– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Pedagog
Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia
-
kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat
-
kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat
Pedagog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Pedagog najczęściej pracuje w szkole lub poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie podstawowym celem jego pracy jest organizowanie pomocy, opieki pedagogicznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz dbanie o prawidłowy rozwój psychiczny uczniów.
Do zadań pedagoga szkolnego należy współpraca z nauczycielami w ich pracy wychowawczej. Zadaniem pedagoga jest pomoc w rozwiązywaniu problemów uczniów zarówno tych szkolnych, osobistych, jak i rodzinnych. Aby je poznać musi nawiązać kontakt z uczniami, ale przede wszystkim obserwować ich zachowanie i wychwytywać wszelkie nieprawidłowości, które mogą świadczyć o problemach. W tym celu może także analizować oceny ucznia, prowadzić specjalistyczne testy i badania, rozmawiać z jego wychowawcą i nauczycielami czy też rodziną. Pedagog szkolny powinien także współpracować z policją w sprawach przestępstw i wykroczeń popełnianych przez uczniów.
Niezależnie od tego czy pedagog pracuje w szkole czy poradni pedagogiczno-psychologicznej do jego zadań zalicza się także: pracę z dziećmi, które mają braki w nauce, prowadzenie konsultacji psychologicznych i pedagogicznych, organizowanie zajęć dla dzieci niepełnosprawnych i czasowo lub przewlekle chorych, udzielanie uczniom porad dotyczących wyboru szkoły lub zawodu, pomoc dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.
WARUNKI PRACY
Pedagog najwięcej czasu spędza w szkole lub poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie wykonuje większość czynności. Czasami, jak np. w przypadku wywiadu środowiskowego, jest zmuszony pracować poza swym gabinetem.
W tym zawodzie niezbędne są bardzo intensywne kontakty z wieloma ludźmi. Najczęściej są to rozmowy z nauczycielami, uczniami, rodzicami. Pedagog bardzo dużo pracuje z dziećmi i młodzieżą, udzielając im rad i prowadząc zajęcia dydaktyczne. Jest też swego rodzaju rzecznikiem praw dzieci. Starając się rozwiązać problemy dziecka, często musi interweniować u rodziców, a ci mogą traktować pedagoga jak intruza, czasem jak wroga. Może to powodować konflikty.
Praca pedagoga ma zazwyczaj charakter indywidualny i samodzielny, choć w szczególnych sytuacjach, aby pomóc dziecku niezbędna jest konsultacja z innym specjalistą, np. psychologiem. Czasem jego praca może przypominać rolę negocjatora, który rozwiązuje sytuacje konfliktowe pomiędzy uczniem a np. rodzicami, nauczycielami czy rówieśnikami.
Praca pedagoga zazwyczaj odbywa się w stałych godzinach, jednak w niektórych sytuacjach, gdy np. istnieje konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, pedagog musi pracować w innych godzinach.
WYMAGANIA
Niezbędną cechą do podjęcia pracy pedagoga jest spostrzegawczość. Czasem drobny szczegół z zachowania dziecka może go naprowadzić na trop jakiegoś większego problemu. Niezbędna jest też umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi i traktowanie ich jak partnerów. Pedagog chcąc im pomóc, musi poznać ich problemy, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy zdobędzie zaufanie drugiej osoby. Bardzo ważna jest też zdolność empatii.
Chcąc pomagać innym pedagog powinien potrafić jasno wypowiadać swoje myśli, trafnie dobierać argumenty i przekonywać innych do swoich racji i sugerowanych rozwiązań. Ponadto powinien być osobą cierpliwą i opanowaną, która kontroluje swoje emocje. W prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej mogą mu się przydać zainteresowania muzyczne i plastyczne.
Najważniejszymi wymaganiami stawianymi pedagogowi są sprawny wzrok i słuch. Niestety, wady wymowy takie jak jąkanie się bardzo ograniczają możliwość podjęcia tej pracy. Podobnie wygląda sytuacja z osobami niepełnosprawnymi, które będą miały np. kłopot z poruszaniem się po różnych mieszkaniach podczas wywiadu środowiskowego. Ponieważ pedagog ma wzbudzać zaufanie, nie może posiadać widocznych defektów i zniekształceń, które mogłyby budować barierę u dziecka.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Pedagogiem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia pedagogiczne, psychologiczne lub resocjalizację. Bardzo ważne, by pedagog dokształcał się w interesującej go tematyce i tym samym rozwijał swoje umiejętności np. w kierunku poradnictwa zawodowego.
Wiek nie ma wpływu na podjęcie pracy. Podobnie płeć, choć zdecydowana większość pedagogów to kobiety.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Pedagodzy najczęściej znajdują zatrudnienie w instytucjach budżetowych lub prywatnych. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim szkoły oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Sfera prywatna to przede wszystkim szkoły i przedszkola prywatne oraz gabinety pedagogiczne.
ZAROBKI
W sferze budżetowej zarobki pedagoga kształtują się podobnie jak nauczycieli. Zależy to od ich stażu pracy i posiadanych kwalifikacji oraz stopnia rozwoju zawodowego. Szanse na przekroczenie średniej krajowej są minimalne. Inaczej jest w sektorze prywatnym, gdzie zarobki są wyższe.
Najnowsze oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia
-
Nauczyciel wychowawca
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Warszawa, Bielany, ul. Żubrowa 12 praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Montessori Pobiedziska Pobiedziska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Wychowawca do placówki opiekuńczo-wychowawczej
Zespół Do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 Warszawa praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę pełny etat 5 000 - 6 100 zł brutto/mies. -
Wychowawca do placówki opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego
Zespół Do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 Warszawa praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę pełny etat 5 000 - 6 100 zł brutto/mies. -
- Białystok
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Katowice
- Kielce
- Kraków
- lubelskie
- lubuskie
- Łódź
- Olsztyn
- Opole
- Poznań
- Rzeszów
- Szczecin
- Warszawa
- Wrocław
specjalista junior / mid / senior rekrutacja online -
Terapeuta Zajęciowy - Instruktor Terapii Zajęciowej - Asystent Terapeuty
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat / część etatu -
Nauczyciel klas 1-3
Montessori Pobiedziska Pobiedziska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?