O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Lista stanowisk - Audytor energetyczny
Audytor energetyczny
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Audytor energetyczny to specjalista odpowiedzialny za przeprowadzanie audytu energetycznego, czyli procedury mającej na celu ustalenie profilu zużycia energii nieruchomości lub instalacji przemysłowej, stwierdzenie opłacalności rozwiązań oraz proponowanie modernizacji mających na celu optymalizację zużycia energii. Audytor energetyczny ocenia w szczególności systemy oświetlenia, ogrzewania, zaopatrzenia w ciepłą wodę, izolacji termicznej i wentylacji danego obiektu.
AUDYTOR ENERGETYCZNY – JAK ZOSTAĆ? UPRAWNIENIA
Kandydat na audytora powinien mieć wykształcenie techniczne w zakresie energetyki, budownictwa, inżynierii środowiska. Wiedzę dotyczącą źródeł i dostawy energii, niezbędną do realizacji zadań, można zdobyć na studiach kierunkowych (preferowane), a także na specjalistycznych kursach. Co więcej, pracodawcy poszukują osób bardzo dobrze znających zagadnienia związane z prawem energetycznym.
Niezbędna jest znajomość pakietu biurowego i innego oprogramowania branżowego. Zwykle wymaga się także prawa jazdy kat. B – audytorzy energetyczni często odbywają bowiem podróże służbowe, pracują w terenie.
Wśród kompetencji miękkich warto wymienić:
-
samodzielność,
-
bardzo dobrą organizację pracy,
-
wysoką etykę pracy,
-
rozwinięte zdolności komunikacyjne,
-
rzetelność,
-
spostrzegawczość.
Zawód audytora energetycznego nie jest regulowany – od kandydatów nie wymaga się uzyskania uprawnień.
AUDYTOR ENERGETYCZNY– JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Zgodnie z prowadzoną przez Departament Rynku Pracy Klasyfikacją zawodów i specjalności do niektórych kluczowych zadań w pracy audytora energetycznego należy:
-
dokonywanie oceny stanu ochrony cieplnej budynku (...),
-
określenie wielkości przepływu powietrza wentylacyjnego oraz solarnych i wewnętrznych zysków ciepła;
-
dokonywanie oceny systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę, stanu i sprawności elementów systemu grzewczego (...) oraz stanu i sprawności elementów systemu zaopatrzenia w ciepła wodę użytkowa;
-
dokonywanie oceny systemu wentylacji i klimatyzacji z uwzględnieniem wymagań ochrony przeciwpożarowej i akustycznej;
-
dokonywanie oceny instalacji oświetleniowej budynku: systemów oświetlenia dziennego, możliwości sterowania systemem oświetleniowym zmniejszające zużycie energii na oświetlenie;
-
sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej audytowanego budynku, posługując się specjalistycznymi programami komputerowymi;
-
opracowywanie analiz opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (...).
ILE ZARABIA AUDYTOR ENERGETYCZNY?
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjaliści ds. energetyki – do jakich zaliczają się także audytorzy energetyczni – mogą liczyć na zarobki rzędu około 5-8 tys. zł brutto. Mediana płacy specjalistów wynosi 6250 zł brutto miesięcznie.
AUDYTOR ENERGETYCZNY – KARIERA ZAWODOWA
Audytorzy energetyczni mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Specjalistyczne szkolenia często są organizowane przez pracodawców.
AUDYTOR ENERGETYCZNY – PERSPEKTYWY PRACY
Stanowisko to funkcjonuje przede wszystkim w przedsiębiorstwach z branży energetycznej i OZE. Specjaliści wykonują także zlecenia na potrzeby innych gałęzi przemysłu, a także budownictwa i urbanistyki.
Praca Audytor energetycznyNajnowsze artykuły
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Niedziele handlowe 2025
Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?