Lista stanowisk - Full Stack Developer

Full Stack Developer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Full stack developer, inaczej programista full stack, to osoba o szerokich kompetencjach programistycznych, zajmująca się kompleksową realizacją projektu witryny czy aplikacji. Jest odpowiedzialna zarówno za sferę koncepcyjną, realizację zagadnień związanych z tzw. back-endem, czyli kodem uruchamiającym, zapewniającym sprawne funkcjonowanie strony, aplikacji czy środowiska, a także zabezpieczenia witryny i programu, jak i z front-endem, czyli warstwą wizualną i związaną z zapewnieniem poprawnej interakcji z użytkownikami. 

O full stack developerach często mówi się, że są to specjaliści od wszystkiego, niemniej nie wszystkie części projektu realizują samodzielnie. Często zajmują stanowiska kierownicze w zespole front-end developerów, czuwają nad poprawną realizacją założeń, jak i kontaktują się z klientami lub współpracują z zespołem obsługi klienta. 

FULL STACK DEVELOPER – JAK ZOSTAĆ? 

Podstawowym wymaganiem do pracy full stack developera jest znajomość systemów operacyjnych, języków programowania, frameworków front-end i back-end, środowiska bazodanowego i narzędzi do jego obsługi. Jak zostać full stack developerem? Tego stanowiska nie obejmuje się na początku ścieżki kariery programisty – niezbędna jest rozległa wiedza oraz doświadczenie udokumentowane w postaci zrealizowanych projektów. 

W ogłoszeniach o pracę często pojawia się wymóg znajomości:

  • języków back-endowych – jak Python, Java, PHP, 

  • języków front-endowych – HTML, CSS, JavaScript, 

  • języka i technologii do obsługi baz danych, np. SQL oraz Oracle SQL lub MySQL itp., 

  • systemów kontroli wersji – najczęściej Git, 

  • środowiska UNIX/Linux,

  • technologii i metod integracji między systemami, 

  • frameworków/bibliotek React, Redux, Angular, Vue.js, Spring, 

  • środowiska Node.js. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że wymagania techniczne względem kandydatów znacząco różnią się w zależności od oferowanego stanowiska. Pracodawcy poszukują osób, które są samodzielne, potrafią myśleć analitycznie, są kreatywne, dobrze zorganizowane i umieją współpracować z zespołem. Do wykonywania obowiązków programisty niezbędna jest znajomość języka angielskiego. 

Wykształcenie kierunkowe – ukończenie studiów na kierunku informatyka – to spory atut. Wielu pracodawców jednak chętnie zatrudnia osoby bez dyplomu, ale z bogatym doświadczeniem. 

FULL STACK DEVELOPER – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Full stack developer może zajmować się nad poprawnym funkcjonowaniem oraz rozwijaniem dotychczasowych rozwiązań systemowych, opracowywać kolejne funkcjonalności, uczestniczyć realizacji nowych projektów. Do zadań full stack developera może też należeć weryfikowanie kodu (code review) niższych rangą programistów, czuwanie nad testowaniem oprogramowania, zarządzanie zespołem itp. Zakres jego obowiązków bywa bardzo szeroki. 

FULL STACK DEVELOPER – ZAROBKI

W branży IT wypłaty rosną wraz z umiejętnościami i doświadczeniem. Wyższe płace oferowane są też często osobom z wykształceniem kierunkowym, a także w międzynarodowych firmach. Zgodnie z badaniem wynagrodzeń Sedlak&Sedlak mediana zarobków full stack developera wynosi 6310 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów uzyskuje płace co najmniej 9180 zł brutto miesięcznie. 

FULL STACK DEVELOPER – KARIERA ZAWODOWA

By zostać full stack developerem, niezbędne są lata doświadczenia na stanowiskach front-end i back-end developera. Osoby wykonujące te zawody muszą nieustannie uzupełniać wiedzę i rozwijać swoje kompetencje – wymuszają to nie tylko warunki rynkowe, ale przede wszystkim dynamiczny rozwój technologiczny. 

Praca na full stack developera bez wątpienia nie jest nudna ani monotonna. W znacznym stopniu polega na rozwiązywaniu bieżących problemów, kreatywnym szukaniu nowych dróg modyfikacji funkcjonalności itp. 

FULL STACK DEVELOPER – PERSPEKTYWY PRACY

Developerzy oprogramowania należą do zawodów przyszłości. Możliwości znalezienia pracy na stanowisku full stack developera są ogromne. Wielu pracodawców oferuje kandydatom możliwość zatrudnienia się w trybie zdalnym bądź hybrydowo. 

Praca Full Stack Developer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.