– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.
Lista stanowisk - Full Stack Developer
Polecane oferty - Informatyka / Programowanie
-
Senior Full-Stack Developer (Node.js + Angular)
Medicover Sp. z o.o. Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96 praca zdalna / hybrydowaspecjalista mid / senior kontrakt B2B pełny etat
Full Stack Developer
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Full stack developer, inaczej programista full stack, to osoba o szerokich kompetencjach programistycznych, zajmująca się kompleksową realizacją projektu witryny czy aplikacji. Jest odpowiedzialna zarówno za sferę koncepcyjną, realizację zagadnień związanych z tzw. back-endem, czyli kodem uruchamiającym, zapewniającym sprawne funkcjonowanie strony, aplikacji czy środowiska, a także zabezpieczenia witryny i programu, jak i z front-endem, czyli warstwą wizualną i związaną z zapewnieniem poprawnej interakcji z użytkownikami.
O full stack developerach często mówi się, że są to specjaliści od wszystkiego, niemniej nie wszystkie części projektu realizują samodzielnie. Często zajmują stanowiska kierownicze w zespole front-end developerów, czuwają nad poprawną realizacją założeń, jak i kontaktują się z klientami lub współpracują z zespołem obsługi klienta.
FULL STACK DEVELOPER – JAK ZOSTAĆ?
Podstawowym wymaganiem do pracy full stack developera jest znajomość systemów operacyjnych, języków programowania, frameworków front-end i back-end, środowiska bazodanowego i narzędzi do jego obsługi. Jak zostać full stack developerem? Tego stanowiska nie obejmuje się na początku ścieżki kariery programisty – niezbędna jest rozległa wiedza oraz doświadczenie udokumentowane w postaci zrealizowanych projektów.
W ogłoszeniach o pracę często pojawia się wymóg znajomości:
-
języków back-endowych – jak Python, Java, PHP,
-
języków front-endowych – HTML, CSS, JavaScript,
-
języka i technologii do obsługi baz danych, np. SQL oraz Oracle SQL lub MySQL itp.,
-
systemów kontroli wersji – najczęściej Git,
-
środowiska UNIX/Linux,
-
technologii i metod integracji między systemami,
-
frameworków/bibliotek React, Redux, Angular, Vue.js, Spring,
-
środowiska Node.js.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wymagania techniczne względem kandydatów znacząco różnią się w zależności od oferowanego stanowiska. Pracodawcy poszukują osób, które są samodzielne, potrafią myśleć analitycznie, są kreatywne, dobrze zorganizowane i umieją współpracować z zespołem. Do wykonywania obowiązków programisty niezbędna jest znajomość języka angielskiego.
Wykształcenie kierunkowe – ukończenie studiów na kierunku informatyka – to spory atut. Wielu pracodawców jednak chętnie zatrudnia osoby bez dyplomu, ale z bogatym doświadczeniem.
FULL STACK DEVELOPER – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Full stack developer może zajmować się nad poprawnym funkcjonowaniem oraz rozwijaniem dotychczasowych rozwiązań systemowych, opracowywać kolejne funkcjonalności, uczestniczyć realizacji nowych projektów. Do zadań full stack developera może też należeć weryfikowanie kodu (code review) niższych rangą programistów, czuwanie nad testowaniem oprogramowania, zarządzanie zespołem itp. Zakres jego obowiązków bywa bardzo szeroki.
FULL STACK DEVELOPER – ZAROBKI
W branży IT wypłaty rosną wraz z umiejętnościami i doświadczeniem. Wyższe płace oferowane są też często osobom z wykształceniem kierunkowym, a także w międzynarodowych firmach. Zgodnie z badaniem wynagrodzeń Sedlak&Sedlak mediana zarobków full stack developera wynosi 6310 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów uzyskuje płace co najmniej 9180 zł brutto miesięcznie.
FULL STACK DEVELOPER – KARIERA ZAWODOWA
By zostać full stack developerem, niezbędne są lata doświadczenia na stanowiskach front-end i back-end developera. Osoby wykonujące te zawody muszą nieustannie uzupełniać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje – wymuszają to nie tylko warunki rynkowe, ale przede wszystkim dynamiczny rozwój technologiczny.
Praca na full stack developera bez wątpienia nie jest nudna ani monotonna. W znacznym stopniu polega na rozwiązywaniu bieżących problemów, kreatywnym szukaniu nowych dróg modyfikacji funkcjonalności itp.
FULL STACK DEVELOPER – PERSPEKTYWY PRACY
Developerzy oprogramowania należą do zawodów przyszłości. Możliwości znalezienia pracy na stanowisku full stack developera są ogromne. Wielu pracodawców oferuje kandydatom możliwość zatrudnienia się w trybie zdalnym bądź hybrydowo.
Praca Full Stack DeveloperNajnowsze artykuły

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Zbliża się Wielkanoc, którą tradycyjnie obchodzimy od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z aż tylu dni urlopu. Sprawdź, które dni Wielkiej Nocy są ustawowo wolne od pracy w 2025 roku, kto musi pracować w Niedzielę Wielkanocną oraz czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?
Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?
Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej
Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?