– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Lista stanowisk - Kosztorysant
Polecane oferty - Księgowość / Audyt / Podatki
-
Specjalista ds. Rozliczeń - kontrakt infrastrukturalny
Trakcja S.A. Stargard praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. rozliczeń (kontrakt budowlany)
Trakcja S.A. Szczecin praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Kosztorysant
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Kosztorysant to osoba, która wykonuje prace związane ze sporządzaniem kosztorysów budowlanych. Stosunkowo niedawno zawód kosztorysanta budowlanego został umieszczony w klasyfikacji zawodów i specjalności - uzyskał symbol 311201. Symbol ten odnosi zawód do czwartego poziomu wykształcenia, to znaczy uzyskiwanego w szkole policealnej lub w technikum. Do głównych obowiązków pracownika tego należy: analizowanie dokumentacji projektowej lub opisu określającego rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót wynikających z inwentaryzacji i protokołu typowania, ustalanie i uzgadnianie danych technicznych, technologicznych, organizacyjnych nieokreślonych w dokumentacji projektowej, a mających wpływ na wysokość ponoszonych kosztów przy realizacji robót budowlanych, dokonywanie uzgodnień podstawy ustalania jednostkowych nakładów rzeczowych i podstaw cenowo-kosztowych uwzględnianych w kalkulacji kosztorysowej, sporządzanie opisu robót w kolejności technologicznej ich wykonania z podaniem ilości jednostek przedmiarowych robót opracowanych na podstawie dokumentacji projektowej lub jednostek obmiarowych opracowanych po wykonaniu robót na podstawie książki obmiaru, ustalanie nakładów rzeczowych zużycia czynników produkcji (robocizny, materiałów, sprzętu), na podstawie istniejących zbiorów norm bądź innymi metodami np. według analizy indywidualnej, określanie kosztów bezpośrednich poszczególnych czynników produkcji zużywanych w produkcji budowlanej w tym: kosztów robocizny, materiałów wraz z kosztami zakupu oraz pracy sprzętu, określanie wysokości kosztów pośrednich (kosztów ogólnych budowy i kosztów zarządu) uwzględnianych w kalkulacji kosztorysowej, kalkulację zysku w wartości robót budowlanych przy uwzględnieniu stopnia ryzyka wynikającego z realizacji robót w określonych warunkach, wykonywanie kosztorysów budowlanych przy pomocy komputerowych systemów kosztorysowania, współudział w przygotowaniu umów na roboty budowlane szczególnie w zakresie ustalania wynagrodzeń, uczestniczenie w prowadzeniu rozliczeń za wykonane roboty budowlane.
WYMAGANIA
Kosztorysant powinien mieć wykształcenie minimum średnie techniczne o profilu budowlanym oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu kosztorysowania potwierdzony certyfikatem, preferowane studia wyższe inżynierskie o kierunku budownictwo. Poza tym, ważną kwestią są: wysoko rozwinie umiejętności obsługi komputera w zakresie pakietu Office, w szczególności programów kosztorysowych oraz praktyczna umiejętność szacowania kosztów produkcji budowlanej, dobra znajomość rynku materiałów budowlanych i dostawców, a także ustawy o Prawie Zamówień Publicznych. Mile widziane min. 3-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie kosztorysowania i planowania wykonania inwestycji budowlanych oraz prawo jazdy kat. B. Pracownik ten powinien też cechować się: analitycznym myśleniem, komunikatywnością, uczciwością, rzetelnością, obowiązkowością, samodzielnością i skrupulatnością w działaniu. Wymagany dobry stan zdrowia.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy jest biuro oraz plac budowy. Praca wiąże się z dużym natężeniem kontaktów z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresujące. Czas pracy zasadniczo odbywa się w systemie 8 - godzinnym. Zawód ten wymaga śledzenia zmian na rynku budowlanym. Specjalista Kosztorysant będąc na placu budowy musi nosić, tzw. ubranie robocze, czyli kask.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kosztorysant pracuje w branży: Budownictwo/Geodezja, np. w firmach realizujących roboty budowlane, w pracowniach i biurach projektowych realizujących projekty budowlane, pracuje na własny rachunek - ma własną działalność gospodarczą.
ZAROBKI
Pensja specjalisty kosztorysanta waha się od 3 tys. zł do 15 tys. zł i wyżej. Wśród innych dodatków są, m.in.: laptop, telefon komórkowy, szkolenia.
Najnowsze oferty - Księgowość / Audyt / Podatki
-
Specjalista ds. Rozliczeń - kontrakt infrastrukturalny
Trakcja S.A. Szczecin praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”
– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?