Lista stanowisk - Kompozytor

Kompozytor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kompozytor to zawód należący do grupy profesji artystycznych i opierający się na tworzeniu muzyki poważnej, lub rozrywkowej – popularnej. W praktyce kompozytorem nazywa się osobę zajmującą się muzyką poważną, gdyż w jej obrębie wykorzystuje się ogrom wiedzy, pozyskanej w trakcie studiów muzycznych i wieloletniej praktyki wykonawczej. Kompozytorem muzyki rozrywkowej może zaś zostać niemal każdy muzyk zawodowy lub amator, posiadający wystarczające zaplecze teoretyczne i praktyczne zdolności kreowania warstwy melodycznej i rytmicznej. Jest nim po części każdy członek zespołu rozrywkowego, wnoszący twórczy wkład w kreację wspólnych kompozycji. Wielokrotnie kompozytor inspiruje się dotychczas stworzonymi kompozycjami innych twórców, kreując jednak swoje, autorskie utwory, odznaczające się brzmieniem i klimatem charakterystycznym w środowisku.


WYMAGANIA

Ukończenie wyższych studiów muzycznych, na kierunku kompozycja nie jest oficjalnym, formalnych wymogiem, niezbędnym do wykonywania zawodu kompozytora. Jednak w praktyce, zwłaszcza w przypadku muzyki poważnej, studia te przekazują wiedzę niezbędną do komponowania zaawansowanych technicznie dzieł muzycznych, wykonywanych przez orkiestrę kameralną lub symfoniczną. W przypadku muzyki rozrywkowej, sytuacja jest o wiele prostsza, bo i muzyka rozrywkowa jest materią znacznie prostszą i łatwiejszą w odbiorze. W tym przypadku kwalifikacje kompozytora opierają się głównie na wrażliwości muzycznej, kreatywności artystycznej, etc.


WARUNKI PRACY

Kompozytor tworzy dzieła muzyczne w zapisie nutowym, możliwym do odtworzenia przez przez solistę lub zespół wykonawców. Utwory przez niego skomponowane mogą być odtwarzane w operach, filharmoniach, na koncertach lub antenie radiowej, a także być rejestrowane i powielane na nośnikach audio różnego rodzaju.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

W przeważającej części przypadków kompozytor nie pozostaje w tradycyjnym układzie zatrudnienia. W bardzo laickim ujęciu można kompozytora nazwać wolnym strzelcem – jego utwory trafiają do szerokiego grona odbiorców za pośrednictwem odtwórców.


ZAROBKI

Kompozytor przeważnie nie otrzymuje stałego wynagrodzenia za swoją twórczość – z tytułu przysługujących mu autorskich praw majątkowych otrzymuje wynagrodzenie za odtwarzanie i powielanie stworzonych przez niego utworów.

Praca Kompozytor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.