Lista stanowisk - Choreograf

Choreograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Choreografia to sztuka z wielowiekowymi tradycjami. Dziś choreografia to nie tylko taniec klasyczny i balet, ale pojęcie szeroko obejmujące wszystkie formy tańca profesjonalnego. Polega ona na komponowaniu form tanecznych i łączeniu ich w całościowe układy od baletu, przez taniec współczesny, aż do tzw. ruchu scenicznego.

Do zadań choreografa należy tworzenie ogólnej koncepcji układu tanecznego do utworu lub specjalnie skomponowanej muzyki. W tworzeniu układu choreograf musi wziąć pod uwagę nie tylko muzykę, ale także treść utworu, który taniec ma ilustrować, kostiumy, dekoracje, rekwizyty, oświetlenie. Na to wszystko musi także nałożyć swoją wizję.

Tworząc układ choreograf określa także poszczególne ruchy, ewolucje, kroki, obroty, skoki, gesty tancerzy i dzięki nim przekazuje akcję dramatyczną, nastrój, ideę dzieła. Choreograf pracuje przede wszystkim z tancerzami, których środkiem wypowiedzi jest ciało. Komponując taniec choreograf musi także wziąć pod uwagę indywidualne cechy tancerza. Przygotowując ich do występu pełni także rolę pedagoga.


WARUNKI PRACY

Choreograf pracuje w salach i studiach baletowych, salach gimnastycznych, halach. W przypadku pracy z łyżwiarzami figurowymi praca odbywa się także na lodowisku.

Zawód ten jest wykonywany indywidualnie. Choreograf samodzielnie wybiera sposoby i metody wykonania zadań. Zespołowy charakter ma praca z tancerzami, przez co zawód ten w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. Choreograf musi potrafić jasno przekazać tancerzom czego od nich oczekuje i jak mają wykonywać poszczególne elementy układu. Nawet najlepszy układ nie zostanie doceniony bez tancerzy. Zadaniem choreografa jest nakłonienie ich do współpracy oraz zbudowanie zaufania. Istnieje też ryzyko konfliktów z powodu niezadowolenia tancerzy z decyzji choreografa np. dotyczącej obsady.

Praca choreografa odbywa się w różnych godzinach i w różnych dniach. Nie ma ram czasowych, gdyż jest to zawód artystyczny. Pracując nad nowym układem czas pracy zwykle się wydłuża. Zawód ten może też wiązać się z licznymi wyjazdami zarówno w kraju jak i za granicą.


WYMAGANIA

Choreograf musi posiadać pewne określone cechy takie jak umiejętność tworzenia i komponowania, wyczucie tego co w danym momencie jest najbardziej odpowiednie, spostrzegawczość, wrażliwy słuch, wyobraźnia, talent improwizatorski, muzykalność, wrażliwość. To cechy, których nie da się po prostu wyuczyć, a tylko dzięki nim choreograf może sprawnie pracować. Szczególnie ważna jest zdolność do wnikliwej obserwacji. Dzięki niej choreograf potrafi wypowiedzieć się w tańcu. Istotna jest też szybkość i pomysłowość w podejmowaniu decyzji, a także umiejętność przekonania do tych decyzji innych.

Choreograf musi doskonale znać różnorodne techniki taneczne i potrafić je wykorzystywać w praktyce w swoich kompozycjach. W związku z tym musi być sprawny fizycznie. Ponadto musi posiadać podstawową wiedzę muzyczną.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Jest wiele dróg, by zostać choreografem. Najprostszą i zarazem tą, która wydaje się najlepsza jest podjęcie pracy choreografa przez osobę, która zakończyła już działalność artystyczną jako tancerz. W tym przypadku edukację trzeba rozpocząć od szkoły baletowej, by potem kształcić się w kolejnych szkołach specjalistycznych.

Choreografem może być też osoba z dyplomem rytmiki czy edukacji artystycznej. Teoretycy mogą studiować np. pedagogikę tańca baletowego. Dopiero po takiej szkole można planować karierę choreografa zawodowego.

Nie ma określonej granicy wieku, do której można zostać choreografem. Warunkiem jest posiadanie doświadczenia oraz dobry stan zdrowia.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Choreograf po ukończeniu szkoły może kierować zespołem tanecznym lub baletowym, może też uczyć baletu, zajmować się teorią tańca lub zostać krytykiem. Pracę może podjąć w zespołach baletowych teatrów muzycznych, operowych i operetkowych oraz w zespołach pieśni i tańca, jednak miejsc pracy nie jest wiele.


ZAROBKI

W szkole baletowej jako nauczyciel choreograf zarobi 1 tys. zł 1,5 tys. zł miesięcznie. Dużo więcej może zarobić jako choreograf widowiska lub jakiegoś większego projektu. Stawka zależy jednak od tego, z kim współpracuje i przy jakich projektach.

Praca Choreograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?