Lista stanowisk - Krytyk

Krytyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Krytyk, jak sugeruje sama nazwa stanowiska jest osobą zajmującą się wyrażaniem subiektywnych opinii i ocen wydawnictw muzycznych, książek, filmów, spektakli teatralnych i dzieł operowych na forum publicznym – za pośrednictwem prasy i mediów elektronicznych. W zależności od obszaru działalności wyróżniamy krytyków muzycznych, filmowych, teatralnych, etc. Krytyk, korzystając z prawa do wolności wypowiedzi, wyraża pochlebne i negatywne opinie, ze względu na posiadaną przez niego wiedzę, doświadczenie i renomę w środowisku, mające charakter opiniotwórczy. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru  danej gałęzi sztuki (na dziełach artystycznych bowiem skupia się obszar zainteresowań osoby zatrudnianej w tym charakterze), uprawniający go niejako do wydawania opinii odbieranych przez szerokie grono odbiorców jako niezależna „ekspertyza” na temat danego utworu.


WYMAGANIA

Zgodnie z zasadą wcześniej wspomnianą, pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie dopuszcza do wykonywania zawodu krytyki, to posiadanie wyższego wykształcenia, związanego z danym obszarem działalności artystycznej. Przeważnie krytykami zostają absolwenci takich kierunków uniwersyteckich jak muzykologia, filmoznawstwo, czy wiedza o teatrze, które to kierunki przekazują studentom obszerną wiedzę z zakresu wybranej dziedziny sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem jej historii. By zostać krytykiem należy jednak także doskonale orientować się bieżącym rynku fonograficznym, filmowym, etc., by móc odnosić się w swych porównaniach i dogłębnych analizach do wcześniej poznanych dzieł. Lekkość wypowiedzi w mowie i piśmie (w zależności od wybranego środka przekazu) i ponadprzeciętny zmysł estetyczny cechują dobrego krytyka.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach internetu, lub wydawać zbiorcze publikacje, analizujące większy okres czasowy lub całą twórczość danego artysty. Często krytycy współpracują także z różnymi redakcjami w charakterze freelancerów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wykonywanie zawodu krytyka umożliwia wybór jednego z wcześniej wspomnianych wariantów.


ZAROBKI

Średnie zarobki krytyka zajmującego się muzyką lub filmem określane są na 4000 złotych brutto miesięcznie, jednak jest to kwota umowna, ściśle zależna od popularności danej osoby i rangi tytułu na łamach którego publikuje.

Praca Krytyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.