Lista stanowisk - Makler

Makler

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Makler, inaczej zwany także “brokerem” to osoba, która w imieniu klienta pozyskuje i odsprzedaje z zyskiem papiery wartościowe – akcje, obligacje, etc. Maklerzy nie działają indywidualnie, zrzeszeni są w tak zwanych domach maklerskich, które to instytucje mają możliwość czynnego korzystania z giełdy papierów wartościowych. Klient zwraca się więc do domu maklerskiego zakładając w nim rachunek inwestycyjny, jednak przedstawicielem każdego klienta jest konkretny makler. Do obowiązków maklera należy skupowanie i odsprzedawanie papierów wartościowych, rozliczanie się z dokonanych transakcji z klientem, oraz przedstawianie mu niezbędnych dokumentów w tym zakresie. Makler może także inwestować na własny rachunek, oraz oferować pozyskane akcje i obligacje w obiegu publicznym.


WYMAGANIA

Makler powinien legitymować się wyższym wykształceniem pozyskanym na uczelni ekonomicznej, posiadać doświadczenie i znajomość mechanizmów giełdy papierów wartościowych. Najważniejszym jednak wymogiem jest posiadanie licencji maklerskiej, którą w Polsce wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Bardzo istotne są także kwestie psychologiczne; osoba pracująca w tym zawodzie odznaczać się powinna wysoką podzielnością uwagi, umiejętnością racjonalnego gospodarowania czasem, zdyscyplinowaniem, oraz zdolnością analitycznego myślenia.


WARUNKI PRACY

Makler przez większość czasu przebywa w biurze maklerskim lub na giełdzie. Jego praca skupia się głównie wokół wprowadzania danych do komputera i analizowania ich. Także przed ekranem komputera makler przygotowuje niezbędną dokumentację dla klienta. Oczywiście makler papierów wartościowych wielokrotnie spotyka się także z klientem bezpośrednio, konsultuje określone kwestie za pośrednictwem telefonu i innych mediów. Zawód maklera jest zawodem prestiżowym, wysoko opłacanym i ciekawym, jednak wymaga zaangażowania i poświęceń, głównie w obrębie prywatności i rezygnowania z przyjemności na rzecz pozostania po godzinach w biurze.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko maklera jest oferowane przez domy maklerskie, których największe skupisko znajduje się w Warszawie.


ZAROBKI

Statystyki podają, że początkujący makler zarabia od 3 do 5 tysięcy złotych, doświadczony pracownik renomowanego domu maklerskiego, obsługujący wielu klientów o dużym budżecie jest w stanie zarobić nawet 12 tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo, za szczególnie spektakularne osiągnięcia, przyznawane są premie, za sprawą których finalna suma może znacznie wzrosnąć.

Praca Makler
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?