Lista stanowisk - Przedszkolanka

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

  • Nauczyciel wychowawca

    Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie   Warszawa, Bielany, ul. Żubrowa 12    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Główne zadania: sprawowanie opieki nad dziećmi; planowanie i prowadzenie pracy wychowawczo – dydaktycznej w oparciu o podstawę programową i plany prac; dbanie o prawidłowy rozwój maluchów w zakresie motoryki, sensomotoryki, mowy i myślenia, kształtowania emocji, uczuć i nawyków oraz...
  • Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

    Montessori Pobiedziska   Pobiedziska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Edukacja i wychowanie dzieci w klasie 1-3; Planowanie, przygotowanie, prowadzenie zajęć; Przygotowanie i kreowanie otoczenia edukacyjnego, Dbanie o wizerunek szkoły.

Przedszkolanka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Nauczyciel przedszkola to zawód, który w Klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzonej przez Departament Rynku Pracy posiada kod: 234201. Zwyczajowe nazwy tej profesji to także przedszkolanka i nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Ogólnie rzecz ujmując, osoba wykonująca ten zawód przygotowuje dzieci do nauki w szkole, czuwa nad prawidłowym rozwojem swoich podopiecznych. W tym celu planuje, organizuje i prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, realizując zadania opiekuńczo-wychowawcze.

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in.: opowiadanie, czytanie bajek, nauka piosenek, organizowanie zajęć plastycznych. Poza tym nauczyciel wychowania przedszkolnego uczy maluchy podstawowych umiejętności np. rozpoznawania kolorów i liter, liczenia, organizuje wycieczki, ćwiczenia gimnastyczne i ruchowe oraz wspomaga dzieci w wykonywaniu codziennych czynności takich jak: dbanie o higienę, ubieranie się, jedzenie, a także informuje rodziców, opiekunów o postępach w rozwoju dziecka.

 

WYMAGANIA


Mimo iż zawód ten wykonują zazwyczaj kobiety, nie ma formalnych przeciwwskazań, aby pracowali w nim również mężczyźni. Jeśli chodzi o wykształcenie, kandydat do tej pracy ma dwie możliwości:

  • ukończenie studiów wyższych I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika ze specjalnością edukacja przedszkolna,
  • ukończenie studiów na dowolnym kierunku i dodatkowo odbycie kursu zawodowego lub studiów podyplomowych o specjalności edukacja przedszkolna.


W obu przypadkach niezbędne jest także posiadanie przygotowania pedagogicznego.

Poza tym nauczyciele wychowania przedszkolnego powinni mieć takie cechy jak: odpowiedzialność, opiekuńczość, cierpliwość, opanowanie, spostrzegawczość, podzielność uwagi połączona z umiejętnością koncentracji. Ze względu na charakter obowiązków przydają się również umiejętności wokalno-muzyczne, artystyczno-techniczne i bogata wyobraźnia. Osoba na tym stanowisku musi być sprawna fizycznie i cechować się odpornością psychiczną. Wady wymowy i słuchu dyskwalifikują osoby chcące podjąć tę pracę.


WARUNKI PRACY

 

Miejscem pracy jest przedszkole. Zajęcia i zabawy prowadzone są w sali przedszkolnej, sali gimnastycznej oraz na powietrzu. Praca ma charakter samodzielny, często grupy prowadzone są przez dwóch wychowawców. Osoba na tym stanowisku ma ciągły kontakt z dziećmi. Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie zmianowym.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Przedszkolanka może pracować w przedszkolach zarówno w publicznych, jak i prywatnych lub dla pracowników określonej firmy. Istnieje też możliwość założenia własnego przedszkola. Warto pamiętać, że jest to zawód regulowany, co oznacza, iż zarówno wymagania, jak i warunki pracy są określone ustawowo.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenia nauczycieli przedszkola mogą różnić się w zależności od miejsca pracy (przedszkole publiczne/prywatne), regionu, gdzie mieści się placówka. Pracownik może podnosić swoje kwalifikacje i rozwijać się zawodowo, co wiąże się z wyższą pensją. Stopnie awansu nauczyciela przedszkola to: stażysta, nauczyciel kontraktowy, mianowany, dyplomowany.

Wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela zależą w największym stopniu właśnie od zdobytego stopnia. Zgodnie z art. 30. 1. KN:
Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art.32, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia, o którym mowa w art. 53a, i dodatku, o którym mowa w art.54. ust. 5.

 

Wynagrodzenie zasadnicze ustala się na podstawie kwoty bazowej i zależy ono właśnie od stopnia awansu. I tak (zgodnie z art. 30. 3.):
średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:
1) nauczyciela stażysty – 100%,
2) nauczyciela kontraktowego – 111%,
3) nauczyciela mianowanego – 144%,
4) nauczyciela dyplomowanego – 184% – kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

 

Zgodnie z ustawą budżetową ze stycznia 2021 r. kwota bazowa wynosi 3537,80 zł.


Praca Przedszkolanka
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

  • Nauczyciel klas 1-3

    Montessori Pobiedziska   Pobiedziska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 dni
    Nauka dzieci w klasie podstawowej 1-3; Przygotowanie materiałów do prowadzenia lekcji.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?