Lista stanowisk - Audytor energetyczny

Audytor energetyczny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Audytor energetyczny to specjalista odpowiedzialny za przeprowadzanie audytu energetycznego, czyli procedury mającej na celu ustalenie profilu zużycia energii nieruchomości lub instalacji przemysłowej, stwierdzenie opłacalności rozwiązań oraz proponowanie modernizacji mających na celu optymalizację zużycia energii. Audytor energetyczny ocenia w szczególności systemy oświetlenia, ogrzewania, zaopatrzenia w ciepłą wodę, izolacji termicznej i wentylacji danego obiektu. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – JAK ZOSTAĆ? UPRAWNIENIA

Kandydat na audytora powinien mieć wykształcenie techniczne w zakresie energetyki, budownictwa, inżynierii środowiska. Wiedzę dotyczącą źródeł i dostawy energii, niezbędną do realizacji zadań, można zdobyć na studiach kierunkowych (preferowane), a także na specjalistycznych kursach. Co więcej, pracodawcy poszukują osób bardzo dobrze znających zagadnienia związane z prawem energetycznym. 

Niezbędna jest znajomość pakietu biurowego i innego oprogramowania branżowego. Zwykle wymaga się także prawa jazdy kat. B – audytorzy energetyczni często odbywają bowiem podróże służbowe, pracują w terenie. 

Wśród kompetencji miękkich warto wymienić:

  • samodzielność, 

  • bardzo dobrą organizację pracy, 

  • wysoką etykę pracy, 

  • rozwinięte zdolności komunikacyjne, 

  • rzetelność, 

  • spostrzegawczość. 

Zawód audytora energetycznego nie jest regulowany – od kandydatów nie wymaga się uzyskania uprawnień.

AUDYTOR ENERGETYCZNY– JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Zgodnie z prowadzoną przez Departament Rynku Pracy Klasyfikacją zawodów i specjalności do niektórych kluczowych zadań w pracy audytora energetycznego należy:

  • dokonywanie oceny stanu ochrony cieplnej budynku (...),

  • określenie wielkości przepływu powietrza wentylacyjnego oraz solarnych i wewnętrznych zysków ciepła;

  • dokonywanie oceny systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę, stanu i sprawności elementów systemu grzewczego (...) oraz stanu i sprawności elementów systemu zaopatrzenia w ciepła wodę użytkowa;

  • dokonywanie oceny systemu wentylacji i klimatyzacji z uwzględnieniem wymagań ochrony przeciwpożarowej i akustycznej;

  • dokonywanie oceny instalacji oświetleniowej budynku: systemów oświetlenia dziennego, możliwości sterowania systemem oświetleniowym zmniejszające zużycie energii na oświetlenie;

  • sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej audytowanego budynku, posługując się specjalistycznymi programami komputerowymi;

  • opracowywanie analiz opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (...).

ILE ZARABIA AUDYTOR ENERGETYCZNY?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjaliści ds. energetyki – do jakich zaliczają się także audytorzy energetyczni – mogą liczyć na zarobki rzędu około 5-8 tys. zł brutto. Mediana płacy specjalistów wynosi 6250 zł brutto miesięcznie. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – KARIERA ZAWODOWA

Audytorzy energetyczni mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Specjalistyczne szkolenia często są organizowane przez pracodawców. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – PERSPEKTYWY PRACY

Stanowisko to funkcjonuje przede wszystkim w przedsiębiorstwach z branży energetycznej i OZE. Specjaliści wykonują także zlecenia na potrzeby innych gałęzi przemysłu, a także budownictwa i urbanistyki.

Praca Audytor energetyczny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?