Lista stanowisk - Fotoedytor

Fotoedytor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Fotoedytor to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem, doborem i edycją zdjęć na potrzeby czasopism, magazynów, książek, ale także serwisów internetowych. Sprawdza ich jakość pod kątem wewnętrznych wytycznych obowiązujących w redakcjach czy wydawnictwach odnośnie publikowanych materiałów. Ze względu na trend przenoszenia się dziennikarstwa do internetu, właśnie serwisy internetowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu jeśli chodzi o miejsce pracy fotoedytora.

 

Przed doborem zdjęć musi zawsze zapoznać się z tekstem, do którego będą one dołączone, by właściwie ilustrowały opisywany temat.

 

Poza samym wybieraniem i obróbką fotografii, współpracuje on także z agencjami fotograficznymi czy bankami zdjęć, z których może pozyskiwać zdjęcia do późniejszych publikacji. Opowiada niekiedy także za podpisywanie umów dotyczących zgody na wykorzystanie zdjęć innych autorów do potrzeb komercyjnych.

 

WYMAGANIA

 

Od fotoedytora wymaga się najczęściej doświadczenia zawodowego, które stanowi główne kryterium dla większości pracodawców. Przeważnie oczekują oni także wyższego wykształcenia, a dodatkowym atutem może być ukończenie studiów związanych z fotografią lub sztuką. Ważna jest także praktyczna umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów do edycji zdjęć, a także znajomość zagadnień związanych z prawem autorskim.

 

Wielu fotoedytorów interesuje się fotografią albo wręcz przez część swojego życia zawodowego wykonywało zawód fotografa czy fotoreportera. W ten sposób zdobyło doświadczenie, które pomaga potem w pracy na omawianym stanowisku.

 

Wskazana jest także znajomość języków obcych, gdyż niekiedy występuje potrzeba pozyskania materiałów fotograficznych za granicą, wyczucie smaku, co pozwoli dobrać dobre zdjęcia opisujące dany artykuł czy historię, a także wiedza na temat kultury i sztuki.


WARUNKI PRACY


Swoją pracę wykonuje najczęściej stacjonarnie w siedzibie firmy. Podstawowym narzędziem pracy fotoedytora jest komputer wyposażony w odpowiednie programy graficzne przeznaczone do edycji zdjęć. Praca na tym stanowisku obejmuje zarówno obowiązki wykonywane samodzielnie, jak i w zespole. Ten drugi przypadek ma miejsce przede wszystkim w większych redakcjach, gdzie za fotoedycję odpowiedzialnych jest więcej osób. Do obowiązków należą także kontakty z podmiotami zewnętrznymi np. agencjami fotograficznymi, bankami zdjęć itp.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Fotoedytor może szukać zatrudnienia w redakcjach tradycyjnych, jak i internetowych, a także wydawnictwach, agencjach reklamowych, które wykorzystują materiały fotograficzne w codziennej pracy (na potrzeby własne lub klientów).


ZAROBKI

 

Zarobki na stanowisku fotoedytora są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od doświadczenia, miejsca pracy, w którym dana osoba jest zatrudniona. Zwykle zaczynają się od ok. 2 tys. zł, ale też mogą znacznie przekraczać średnią krajową i wynosić nawet 6-7 tys. zł W największych redakcjach i firmach można liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

Praca Fotoedytor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.