Lista stanowisk - Choreograf

Choreograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Choreografia to sztuka z wielowiekowymi tradycjami. Dziś choreografia to nie tylko taniec klasyczny i balet, ale pojęcie szeroko obejmujące wszystkie formy tańca profesjonalnego. Polega ona na komponowaniu form tanecznych i łączeniu ich w całościowe układy od baletu, przez taniec współczesny, aż do tzw. ruchu scenicznego.

Do zadań choreografa należy tworzenie ogólnej koncepcji układu tanecznego do utworu lub specjalnie skomponowanej muzyki. W tworzeniu układu choreograf musi wziąć pod uwagę nie tylko muzykę, ale także treść utworu, który taniec ma ilustrować, kostiumy, dekoracje, rekwizyty, oświetlenie. Na to wszystko musi także nałożyć swoją wizję.

Tworząc układ choreograf określa także poszczególne ruchy, ewolucje, kroki, obroty, skoki, gesty tancerzy i dzięki nim przekazuje akcję dramatyczną, nastrój, ideę dzieła. Choreograf pracuje przede wszystkim z tancerzami, których środkiem wypowiedzi jest ciało. Komponując taniec choreograf musi także wziąć pod uwagę indywidualne cechy tancerza. Przygotowując ich do występu pełni także rolę pedagoga.


WARUNKI PRACY

Choreograf pracuje w salach i studiach baletowych, salach gimnastycznych, halach. W przypadku pracy z łyżwiarzami figurowymi praca odbywa się także na lodowisku.

Zawód ten jest wykonywany indywidualnie. Choreograf samodzielnie wybiera sposoby i metody wykonania zadań. Zespołowy charakter ma praca z tancerzami, przez co zawód ten w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. Choreograf musi potrafić jasno przekazać tancerzom czego od nich oczekuje i jak mają wykonywać poszczególne elementy układu. Nawet najlepszy układ nie zostanie doceniony bez tancerzy. Zadaniem choreografa jest nakłonienie ich do współpracy oraz zbudowanie zaufania. Istnieje też ryzyko konfliktów z powodu niezadowolenia tancerzy z decyzji choreografa np. dotyczącej obsady.

Praca choreografa odbywa się w różnych godzinach i w różnych dniach. Nie ma ram czasowych, gdyż jest to zawód artystyczny. Pracując nad nowym układem czas pracy zwykle się wydłuża. Zawód ten może też wiązać się z licznymi wyjazdami zarówno w kraju jak i za granicą.


WYMAGANIA

Choreograf musi posiadać pewne określone cechy takie jak umiejętność tworzenia i komponowania, wyczucie tego co w danym momencie jest najbardziej odpowiednie, spostrzegawczość, wrażliwy słuch, wyobraźnia, talent improwizatorski, muzykalność, wrażliwość. To cechy, których nie da się po prostu wyuczyć, a tylko dzięki nim choreograf może sprawnie pracować. Szczególnie ważna jest zdolność do wnikliwej obserwacji. Dzięki niej choreograf potrafi wypowiedzieć się w tańcu. Istotna jest też szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, a także umiejętność przekonania do tych decyzji innych.

Choreograf musi doskonale znać różnorodne techniki taneczne i potrafić je wykorzystywać w praktyce w swoich kompozycjach. W związku z tym musi być sprawny fizycznie. Ponadto musi posiadać podstawową wiedzę muzyczną.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Jest wiele dróg, by zostać choreografem. Najprostszą i zarazem tą, która wydaje się najlepsza jest podjęcie pracy choreografa przez osobę, która zakończyła już działalność artystyczną jako tancerz. W tym przypadku edukację trzeba rozpocząć od szkoły baletowej, by potem kształcić się w kolejnych szkołach specjalistycznych.

Choreografem może być też osoba z dyplomem rytmiki czy edukacji artystycznej. Teoretycy mogą studiować np. pedagogikę tańca baletowego. Dopiero po takiej szkole można planować karierę choreografa zawodowego.

Nie ma określonej granicy wieku, do której można zostać choreografem. Warunkiem jest posiadanie doświadczenia oraz dobry stan zdrowia.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Choreograf po ukończeniu szkoły może kierować zespołem tanecznym lub baletowym, może też uczyć baletu, zajmować się teorią tańca lub zostać krytykiem. Pracę może podjąć w zespołach baletowych teatrów muzycznych, operowych i operetkowych oraz w zespołach pieśni i tańca, jednak miejsc pracy nie jest wiele.


ZAROBKI

W szkole baletowej jako nauczyciel choreograf zarobi 1 tys. zł 1,5 tys. zł miesięcznie. Dużo więcej może zarobić jako choreograf widowiska lub jakiegoś większego projektu. Stawka zależy jednak od tego, z kim współpracuje i przy jakich projektach.

Praca Choreograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?