Lista stanowisk - Dyrygent

Dyrygent

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrygent to zawód należący do grupy profesji artystycznych, w przypadku których konieczne staje się posiadanie dyplomu ukończenia akademii muzycznej. Do zadań osoby zatrudnionej w tym charakterze należy koordynowanie całokształtu prac przygotowawczych do występu scenicznego, oraz kierowanie samym występem. Dyrygent jest przeważnie multiinstrumentalistą, zdolnym do prowadzenia i modyfikowania partii melodycznych poszczególnych wykonawców. Ponadprzeciętne zdolności organizacyjne oraz najwyższa wrażliwość muzyczna pozwala dyrygentowi ingerować w dynamikę, artykulację i harmonię poszczególnych fragmentów dzieła muzycznego, wykonywanych przez poszczególne instrumenty. Źródłem dogłębnej znajomości utworu muzycznego jest dla dyrygenta partytura, w której za pomocą zapisu nutowego określono partie konkretnych wykonawców.


WYMAGANIA

Jak wcześniej wspomniano najważniejszym i niemożliwym do zlekceważenia wymogiem, stawianym przed profesjonalnym dyrygentem jest konieczność posiadania dyplomu ukończenia wyższej uczelni muzycznej, na kierunku dyrygentura. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu coraz poważniejszych występów i bardziej renomowanych zespołów kameralnych lub symfonicznych jest równie istotne. Dyrygent musi posiadać zdolności zarządzania zespołem muzyków, jednoczesnego kształtowania dynamiki utworu i kontrolowania zgodności granych partii z partyturą, oraz doskonały słych muzyczny.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy dyrygenta jest przestrzeń sali koncertowej, opery, lub innego miejsca, w którym odbywa się występ prowadzonego przez niego zespołu kameralnego lub orkiestry symfonicznej, a także wszystkie miejsca, w których odbywają się próby tegoż zespołu lub orkiestry.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko dyrygenta funkcjonuje przede wszystkim w operach. Dyrygentura to zajęcie niszowe, osoby trudniące się tym zajęciem nie są wybierane w tradycyjny sposób, o ich przyjęciu decyduje dotychczasowy dorobek artystyczny i praktyczne umiejętności.


ZAROBKI

Zarobki dyrygenta są niezwykle trudne do określenia, ściśle zależne od renomy, jaką dotychczas sobie wypracował, a także renomy zespołu lub orkiestry, któremu przewodzi.

Praca Dyrygent
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?