Lista stanowisk - Makler

Makler

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Makler, inaczej zwany także “brokerem” to osoba, która w imieniu klienta pozyskuje i odsprzedaje z zyskiem papiery wartościowe – akcje, obligacje, etc. Maklerzy nie działają indywidualnie, zrzeszeni są w tak zwanych domach maklerskich, które to instytucje mają możliwość czynnego korzystania z giełdy papierów wartościowych. Klient zwraca się więc do domu maklerskiego zakładając w nim rachunek inwestycyjny, jednak przedstawicielem każdego klienta jest konkretny makler. Do obowiązków maklera należy skupowanie i odsprzedawanie papierów wartościowych, rozliczanie się z dokonanych transakcji z klientem, oraz przedstawianie mu niezbędnych dokumentów w tym zakresie. Makler może także inwestować na własny rachunek, oraz oferować pozyskane akcje i obligacje w obiegu publicznym.


WYMAGANIA

Makler powinien legitymować się wyższym wykształceniem pozyskanym na uczelni ekonomicznej, posiadać doświadczenie i znajomość mechanizmów giełdy papierów wartościowych. Najważniejszym jednak wymogiem jest posiadanie licencji maklerskiej, którą w Polsce wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Bardzo istotne są także kwestie psychologiczne; osoba pracująca w tym zawodzie odznaczać się powinna wysoką podzielnością uwagi, umiejętnością racjonalnego gospodarowania czasem, zdyscyplinowaniem, oraz zdolnością analitycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Makler przez większość czasu przebywa w biurze maklerskim lub na giełdzie. Jego praca skupia się głównie wokół wprowadzania danych do komputera i analizowania ich. Także przed ekranem komputera makler przygotowuje niezbędną dokumentację dla klienta. Oczywiście makler papierów wartościowych wielokrotnie spotyka się także z klientem bezpośrednio, konsultuje określone kwestie za pośrednictwem telefonu i innych mediów. Zawód maklera jest zawodem prestiżowym, wysoko opłacanym i ciekawym, jednak wymaga zaangażowania i poświęceń, głównie w obrębie prywatności i rezygnowania z przyjemności na rzecz pozostania po godzinach w biurze.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko maklera jest oferowane przez domy maklerskie, których największe skupisko znajduje się w Warszawie.


ZAROBKI

Statystyki podają, że początkujący makler zarabia od 3 do 5 tysięcy złotych, doświadczony pracownik renomowanego domu maklerskiego, obsługujący wielu klientów o dużym budżecie jest w stanie zarobić nawet 12 tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo, za szczególnie spektakularne osiągnięcia, przyznawane są premie, za sprawą których finalna suma może znacznie wzrosnąć.

Praca Makler
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.