Lista stanowisk - Kowal Wyrobów Zdobniczych

Kowal Wyrobów Zdobniczych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kowal wyrobów zdobniczych wykonuje w praktyce zadania podobne do tych, których wypełnienie spoczywa na tradycyjnym kowalu, z tą jedynie różnicą, że wyroby przez niego wytwarzane posiadają szczególne walory estetyczne i przeznaczone są do użytku codziennego, jako elementy wykończeniowe, ozdobne, etc. Osoba zatrudniona na tym stanowisku obrabia wykonane przedmioty przy pomocy narzędzi ręcznych i mechanicznych – młotków tradycyjnych i mechanicznych, kowadeł, szczypiec, etc. Przykładowe spośród wytwarzanych przez kowala wyrobów zdobniczych przedmiotów to wszelkiego rodzaju okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, a nawet meble. Pierwszym etapem wytwarzania przedmiotów ze stali jest specjalnie przygotowane ognisko kowalskie, gdzie w wysokiej temperaturze nagrzewa się materiał. Następnie kowal wykuwa w plastycznym surowcu kształty młotem tradycyjnym lub mechanicznym, prostuje przedmioty na specjalnej prostownicy kowalskiej, oraz wykonuje szereg innych czynności, mających doprowadzić stal do właściwej formy. Gotowy przedmiot hartuje się w odczynnikach chemicznych.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze kowala nie stawia się oficjalnych, sztywnych wymogów kwalifikacyjnych. Oczywiście pomocne w wykonywaniu tej profesji będzie ukończenie jednej ze szkół zawodowych lub techników, jednak najważniejszym dorobkiem kowala jest jego praktyczne doświadczenie, pozyskane pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Praca kowala nosi znamiona pracy fizycznej, dlatego też siła i odporność na trudne warunki pracy będą w tym przypadku bardzo przydatne. Wyroby zdobnicze wymagają większego wyczucia, precyzji i estetyki wykonania, przez co osoba trudniąca się ich wytwarzaniem powinna posiadać wyczulony zmysł estetyczny i zdolności manualne.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kowala jest warsztat lub zakład, wyposażony w urządzenia i narzędzia niezbędne do realizowania zadań zawodowych. Przede wszystkim w pomieszczeniu tym umieszczone jest ognisko kowalskie, w którym podgrzewa się surowiec do wymaganej temperatury. Jego obecność sprawia, że wokół utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, a uderzenia młota kowalskiego wydobywają iskry, mogące wywołać pożar. Warunki pracy kowala są niezwykle ciężkie, a jej wykonywanie wymaga dużego nakładu siły fizycznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kowal wyrobów zdobniczych może poszukiwać zatrudnienia w większym zakładzie, zajmującym się działalnością o tym charakterze, lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


ZAROBKI

Średnie zarobki kowala wyrobów zdobniczych utrzymują się na poziomie 2800 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kowal Wyrobów Zdobniczych
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.