Lista stanowisk - Artysta Malarz

Artysta Malarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Malarz to osoba, która zajmuje się twórczością artystyczną polegającą na malowaniu obrazów, rysunków. Istnieje wiele technik i stylów malarskich. Artysta przystępując do pracy stwarza koncepcję tego, co zamierza namalować. Obraz ma być wypowiedzią artysty, w której zawiera swoje przemyślenia, emocje, wiedzę i doświadczenie oraz stosunek do świata. Malarz przed stworzeniem obrazu przygotowuje szkice wstępne, korzysta też z technik fotograficznych, komputera (np. stosując technikę wyklejanki, używa fragmentów zdjęć).


WYMAGANIA

Nie wymaga się od malarza formalnego wykształcenia. Najważniejszą kwestią w tym zawodzie jest talent plastyczny. Istnieją malarze, którzy zdobyli popularność i uznanie w zawodzie mając zupełnie inne wykształcenie niż plastyczne lub nie mając żadnego. Jednak, mile widziane są studia, gdyż kształtują wiedze i technikę artysty oraz dają kontakty ze środowiskiem artystycznym. Natomiast malarz, który zamierza pracować dydaktycznie powinien legitymować się dyplomem wyższej uczelni. Tylko wtedy może uczyć w średniej lub wyższej szkole plastycznej, lub zajmować się grupą amatorów. Malarz jako przedstawiciel zawodu artystycznego powinien mieć różnorodne zainteresowania i wszechstronną wiedzę. Osoba ta powinna się cechować: cierpliwością, samokontrolą, uporem, wyczuciem koloru, zmysłem estetycznym, spostrzegawczością, błyskotliwością reakcji i umiejętnością syntetycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy jest pracownia lub plener. Malarz pracuje samodzielnie. Od początku do końca sam tworzy swoje dzieło. Często pracuje w osamotnieniu, aby skupić się nad powstającym dziełem. Malarze pracujący, np. w galerii lub w szkole, ucząc rysunku mają duży kontakt z ludźmi. Nie można określić czasu pracy malarza, bo każdy artysta tworzy indywidualnie. W tej pracy liczy się efekt końcowy. Malarz używa przedmiotów ułatwiających mu pracę, m. in. różne sztalugi, kasety z farbami, pędzle, olej lniany i terpentynę, szkicownik, węgiel, tusz, różnorakie ołówki, materiały do gruntowania płótna.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Malarz może być zatrudniony, np.: jako wykładowca, instruktor w domu kultury, w galerii, muzeum lub sam w domowej pracowni tworzy obrazy i sprzedaje.


ZAROBKI

Malarz największe zarobki może osiągnąć sprzedając swoje obrazy. Malarz zatrudniony na stanowisku dydaktycznym osiąga zarobkami na poziomie nauczycieli.

Praca Artysta Malarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?