Lista stanowisk - Modelka

Polecane oferty - Media / Sztuka / Rozrywka

  • Młodszy bibliotekarz / Starszy kustosz do katalogowania poloników zagranicznych w języku niemieckim

    Biblioteka Narodowa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu   4 600 - 7 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    65 dni
    Zakres obowiązków na stanowisku młodszego bibliotekarza obejmuje m.in.: wyszukiwanie i rejestrowanie poloników zagranicznych w języku niemieckim oraz angielskim, katalogowanie książek wydanych po 1801 r. oraz artykułów z czasopism i prac zbiorowych, tworzenie i modyfikację rekordów...

Modelka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym celem pracy modelki jest zainteresowanie odbiorców prezentowanymi przez nią produktami, które najczęściej przeznaczone są do sprzedaży. Wykorzystując swoje uzdolnienia i wygląd, modelka reklamuje produkty na zlecenie producentów lub firm zajmujących się promocją i reklamą. W trakcie pokazów mody modelka prezentuje stroje oraz dodatki, poruszając się po scenie lub wybiegu według przygotowanej wcześniej na próbach choreografii. Modelka ma obowiązek podporządkować się wymaganiom stylistów co do jej makijażu i fryzury a także prezentowanych strojów bez względu na jej osobiste preferencje.

Modelki biorą również udział w pokazach fryzur lub makijażu, a także w pokazach handlowych odbywających się w sklepach i salonach mody. Inną formą promocji produktu są zdjęcia reklamowe produktu z udziałem modelki, które mogą być rozpowszechniane np. w katalogach firmowych lub jako reklamy w czasopismach i na ulicach. Fotomodelka również jest przygotowywana do sesji przez stylistów, jednak w trakcie zdjęć podporządkowuje się fotografowi, który udziela jej wskazówek dotyczących pozowania i zachowania się przed obiektywem. Mimo iż sytuacje z jej udziałem są całkowicie wyreżyserowane, modelka musi starać się wyglądać naturalnie.

Swego rodzaju modelką jest też hostessa, która promuje produkty w bezpośrednim kontakcie z klientami np. poprzez udział w targach, konferencjach prasowych czy promocjach w hipermarketach. Ich zadaniem jest promowanie produktów, rozdawanie materiałów reklamowych czy próbek produktów.


WARUNKI PRACY

Pokazy mody odbywają się zazwyczaj w dużych salach wyposażonych w scenę lub wybieg. Niektóre pokazy mogą odbywać się w miejscach specjalnie zaadaptowanych jednorazowo na potrzeby pokazu lub na wolnym powietrzu. Sesje fotograficzne i nagrania filmów często mają miejsce w specjalistycznych studiach, ale także w innych wybranych miejscach lub w plenerze.

Choć na wybiegu modelka zdana jest na siebie to jednak jej praca ma charakter zespołowy, bo na jej sukces składa się praca wielu osób. Styliści, fryzjerzy, specjaliści od makijażu, producenci, choreografowie, reżyserzy, fotograficy – wszyscy razem tworzą zespół, z którym modelka musi dobrze współpracować. Modelka musi także współdziałać z innymi modelkami i modelami, którzy uczestniczą w danym pokazie lub sesji.

Specyfika branży reklamowej sprawia, że modelka nie ma stałych godzin pracy. Modelka nie ma też stałego zatrudnienia, a ilość zleceń zależy od jej urody oraz umiejętności. Dlatego wiele dziewczyn zawód modelki traktuje jako zajęcie dodatkowe. Czas pracy jest nieograniczony i zależy od specyfiki pokazu lub sesji. Może to być kilka, ale i kilkanaście godzin dziennie. Praca modelki wiąże się także z wyjazdami, gdyż pokazy i sesje zdjęciowe odbywają się w różnych miejscach.


WYMAGANIA

Zadaniem modelki jest dokładne wykonywanie poleceń reżysera, producenta, choreografa lub fotografa. Musi łatwo dostosować się do warunków wykonywania zlecenia, terminu i miejsca. W związku z tym modelka powinna wyróżniać się cierpliwością i umiejętnością współdziałania w dużej grupie ludzi. Do atutów modelki należy punktualność i precyzja wykonywania wskazówek. Ważny jest też brak skrępowania obecnością wielu ludzi oraz kamer telewizyjnych. Idealna modelka powinna w sobie łączyć spokój i temperament estradowy. Bardzo pomocna w pracy jest łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi.

W tym zawodzie bardzo ważne są warunki fizyczne, gdyż stanowią podstawowe kryterium oceny przydatności danej osoby. Bardzo ważna jest proporcjonalna budowa ciała i wzrost, który powinien wynosić minimum 175 cm dla modelek i 185 cm dla modeli występujących na pokazach. Niższe osoby muszą wyróżniać się szczególną urodą i wdziękiem. Nie ma jednego kanonu piękna, jednak w zawodzie tym preferowane są osoby młode i szczupłe. Pozostałe atrybuty uzależnione są od specyfiki pokazu i osób decydujących o doborze modelek.

Bardzo ważna jest dobra sprawność fizyczna i wytrzymałość, gdyż wbrew pozorom jest to trudny zawód. Modelki są zazwyczaj aktywne fizycznie, by utrzymać się w dobrej formie. Twarz i figura są ich „narzędziem pracy”. Ważna jest też dobra koordynacja ruchowa i muzykalność.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Od przyszłych modelek nie wymaga się konkretnego wykształcenia. Wiele agencji organizuje kursy przygotowujące do pracy w tym zawodzie. W trakcie ich trwania modelki zapoznają się z najnowszymi trendami fryzjerstwa, techniką makijażu, stylizacją, pracą przed kamerą, zachowaniem na wybiegu itp. Zanim jednak rozpocznie się przygotowania do pracy w tym zawodzie warto poddać się obiektywnej ocenie specjalistów, którzy określą przydatność osoby do wykonywania tego zawodu.

Karierę modelki rozpoczyna się zazwyczaj jeszcze grubo przed ukończeniem 20 lat. Osoby starsze mają mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Zazwyczaj modelki kończą karierę między 30 a 40 rokiem życia. Starsze modelki zdarzają się sporadycznie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Większość modelek jest zatrudnianych przez agencje modelek, które pośredniczą w kontaktach między modelkami a pracodawcami. Agencja pośredniczy w ustalaniu warunków pracy modelki, za co pobiera prowizję. Agencja nie tylko reprezentuje interesy modelki, ale także nadzoruje jej pracę, gdyż jest odpowiedzialna przed pracodawcą za wykonanie przez modelkę zlecenia.


ZAROBKI

Modelki bardzo rzadko są zatrudniane w pełnym wymiarze godzin. Zazwyczaj ich honorarium dotyczy konkretnego zlecenia. Modelki pracujące jako hostessy zarabiają od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę. W przypadku pokazów lub sesji zdjęciowej ustala się kwotę za całe wydarzenie. Jest ona uzależniona od renomy modelki, jej urody, rozmachu przedsięwzięcia oraz zasobności zleceniodawcy. Dla najlepszych, które uczestniczą w największych pokazach krajowych i międzynarodowych czekają ogromne honoraria. Trzeba jednak pamiętać, że taka kariera zarezerwowana jest dla nielicznych.

Praca Modelka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.