Lista stanowisk - DJ

DJ

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Spolszczona nazwa stanowiska to disk dżokej, i oznacza osobę zajmującą się aranżacją muzyczną imprez różnego rodzaju – przede wszystkim tanecznych. Dawniej lekceważony, w rzeczywistości jest zawodem artystycznym, wymagającym talentu i kreatywności, wytrzymałości na stres. DJ jest nieraz mylnie kojarzony z niegdyś popularnym „wodzirejem” - DJ nie mówi, nie komentuje, nie zachęca do zabawy, DJ odtwarza utwory w wybranej przez siebie kolejności, budując nastrój imprezy, łącząc je w swój własny, niepowtarzalny sposób i tworząc tym samym spójne, niejednokrotnie kilkugodzinne sety. Obecnie DJ nie jest już dodatkiem do imprezy, a jej głównym punktem – generowane przez niego sety ściągają publikę, nastawioną na konkretny styl i charakter imprezy. Najbardziej popularni DJ na świecie to między innymi Paul van Dyk, Tiesto, Armin van Buuren, czy David Guetta. Ojczyzną imprez klubowych, prowadzonych przez profesjonalnych DJ-ów jest Holandia. Muzyka grana na tego typu imprezach obejmuje przeważnie następujące style muzyczne – Trance, House, Drum and Bass, Dubstep i ich wszelkie odmiany. Funkcja DJ-a istnieje także w radiu.


WYMAGANIA

Dostępu do zawodu nie gwarantuje spełnienie żadnych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, droga do kariery w tej branży prowadzi przez stopniowe promowanie swoich setów, odwiedzanie coraz większej ilości imprez i pozyskiwanie coraz większego grona fanów. Zarobek DJ-a jest generowany proporcjonalnie do ilości osób, które odwiedzają prowadzone przez niego imprezy. Osoba, posiadająca dużą popularność i spore umiejętności może liczyć na objęcie rezydentury w jednym z klubów muzycznych, w praktyce oznacza to prowadzenie cyklicznych imprez w określonych dniach tygodnia i profity ze sprzedaży biletów lub wejściówek. Jeśli można w przypadku DJ-a mówić o wymaganiach, to z pewnością będzie to konieczność posiadania wykształconego słuchu muzycznego, wrażliwości artystycznej, oraz umiejętności zainteresowania ludzi swoją pasją.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy DJ-a jest przestrzeń klubu muzycznego, hali koncertowej, lub plener. DJ wielokrotnie występuje także na antenie radia. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z negatywnymi skutkami ciągłego przebywania w zasięgu dźwięku o dużym natężeniu – klasycznym schorzeniem zawodowym są ubytki lub całkowita utrata słuchu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wspomniano wcześniej DJ występuje na imprezach w klubach muzycznych i na świeżym powietrzu, a także na antenie radia. Prowadzenie danej imprezy ma charakter jednorazowego zlecenia, pomijając wyżej opisaną możliwość rezydowania w danym klubie.


ZAROBKI

Zarobki w zawodzie są bardzo zróżnicowane – od występów non-profit, mających na celu rozszerzenie popularności, do wysoko opłacanych, prestiżowych występów w kraju i poza jego granicami.

Praca DJ
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?