Lista stanowisk - Przedszkolanka

Przedszkolanka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Nauczyciel przedszkola to zawód, który w Klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzonej przez Departament Rynku Pracy posiada kod: 234201. Zwyczajowe nazwy tej profesji to także przedszkolanka i nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Ogólnie rzecz ujmując, osoba wykonująca ten zawód przygotowuje dzieci do nauki w szkole, czuwa nad prawidłowym rozwojem swoich podopiecznych. W tym celu planuje, organizuje i prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizując zadania opiekuńczo-wychowawcze.

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in.: opowiadanie, czytanie bajek, nauka piosenek, organizowanie zajęć plastycznych. Poza tym nauczyciel wychowania przedszkolnego uczy maluchy podstawowych umiejętności np. rozpoznawania kolorów i liter, liczenia, organizuje wycieczki, ćwiczenia gimnastyczne i ruchowe oraz wspomaga dzieci w wykonywaniu codziennych czynności takich jak: dbanie o higienę, ubieranie się, jedzenie, a także informuje rodziców, opiekunów o postępach w rozwoju dziecka.

 

WYMAGANIA


Mimo iż zawód ten wykonują zazwyczaj kobiety, nie ma formalnych przeciwwskazań, aby pracowali w nim również mężczyźni. Jeśli chodzi o wykształcenie, kandydat do tej pracy ma dwie możliwości:

  • ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika ze specjalnością edukacja przedszkolna,
  • ukończenie studiów na dowolnym kierunku i dodatkowo odbycie kursu zawodowego lub studiów podyplomowych o specjalności edukacja przedszkolna.


W obu przypadkach niezbędne jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.

Poza tym nauczyciele wychowania przedszkolnego powinni mieć takie cechy jak: odpowiedzialność, opiekuńczość, cierpliwość, opanowanie, spostrzegawczość, podzielność uwagi połączona z umiejętnością koncentracji. Ze względu na charakter obowiązków przydają się również umiejętności wokalno-muzyczne, artystyczno-techniczne i bogata wyobraźnia. Osoba na tym stanowisku musi być sprawna fizycznie i cechować się odpornością psychiczną. Wady wymowy i słuchu dyskwalifikują osoby chcące podjąć tę pracę.


WARUNKI PRACY

 

Miejscem pracy jest przedszkole. Zajęcia i zabawy prowadzone są w sali przedszkolnej, sali gimnastycznej oraz na powietrzu. Praca ma charakter samodzielny, często grupy prowadzone są przez dwóch wychowawców. Osoba na tym stanowisku ma ciągły kontakt z dziećmi. Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie zmianowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Przedszkolanka może pracować w przedszkolach zarówno w publicznych, jak i prywatnych lub dla pracowników określonej firmy. Istnieje też możliwość założenia własnego przedszkola. Warto pamiętać, że jest to zawód regulowany, co oznacza, iż zarówno wymagania, jak i warunki pracy są określone ustawowo.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenia nauczycieli przedszkola mogą różnić się w zależności od miejsca pracy (przedszkole publiczne/prywatne), regionu, gdzie mieści się placówka. Pracownik może podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać się zawodowo, co wiąże się z wyższą pensją. Stopnie awansu nauczyciela przedszkola to: stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany, dyplomowany.

Wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela zależą w największym stopniu właśnie od zdobytego stopnia. Zgodnie z art. 30. 1. KN:
Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art.32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia, o którym mowa w art. 53a, i dodatku, o którym mowa w art.54. ust. 5.

 

Wynagrodzenie zasadnicze ustala się na podstawie kwoty bazowej i zależy ono właśnie od stopnia awansu. I tak (zgodnie z art. 30. 3.):
średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:
1) nauczyciela stażysty – 100%,
2) nauczyciela kontraktowego – 111%,
3) nauczyciela mianowanego – 144%,
4) nauczyciela dyplomowanego – 184% – kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

 

Zgodnie z ustawą budżetową ze stycznia 2021 r. kwota bazowa wynosi 3537,80 zł.


Praca Przedszkolanka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.