Lista stanowisk - Muzykolog

Muzykolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Muzykologia, jak sugeruje sama nazwa tej dziedziny nauki, obejmuje obszarem swych zainteresowań dorobek muzyczny poszczególnych epok, regionów i kultur, historię muzyki, interpretację źródeł muzycznych, i wiele innych aspektów muzyki na przestrzeni dziejów. Studia muzykologiczne skupiają się przede wszystkim wokół teorii muzyki, pozostawiając praktykę zawodowym muzykom – instrumentalistom i wokalistom, jednak absolwenci tego kierunku są także zaznajomieni z podstawowymi zagadnieniami budowy i kompozycji dzieł muzycznych, zapisem nutowym, czy podstawami gry na fortepianie. Wielokrotnie też wykształcenie muzykologiczne pozyskują czynni muzycy nieposiadający tytułu muzyka profesjonalnego, zajmującego się grą lub śpiewem w charakterze pasji, niezarobkowego zainteresowania. Ukończenie tego kierunku studiów umożliwia pracę naukową, lub pełnienie funkcji zawodowego krytyka muzycznego.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie otwiera drogę do pełnienia funkcji muzykologa jest ukończenie kierunku muzykologia na jednym z uniwersytetów humanistycznych. Kierunek ten jest przeważnie organizowany jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie, a ich ukończenie skutkuje otrzymaniem tytułu magistra. Studiowanie muzykologii i perspektywiczny rozwój zawodowy w charakterze krytyka muzycznego lub badacza naukowego w tym zakresie jest możliwe niemal wyłącznie w przypadku osób szczerze zainteresowanych i zafascynowanych muzyką. Osoby chętne do zawodowego zgłębiania tajników muzykologii powinny odznaczać się ponadprzeciętną wrażliwością i słuchem muzycznym, posiadać wykształcony zmysł estetyczny.


WARUNKI PRACY

Praca muzykologa mieści się na pograniczu artyzmu i pracy naukowej. Najciekawszą bodaj ścieżką rozwoju dla absolwentów muzykologii jest objęcie stanowiska krytyka muzycznego i publikowanie recenzji i felietonów na łamach prasy i mediów elektronicznych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwenci muzykologii mogą zdecydować się na rozpoczęcie kariery krytyka muzycznego, spróbować swych sił w branży szeroko pojętego show biznesu (na przykład w charakterze menadżera) lub zająć się pracą naukową i poszerzaniem dotychczas poznanej wiedzy muzycznej.


ZAROBKI

Zarobki osób wykształconych w tym kierunku są niezwykle trudne do oszacowania i ściśle zależne od charakteru obejmowanego stanowiska.

Praca Muzykolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.