– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Statystyk/Ekonomista
Polecane oferty - Finanse / Bankowość
-
Ekonomista Kontraktu
ALTOR Sp. z o. o. Łódź praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / junior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Actuarial Analyst
Aon Kraków praca hybrydowaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online
Statystyk/Ekonomista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Statystyk zajmuje się analizowaniem i opracowaniem danych, zwłaszcza ekonomicznych i społecznych. Planuje, organizuje oraz koordynuje przebieg zbierania statystycznych informacji, analizuje uzyskane wyniki, a następnie prezentuje je w formie zestawień i raportów. Pracuje także nad stworzeniem nowych modeli oraz technik prowadzenia badań i zbierania danych.
Wyznacza także metody kontroli jakości zebranych danych oraz sporządzanych raportów, przygotowuje automatyczne narzędzia/mechanizmy do raportowania. Pracuje m.in. z bazami danych SQL i zajmuje się także ich eksploracją, czyli wyciąganiem wniosków na podstawie zdobytych informacji np. segmentacją danych czy prognozowaniem.
WYMAGANIA
Podjęcie pracy w tym zawodzenie wymaga posiadania wyższego wykształcenia z zakresu ekonomii, matematyki czy ekonometrii. Konieczna jest dobra znajomość programów komputerowych np. MS Office (szczególnie Excel, Access), umiejętności obsługi SQL oraz narzędzi służących analizie danych statystycznych (SAS czy R). Należy także znać przynajmniej jeden język obcy na dobrym poziomie – najczęściej pracodawcy wymagają znajomości angielskiego. Dodatkowym atutem będzie umiejętność programowania w dowolnym języku, choćby na poziomie podstawowym.
U kandydatów liczą się także takie cechy, jak: analityczny umysł, zaangażowanie w pracę, otwartość i komunikatywność oraz chęć rozwoju zawodowego w obszarze analizy i baz danych. Musi posiadać zdolności myślenia logicznego i twórczego oraz umiejętności koncentracji uwagi. Ważna jest też spostrzegawczość oraz skrupulatność.
WARUNKI PRACY
Statystyk wykonuje swoje obowiązki na miejscu w biurze firmy. Jego podstawowym narzędziem pracy jest komputer i nowoczesne programy służące do zbierania i analizy danych statystycznych. Ma kontakt z innymi pracownikami firmy. Może zarządzać podległym mu zespołem, a przełożonym cykliczne przedstawia efekty swojej pracy, najnowsze zestawienia statystyczne i związane z nimi prognozy na przyszłość. W firmach outsourcingowych, świadczących usługi z zakresu analizy danych dla zewnętrznych klientów niezbędny jest także stały kontakt z nimi i wsparcie merytoryczne w zakresie interpretacji wyników prowadzonych badań.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Statystycy/Specjaliści ds. analizy danych mogą znaleźć prace w sektorze szeroko pojętej analityki biznesowej tj. w bankach, firmach ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i konsultingowych, a także w ośrodkach badania opinii społecznych, centrach badawczych, a także administracji publicznej np. GUS. Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie studiów doktoranckich i kariery naukowej na uczelni.
ZAROBKI
Zarobki statystyka są bardzo różne – zależne od branży. Inaczej zarabia się w bankach, administracji publicznej czy ośrodkach badawczych. Średnia pensja to ok. 5 tys. zł brutto, ale dla najlepszych specjalistów może ona przekraczać nawet 7 tys. brutto. Mogą liczyć też na dodatkowe benefity np. zajęcia sportowe, dofinansowanie nauki czy prywatną opiekę medyczną.
Najnowsze oferty - Finanse / Bankowość
-
Analityk Finansowy / Analityczka Finansowa w zespole Kontrolingu i Analiz
Gemini Polska Sp. z o.o. Gdańsk, blisko SKM i ZTM praca hybrydowaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Młodszy Specjalista / Specjalista ds. Projektów
GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY Gdańsk praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Specjalista w Dziale Rozliczeń Projektów
GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY Gdańsk praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Inspektor / Starszy inspektor / Specjalista w Wydziale Analiz Kosztów i Korzyści, w Departamencie Analiz Transportowych
Centrum Unijnych Projektów Transportowych Warszawa praca hybrydowastarszy specjalista (senior) / ekspert umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
F&A Process Consultant (Bank Processing and AR Subledger Closing)
METRO Global Solution Center Sp. z o.o. Szczecin, Plac Brama Portowa 1 praca hybrydowaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Pracownik działu rozliczeń
KLIMEK I KLIMEK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SK Janki praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) / asystent umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat / część etatu aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Inspektor ds. Finansowo-Ekonomicznych
MOSTOSTAL WARSZAWA S.A. Katowice praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?