– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Krytyk
Krytyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Krytyk, jak sugeruje sama nazwa stanowiska jest osobą zajmującą się wyrażaniem subiektywnych opinii i ocen wydawnictw muzycznych, książek, filmów, spektakli teatralnych i dzieł operowych na forum publicznym – za pośrednictwem prasy i mediów elektronicznych. W zależności od obszaru działalności wyróżniamy krytyków muzycznych, filmowych, teatralnych, etc. Krytyk, korzystając z prawa do wolności wypowiedzi, wyraża pochlebne i negatywne opinie, ze względu na posiadaną przez niego wiedzę, doświadczenie i renomę w środowisku, mające charakter opiniotwórczy. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru danej gałęzi sztuki (na dziełach artystycznych bowiem skupia się obszar zainteresowań osoby zatrudnianej w tym charakterze), uprawniający go niejako do wydawania opinii odbieranych przez szerokie grono odbiorców jako niezależna „ekspertyza” na temat danego utworu.
WYMAGANIA
Zgodnie z zasadą wcześniej wspomnianą, pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie dopuszcza do wykonywania zawodu krytyki, to posiadanie wyższego wykształcenia, związanego z danym obszarem działalności artystycznej. Przeważnie krytykami zostają absolwenci takich kierunków uniwersyteckich jak muzykologia, filmoznawstwo, czy wiedza o teatrze, które to kierunki przekazują studentom obszerną wiedzę z zakresu wybranej dziedziny sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem jej historii. By zostać krytykiem należy jednak także doskonale orientować się bieżącym rynku fonograficznym, filmowym, etc., by móc odnosić się w swych porównaniach i dogłębnych analizach do wcześniej poznanych dzieł. Lekkość wypowiedzi w mowie i piśmie (w zależności od wybranego środka przekazu) i ponadprzeciętny zmysł estetyczny cechują dobrego krytyka.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach internetu, lub wydawać zbiorcze publikacje, analizujące większy okres czasowy lub całą twórczość danego artysty. Często krytycy współpracują także z różnymi redakcjami w charakterze freelancerów.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Wykonywanie zawodu krytyka umożliwia wybór jednego z wcześniej wspomnianych wariantów.
ZAROBKI
Średnie zarobki krytyka zajmującego się muzyką lub filmem określane są na 4000 złotych brutto miesięcznie, jednak jest to kwota umowna, ściśle zależna od popularności danej osoby i rangi tytułu na łamach którego publikuje.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?