Lista stanowisk - DJ

DJ

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Spolszczona nazwa stanowiska to disk dżokej, i oznacza osobę zajmującą się aranżacją muzyczną imprez różnego rodzaju – przede wszystkim tanecznych. Dawniej lekceważony, w rzeczywistości jest zawodem artystycznym, wymagającym talentu i kreatywności, wytrzymałości na stres. DJ jest nieraz mylnie kojarzony z niegdyś popularnym „wodzirejem” - DJ nie mówi, nie komentuje, nie zachęca do zabawy, DJ odtwarza utwory w wybranej przez siebie kolejności, budując nastrój imprezy, łącząc je w swój własny, niepowtarzalny sposób i tworząc tym samym spójne, niejednokrotnie kilkugodzinne sety. Obecnie DJ nie jest już dodatkiem do imprezy, a jej głównym punktem – generowane przez niego sety ściągają publikę, nastawioną na konkretny styl i charakter imprezy. Najbardziej popularni DJ na świecie to między innymi Paul van Dyk, Tiesto, Armin van Buuren, czy David Guetta. Ojczyzną imprez klubowych, prowadzonych przez profesjonalnych DJ-ów jest Holandia. Muzyka grana na tego typu imprezach obejmuje przeważnie następujące style muzyczne – Trance, House, Drum and Bass, Dubstep i ich wszelkie odmiany. Funkcja DJ-a istnieje także w radiu.


WYMAGANIA

Dostępu do zawodu nie gwarantuje spełnienie żadnych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, droga do kariery w tej branży prowadzi przez stopniowe promowanie swoich setów, odwiedzanie coraz większej ilości imprez i pozyskiwanie coraz większego grona fanów. Zarobek DJ-a jest generowany proporcjonalnie do ilości osób, które odwiedzają prowadzone przez niego imprezy. Osoba, posiadająca dużą popularność i spore umiejętności może liczyć na objęcie rezydentury w jednym z klubów muzycznych, w praktyce oznacza to prowadzenie cyklicznych imprez w określonych dniach tygodnia i profity ze sprzedaży biletów lub wejściówek. Jeśli można w przypadku DJ-a mówić o wymaganiach, to z pewnością będzie to konieczność posiadania wykształconego słuchu muzycznego, wrażliwości artystycznej, oraz umiejętności zainteresowania ludzi swoją pasją.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy DJ-a jest przestrzeń klubu muzycznego, hali koncertowej, lub plener. DJ wielokrotnie występuje także na antenie radia. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z negatywnymi skutkami ciągłego przebywania w zasięgu dźwięku o dużym natężeniu – klasycznym schorzeniem zawodowym są ubytki lub całkowita utrata słuchu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano wcześniej DJ występuje na imprezach w klubach muzycznych i na świeżym powietrzu, a także na antenie radia. Prowadzenie danej imprezy ma charakter jednorazowego zlecenia, pomijając wyżej opisaną możliwość rezydowania w danym klubie.


ZAROBKI

Zarobki w zawodzie są bardzo zróżnicowane – od występów non-profit, mających na celu rozszerzenie popularności, do wysoko opłacanych, prestiżowych występów w kraju i poza jego granicami.

Praca DJ
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?