Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?
Lista stanowisk - Choreograf
Choreograf
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Choreografia to sztuka z wielowiekowymi tradycjami. Dziś choreografia to nie tylko taniec klasyczny i balet, ale pojęcie szeroko obejmujące wszystkie formy tańca profesjonalnego. Polega ona na komponowaniu form tanecznych i łączeniu ich w całościowe układy od baletu, przez taniec współczesny, aż do tzw. ruchu scenicznego.
Do zadań choreografa należy tworzenie ogólnej koncepcji układu tanecznego do utworu lub specjalnie skomponowanej muzyki. W tworzeniu układu choreograf musi wziąć pod uwagę nie tylko muzykę, ale także treść utworu, który taniec ma ilustrować, kostiumy, dekoracje, rekwizyty, oświetlenie. Na to wszystko musi także nałożyć swoją wizję.
Tworząc układ choreograf określa także poszczególne ruchy, ewolucje, kroki, obroty, skoki, gesty tancerzy i dzięki nim przekazuje akcję dramatyczną, nastrój, ideę dzieła. Choreograf pracuje przede wszystkim z tancerzami, których środkiem wypowiedzi jest ciało. Komponując taniec choreograf musi także wziąć pod uwagę indywidualne cechy tancerza. Przygotowując ich do występu pełni także rolę pedagoga.
WARUNKI PRACY
Choreograf pracuje w salach i studiach baletowych, salach gimnastycznych, halach. W przypadku pracy z łyżwiarzami figurowymi praca odbywa się także na lodowisku.
Zawód ten jest wykonywany indywidualnie. Choreograf samodzielnie wybiera sposoby i metody wykonania zadań. Zespołowy charakter ma praca z tancerzami, przez co zawód ten w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. Choreograf musi potrafić jasno przekazać tancerzom czego od nich oczekuje i jak mają wykonywać poszczególne elementy układu. Nawet najlepszy układ nie zostanie doceniony bez tancerzy. Zadaniem choreografa jest nakłonienie ich do współpracy oraz zbudowanie zaufania. Istnieje też ryzyko konfliktów z powodu niezadowolenia tancerzy z decyzji choreografa np. dotyczącej obsady.
Praca choreografa odbywa się w różnych godzinach i w różnych dniach. Nie ma ram czasowych, gdyż jest to zawód artystyczny. Pracując nad nowym układem czas pracy zwykle się wydłuża. Zawód ten może też wiązać się z licznymi wyjazdami zarówno w kraju jak i za granicą.
WYMAGANIA
Choreograf musi posiadać pewne określone cechy takie jak umiejętność tworzenia i komponowania, wyczucie tego co w danym momencie jest najbardziej odpowiednie, spostrzegawczość, wrażliwy słuch, wyobraźnia, talent improwizatorski, muzykalność, wrażliwość. To cechy, których nie da się po prostu wyuczyć, a tylko dzięki nim choreograf może sprawnie pracować. Szczególnie ważna jest zdolność do wnikliwej obserwacji. Dzięki niej choreograf potrafi wypowiedzieć się w tańcu. Istotna jest też szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, a także umiejętność przekonania do tych decyzji innych.
Choreograf musi doskonale znać różnorodne techniki taneczne i potrafić je wykorzystywać w praktyce w swoich kompozycjach. W związku z tym musi być sprawny fizycznie. Ponadto musi posiadać podstawową wiedzę muzyczną.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Jest wiele dróg, by zostać choreografem. Najprostszą i zarazem tą, która wydaje się najlepsza jest podjęcie pracy choreografa przez osobę, która zakończyła już działalność artystyczną jako tancerz. W tym przypadku edukację trzeba rozpocząć od szkoły baletowej, by potem kształcić się w kolejnych szkołach specjalistycznych.
Choreografem może być też osoba z dyplomem rytmiki czy edukacji artystycznej. Teoretycy mogą studiować np. pedagogikę tańca baletowego. Dopiero po takiej szkole można planować karierę choreografa zawodowego.
Nie ma określonej granicy wieku, do której można zostać choreografem. Warunkiem jest posiadanie doświadczenia oraz dobry stan zdrowia.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Choreograf po ukończeniu szkoły może kierować zespołem tanecznym lub baletowym, może też uczyć baletu, zajmować się teorią tańca lub zostać krytykiem. Pracę może podjąć w zespołach baletowych teatrów muzycznych, operowych i operetkowych oraz w zespołach pieśni i tańca, jednak miejsc pracy nie jest wiele.
ZAROBKI
W szkole baletowej jako nauczyciel choreograf zarobi 1 tys. zł 1,5 tys. zł miesięcznie. Dużo więcej może zarobić jako choreograf widowiska lub jakiegoś większego projektu. Stawka zależy jednak od tego, z kim współpracuje i przy jakich projektach.
Najnowsze artykuły
Kasowy PIT – co to, od kiedy?
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Urlop uzupełniający – podstawowe informacje
Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.
Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość
Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?