. Kwota w tym przypadku jest stosunkowo wysoka, lecz wypłacana jest jednorazowo, za każde kolejne dzieło literackie.

Praca Pisarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.