7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Lista stanowisk - Aktor
Aktor
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Aktor to artysta grający w teatrze lub filmie, wcielający się w postać dramatu, której użycza głosu, twarzy, gestów. Aby zrobić to jak najlepiej, aktor musi wczuć się w odgrywaną postać, zrozumieć jej psychikę, potrafić mówić jej językiem.
Zawód aktora większości społeczeństwa kojarzy się ze sławą, dużymi pieniędzmi, zainteresowaniem mediów, dostatnim życiem. Niewiele osób wie, że obraz aktora kreowany w mediach dotyczy tylko wąskiej grupy tej społeczności występującej w produkcjach filmowych i telewizyjnych o największej oglądalności. Zdecydowana większość wykonując swoją pracę np. w teatrze nie zyskuje takiego rozgłosu i pieniędzy.
W tym zawodzie niezbędny jest talent. Jednak chcąc osiągnąć coś więcej trzeba mieć też siłę przebicia i upór w dążeniu do celu, bo nie każdy może od razu grać wymarzone role. W ciągłym rozwoju trzeba też doskonalić własne umiejętności i zdobywać doświadczenie.
Większość aktorów nie czeka z rozpoczęciem pracy do ukończenia studiów. Już w trakcie ich trwania startują w castingach. Gdy im się uda kontynuują studia, jednak po ich zakończeniu mają łatwiejszy start. Każdy casting to jednak trudny konkurs, w którym spośród wielu kandydatów wybiera się zazwyczaj jedną, zdaniem reżysera najbardziej odpowiednią osobę.
WARUNKI PRACY
Podstawowym „narzędziem” pracy aktora jest jego ciało. Odpowiedni dobór gestów, mimiki, sposobu poruszania oraz umiejętności składają się na ocenę umiejętności aktora i jego profesjonalizm. Niektórzy dla potrzeb roli decydują się nawet na takie poświęcenia jak zrzucenie lub przybranie wagi czy drastyczna zmiana fryzury. Są też aktorzy, którzy na czas odgrywania roli zmieniają swoje zachowania i osobowość podporządkowując je granej postaci.
Praca aktora wiąże się z bardzo częstymi kontaktami z ludźmi. Są to zarówno współpracownicy, z którymi tworzy się film, serial, sztukę czy przedstawienie, jak i widzowie. O ile w przypadku widowni kinowej czy telewizyjnej kontakt z aktorem nie jest bezpośredni, o tyle w teatrze opiera się już na reagowaniu przez aktora na różne zachowania publiczności. Innym aspektem styczności aktora z ludźmi jest sława. Aktor, który jest rozpoznawalny staje się osobą publiczną, co wiąże się z utratą prywatności nawet wbrew jego woli. Kolorowe czasopisma, w których zasadnicza część informacji dotyczy prawdziwych lub rzekomo prawdziwych wydarzeń z życia osób znanych i lubianych nie ma skrupułów w niszczeniu prywatności.
Aktor musi być osobą dyspozycyjną. Nie można określić czasu jego pracy, gdyż ten zależy od tego w ilu produkcjach jednocześnie uczestniczy aktor i na jakim etapie przygotowywania się znajdują. Istotna część przygotowywania do roli odbywa się także w domu aktora, gdyż musi przyswoić sobie scenariusz, a w szczególności swoje kwestie. Czasem by dobrze zrozumieć graną postać aktor musi pogłębić swoją wiedzę na temat epoki i realiów, w których żył bohater sztuki.
Aktor bardzo często łączy różne miejsca pracy, więc musi być dyspozycyjny. Niejednokrotnie w tym samym okresie występuje np. w trzech różnych sztukach w trzech różnych miastach. Produkcja filmu też może od niego wymagać okresowego przebywania poza miejscem zamieszkania.
WYMAGANIA
Najważniejszym wymaganiem stawianym aktorowi jest talent, gdyż wiele innych cech można z czasem wyćwiczyć, a talent albo się ma, albo nie. Podstawowe predyspozycje do tego zawodu to dobra pamięć, zdolność łatwego wcielania się w kreowane postacie i sprawny aparat głosowy, który pozwala na wyraźną i doniosłą emisję głosu. Głos to także umiejętność śpiewania, którą trzeba posiadać choćby w stopniu podstawowym. Bardzo ważna jest pamięć emocjonalna i sytuacyjna. Wielu kandydatów ma bardzo słabą pamięć sytuacyjną i bardzo trudne jest dla nich ponowne wywołanie jakiejś reakcji, a aktorstwo oparte jest przecież na powtarzaniu. Bardzo pomocna jest w tym umiejętność koncentracji. Aktor musi radzić sobie ze stresem.
Aktor zazwyczaj musi być także sprawny ruchowo i fizycznie. Przeciwwskazaniem są na pewno wady wymowy. Nie da się jednak jednoznacznie określić, że te czy inne przypadłości dyskwalifikują aktora. Wszystko zależy od tego jaką rolę ma zagrać. Jeżeli w scenariuszu jest przewidziana osoba niepełnosprawna, to można zaangażować takiego aktora. Niektóre formy terapii osób niepełnosprawnych zakładają ich udział w przedstawieniach, stąd powstają też sztuki napisane specjalnie pod ich kątem.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
W praktyce są dwie drogi, by zostać aktorem. Pierwsza, dana tylko najbardziej utalentowanym, to droga bez studiów i profesjonalnych przygotowań. Czasem ktoś posiada talent, który zostanie zauważony na castingu. Dobra gra staje się wtedy przepustką do wielkiej kariery. Ale większość przyszłych aktorów musi wybrać studia w szkole teatralnej. Do wyboru są trzy takie szkoły: w Warszawie, Krakowie i Łodzi - oraz dwa wydziały zamiejscowe: wydział aktorski PWST w Krakowie mieszczący się we Wrocławiu oraz Wydział Lalkarski warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.
W tym zawodzie wiek nie ma znaczenia. Młodzi aktorzy mogą podjąć pracę na równi ze starszymi i odnosić podobne sukcesy. Wiek jest tylko ograniczeniem przy doborze odpowiedniej roli.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Absolwenci szkół mogą szukać pracy nie tylko w teatrze, ale także w kinie, telewizji, radio czy na estradzie. Niestety, coraz trudnej znaleźć stałą pracę, gdyż aktorzy są coraz częściej angażowani do konkretnego filmu, serialu, widowiska, słuchowiska. Dziś wielu absolwentów decyduje się na bycie wolnym strzelcem. Ta wolność daje znacznie większe możliwości. Jeśli aktor współpracuje z agencją i działa samodzielnie, często taki model się udaje. Agencja umieszcza go w katalogu i reżyser wybiera, kto wizualnie najbardziej mu odpowiada. Potem robi się casting i sprawdza kandydatów.
ZAROBKI
Zarobki największych sław są naprawdę duże, jednak jak zaznaczyliśmy na wstępie dotyczą one tylko wąskiej grupy aktorów. Zdecydowana większość musi stawiać czoło szarej rzeczywistości, w której młodzi ludzie na starcie w teatrze nie dostają nawet średniej krajowej. Dlatego sporo osób dorabia poza teatrem.
Zarobki w branży aktorskiej są bardzo zróżnicowane. Uzależnione są zarówno od charakteru pracy (teatr, plan filmowy, plan serialowy, reklama), jak również renomy aktora, oraz podpisanego kontraktu.
Praca AktorNajnowsze artykuły
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?