Lista stanowisk - Komentator Sportowy

Komentator Sportowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Komentator sportowy, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest dziennikarzem, zajmującym się komentowaniem wydarzeń sportowych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem radia lub telewizji. Osoba zatrudniona w tym charakterze relacjonuje przebieg rozgrywki dodając jednocześnie swoją subiektywną ocenę posunięć poszczególnych zawodników, ich osiągnięć, etc. Szczególnie trudną okazuje się profesja komentatora radiowego, który w przeciwieństwie do swojego odpowiednika zatrudnionego w stacji telewizyjnej dysponuje wyłącznie przekazem dźwiękowym. W przekazie tym musi zawrzeć wszystko co dzieje się przed jego oczami, uwzględniając także reakcje publiki, emocje, panujące w danym obiekcie, etc. Radio jako środek przekazu nie toleruje ciszy, dlatego też komentator nieprzerwanie ciągnie swój monolog nie pozwalając słuchaczom odejść od odbiornika. Co ciekawe, wśród najlepszych komentatorów sportowych wymienia się w Polsce tych zatrudnionych właśnie w stacjach radiowych; coraz częściej wybieramy relacje radiowe mimo oczywistych zalet przekazu telewizyjnego.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze komentatora sportowego jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia, pozyskanego w ramach jednego z kierunków uniwersyteckich (najlepiej dziennikarstwo) lub na akademii wychowania fizycznego. Komentatorzy sportowi muszą wykazać się ogromną wiedzą z tej dziedziny, znajomością zawodników i drużyn sportowych, trenerów i sędziów, reguł panujących w danej dyscyplinie. Niezwykle istotna jest także dykcja i barwa głosu komentatora, umiejętność prowadzenia nieprzerwanej relacji przez długi okres czasu.


WARUNKI PRACY

Praca komentatora odbywa się w czasie rzeczywistym i miejscu w którym odbywa się dane wydarzenie sportowe. Komentator pozostaje w stałej łączności zdalnej, przekazując swój komentarz na żywo, wprost na antenę radiową lub telewizyjną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia, jak wspomniano już wcześniej, stwarzają stacje radiowe i telewizyjne; publiczne i komercyjne.


ZAROBKI

Zarobki komentatora sportowego utrzymują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie, jednak mistrzowie fachu osiągają pensje rzędu 15 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Komentator Sportowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?