Lista stanowisk - Fotoedytor

Fotoedytor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Fotoedytor to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem, doborem i edycją zdjęć na potrzeby czasopism, magazynów, książek, ale także serwisów internetowych. Sprawdza ich jakość pod kątem wewnętrznych wytycznych obowiązujących w redakcjach czy wydawnictwach odnośnie publikowanych materiałów. Ze względu na trend przenoszenia się dziennikarstwa do internetu, właśnie serwisy internetowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu jeśli chodzi o miejsce pracy fotoedytora.

 

Przed doborem zdjęć musi zawsze zapoznać się z tekstem, do którego będą one dołączone, by właściwie ilustrowały opisywany temat.

 

Poza samym wybieraniem i obróbką fotografii, współpracuje on także z agencjami fotograficznymi czy bankami zdjęć, z których może pozyskiwać zdjęcia do późniejszych publikacji. Opowiada niekiedy także za podpisywanie umów dotyczących zgody na wykorzystanie zdjęć innych autorów do potrzeb komercyjnych.

 

WYMAGANIA

 

Od fotoedytora wymaga się najczęściej doświadczenia zawodowego, które stanowi główne kryterium dla większości pracodawców. Przeważnie oczekują oni także wyższego wykształcenia, a dodatkowym atutem może być ukończenie studiów związanych z fotografią lub sztuką. Ważna jest także praktyczna umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów do edycji zdjęć, a także znajomość zagadnień związanych z prawem autorskim.

 

Wielu fotoedytorów interesuje się fotografią albo wręcz przez część swojego życia zawodowego wykonywało zawód fotografa czy fotoreportera. W ten sposób zdobyło doświadczenie, które pomaga potem w pracy na omawianym stanowisku.

 

Wskazana jest także znajomość języków obcych, gdyż niekiedy występuje potrzeba pozyskania materiałów fotograficznych za granicą, wyczucie smaku, co pozwoli dobrać dobre zdjęcia opisujące dany artykuł czy historię, a także wiedza na temat kultury i sztuki.


WARUNKI PRACY


Swoją pracę wykonuje najczęściej stacjonarnie w siedzibie firmy. Podstawowym narzędziem pracy fotoedytora jest komputer wyposażony w odpowiednie programy graficzne przeznaczone do edycji zdjęć. Praca na tym stanowisku obejmuje zarówno obowiązki wykonywane samodzielnie, jak i w zespole. Ten drugi przypadek ma miejsce przede wszystkim w większych redakcjach, gdzie za fotoedycję odpowiedzialnych jest więcej osób. Do obowiązków należą także kontakty z podmiotami zewnętrznymi np. agencjami fotograficznymi, bankami zdjęć itp.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Fotoedytor może szukać zatrudnienia w redakcjach tradycyjnych, jak i internetowych, a także wydawnictwach, agencjach reklamowych, które wykorzystują materiały fotograficzne w codziennej pracy (na potrzeby własne lub klientów).


ZAROBKI

 

Zarobki na stanowisku fotoedytora są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od doświadczenia, miejsca pracy, w którym dana osoba jest zatrudniona. Zwykle zaczynają się od ok. 2 tys. zł, ale też mogą znacznie przekraczać średnią krajową i wynosić nawet 6-7 tys. zł W największych redakcjach i firmach można liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

Praca Fotoedytor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?