– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Full Stack Developer
Polecane oferty - Informatyka / Programowanie
-
Ruby on Rails Developer
Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o. Gdańsk praca zdalnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Full Stack Developer
Apilo Spółka z o.o. Kozy, ul. Tęczowa 2b praca zdalna / hybrydowa / stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online
Full Stack Developer
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Full stack developer, inaczej programista full stack, to osoba o szerokich kompetencjach programistycznych, zajmująca się kompleksową realizacją projektu witryny czy aplikacji. Jest odpowiedzialna zarówno za sferę koncepcyjną, realizację zagadnień związanych z tzw. back-endem, czyli kodem uruchamiającym, zapewniającym sprawne funkcjonowanie strony, aplikacji czy środowiska, a także zabezpieczenia witryny i programu, jak i z front-endem, czyli warstwą wizualną i związaną z zapewnieniem poprawnej interakcji z użytkownikami.
O full stack developerach często mówi się, że są to specjaliści od wszystkiego, niemniej nie wszystkie części projektu realizują samodzielnie. Często zajmują stanowiska kierownicze w zespole front-end developerów, czuwają nad poprawną realizacją założeń, jak i kontaktują się z klientami lub współpracują z zespołem obsługi klienta.
FULL STACK DEVELOPER – JAK ZOSTAĆ?
Podstawowym wymaganiem do pracy full stack developera jest znajomość systemów operacyjnych, języków programowania, frameworków front-end i back-end, środowiska bazodanowego i narzędzi do jego obsługi. Jak zostać full stack developerem? Tego stanowiska nie obejmuje się na początku ścieżki kariery programisty – niezbędna jest rozległa wiedza oraz doświadczenie udokumentowane w postaci zrealizowanych projektów.
W ogłoszeniach o pracę często pojawia się wymóg znajomości:
-
języków back-endowych – jak Python, Java, PHP,
-
języków front-endowych – HTML, CSS, JavaScript,
-
języka i technologii do obsługi baz danych, np. SQL oraz Oracle SQL lub MySQL itp.,
-
systemów kontroli wersji – najczęściej Git,
-
środowiska UNIX/Linux,
-
technologii i metod integracji między systemami,
-
frameworków/bibliotek React, Redux, Angular, Vue.js, Spring,
-
środowiska Node.js.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wymagania techniczne względem kandydatów znacząco różnią się w zależności od oferowanego stanowiska. Pracodawcy poszukują osób, które są samodzielne, potrafią myśleć analitycznie, są kreatywne, dobrze zorganizowane i umieją współpracować z zespołem. Do wykonywania obowiązków programisty niezbędna jest znajomość języka angielskiego.
Wykształcenie kierunkowe – ukończenie studiów na kierunku informatyka – to spory atut. Wielu pracodawców jednak chętnie zatrudnia osoby bez dyplomu, ale z bogatym doświadczeniem.
FULL STACK DEVELOPER – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Full stack developer może zajmować się nad poprawnym funkcjonowaniem oraz rozwijaniem dotychczasowych rozwiązań systemowych, opracowywać kolejne funkcjonalności, uczestniczyć realizacji nowych projektów. Do zadań full stack developera może też należeć weryfikowanie kodu (code review) niższych rangą programistów, czuwanie nad testowaniem oprogramowania, zarządzanie zespołem itp. Zakres jego obowiązków bywa bardzo szeroki.
FULL STACK DEVELOPER – ZAROBKI
W branży IT wypłaty rosną wraz z umiejętnościami i doświadczeniem. Wyższe płace oferowane są też często osobom z wykształceniem kierunkowym, a także w międzynarodowych firmach. Zgodnie z badaniem wynagrodzeń Sedlak&Sedlak mediana zarobków full stack developera wynosi 6310 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów uzyskuje płace co najmniej 9180 zł brutto miesięcznie.
FULL STACK DEVELOPER – KARIERA ZAWODOWA
By zostać full stack developerem, niezbędne są lata doświadczenia na stanowiskach front-end i back-end developera. Osoby wykonujące te zawody muszą nieustannie uzupełniać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje – wymuszają to nie tylko warunki rynkowe, ale przede wszystkim dynamiczny rozwój technologiczny.
Praca na full stack developera bez wątpienia nie jest nudna ani monotonna. W znacznym stopniu polega na rozwiązywaniu bieżących problemów, kreatywnym szukaniu nowych dróg modyfikacji funkcjonalności itp.
FULL STACK DEVELOPER – PERSPEKTYWY PRACY
Developerzy oprogramowania należą do zawodów przyszłości. Możliwości znalezienia pracy na stanowisku full stack developera są ogromne. Wielu pracodawców oferuje kandydatom możliwość zatrudnienia się w trybie zdalnym bądź hybrydowo.
Praca Full Stack DeveloperNajnowsze oferty - Informatyka / Programowanie
-
IT Developer
NetWorkS! sp. z o.o. Warszawa praca zdalna / hybrydowaspecjalista mid / senior kontrakt B2B pełny etat
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?