Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?
Lista stanowisk - Wicenaczelnik Wydziału
Wicenaczelnik Wydziału
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Wicenaczelnik wydziału jest bezpośrednim zastępcą naczelnika wydziału firmy lub instytucji. Osoba zatrudniona w tym charakterze wspomaga lub zastępuje naczelnika wydziału w wykonywaniu obowiązków związanych z koordynowaniem i współrealizowaniem całokształtu procesów decyzyjnych w przestrzeni danego wydziału firmy lub instytucji. Nazwa stanowiska jest stosowana wymiennie z wicekierownikiem wydziału, w zależności od rodzaju i charakteru miejsca zatrudnienia – przykładowo wicenaczelnik funkcjonuje w szeregach Policji. Zakres konkretnych obowiązków, przynależnych do stanowiska jest ściśle związany z charakterem branży lub sektora rynku; wicenaczelnik wydziału może zajmować się kreowaniem strategii sprzedażowej oddziału, analizować osiągane przez niego wyniki sprzedażowe, prowadzić lub nadzorować procesy rekrutacyjne, ustalać wewnętrzne harmonogramy i procedury, prowadzić szkolenia dla pracowników, wykonywać badania rynku, etc. W każdym jednak przypadku wicenaczelnik wydziału współpracuje ze wszystkimi działami firmy, współrealizuje zadania kluczowe dla funkcjonowania wydziału.
WYMAGANIA
Pierwszym i najważniejszym wymogiem, stawianym przed osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia w charakterze wicenaczelnika wydziału jest zwykle konieczność posiadania wyższego wykształcenia, choć rodzaj kierunku i uczelni, na której dana osoba pozyskała dyplom jest uzależniona od specyfiki branży i rodzaju prowadzonej przez firmę działalności. Bez względu na te czynniki potencjalni pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów, pozyskane przez nich w pracy na stanowisku kierowniczym o podobnym zakresie powierzonych obowiązków. Zdolności zarządzania kapitałem ludzkim i ponadprzeciętna komunikatywność będą w tym przypadku równie istotne.
WARUNKI PRACY
Praca wicenaczelnika wydziału może różnić się znacząco w zakresie wykonywanych obowiązków w zależności od miejsca jego zatrudnienia. Przeważnie jednak wykonuje on czynności koordynacyjne, kontrolne, administracyjne, etc.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne firmy i przedsiębiorstwa należące do różnorodnych branży i sektorów rynku – w każdym spośród przypadków konieczna będzie dogłębna znajomość specyfiki danej działalności.
ZAROBKI
Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od zakresu wyznaczonych obowiązków i miejsca zatrudnienia, przeważnie jednak rozpoczynają się od 5000 złotych brutto miesięcznie i sięgają nawet 10 000 złotych brutto miesięcznie.
Najnowsze artykuły
Kasowy PIT – co to, od kiedy?
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Urlop uzupełniający – podstawowe informacje
Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.
Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość
Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?