Lista stanowisk - Lektor

Lektor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Praca lektora to ciekawa propozycja dla osób posiadających zdolności w zakresie języków obcych. W przypadku osób komunikatywnych i lubiących kontakt z ludźmi może okazać się pracą wymarzoną.


WYMAGANIA


Zawód ten jest popularny wśród osób, które ukończyły kierunki lingwistyczne i filologiczne. Nie jest to jednak warunek konieczny. Często dużo większym atutem jest doświadczenie i biegłość języka nabyta podczas zagranicznych pobytów lub zamieszkiwania w danym państwie przez dłuższy okres. W przypadku nauki w szkołach wymagane może być ukończenie kursu pedagogicznego, którego realizacja może potrwać od roku do dwóch lat. Wykształcenie kierunkowe z pewnością będzie atutem zwłaszcza podczas poszukiwania pracy w szkołach i placówkach oświatowych. Zawód lektora ściśle związany jest z przekazywaniem wiedzy uczniom, dlatego pożądane u kandydatów są łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami oraz umiejętność przekazywania wiedzy.


WARUNKI PRACY


W zależności od sposobu uprawiania zawodu miejscem pracy lektora może być prywatna lub publiczna placówka oświatowa. Może on również świadczyć usługi z dojazdem do klienta, który może życzyć sobie lekcji zarówno w domu, jak i w miejscu pracy (kursy dla firm). Konieczne mogą być częste dojazdy w przypadku świadczenia usług w kilku lokalizacjach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Lektorzy mogą liczyć na zatrudnienie szkołach i przedszkolach (publicznych lub prywatnych). Mogą również być zatrudniani przez firmy, jak i, co jest bardzo popularne, pracować na własny rachunek.


ZAROBKI


Im bardziej nietypowy język będzie oferował kandydat, tym wyższą stawkę godzinową może uzyskać. Warto jednak pamiętać, że wraz ze specjalizacją znacząco spada popyt, a więc liczba potencjalnych uczniów. Średnie zarobki lektora kształtują się w granicach 3–4 tys. zł. Wysokość wynagrodzenia zależy zarówno od czasu spędzonego wraz z uczniami, jak i sposobu pracy oraz charakteru miejsca usługi. W przypadku pracy w szkole publicznej będzie ono znacząco niższe aniżeli w przypadku osób świadczących usługi firmom czy renomowanych lub modnych placówkach prywatnych. Dodatkowo lektor języka udzielać może korepetycji po godzinach, co może istotnie zwiększyć jego zarobki.

Praca Lektor
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?