Lista stanowisk - Instruktor Nauki Jazdy

Instruktor Nauki Jazdy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Instruktor nauki jazdy jest pracownikiem ośrodka szkolenia kierowców, wyspecjalizowanym w instruowaniu kursantów podczas zajęć praktycznych. Instruktor przebywa w samochodzie wraz z kursantem, kontrolując poprawność wykonywanych przez niego manewrów i udzielając porad i wskazówek, mających doprowadzić do doskonalenia techniki jazdy i przygotowania do egzaminu państwowego. Ze względu na konieczność zdania wspomnianego egzaminu, instruktaż i zakres ćwiczonych manewrów opiera się na oficjalnych wymogach, z których spełnieniem liczyć się muszą osoby podchodzące do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Samochód z którego korzystają kursanci posiada dodatkowy pedał sprzęgła i hamulca, przeznaczone dla instruktora i umieszczone na podłodze pasażera. W razie zagrożenia na drodze lub placu manewrowym, instruktor operuje pedałami zapobiegając kolizji. Instruktor ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo kursanta i innych użytkowników dróg.


WYMAGANIA

Wśród wymogów kwalifikacyjnych, których spełnienie otwiera możliwość wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy najważniejszym jest fakt posiadanego wykształcenia – w tym przypadku przynajmniej średniego. Osoba zainteresowana pracą w tym charakterze musi posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem, którego dotyczy szkolenie, od co najmniej 3 lat, a także ukończyć specjalistyczne szkolenie dla instruktorów nauki jazdy, zakończone egzaminem państwowym i wpisem do ewidencji instruktorów. Dodatkowe wymogi to konieczność przejścia badań lekarskich z pozytywnym wynikiem, a także niekaralność w zakresie przestępstw i wykroczeń, objętych przepisami prawa o ruchu drogowym. Cechy personalne, takie jak odpowiedzialność, czy cierpliwość, oraz predyspozycje dydaktyczne będą dodatkowym atutem.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy instruktora nauki jazdy jest przestrzeń placu manewrowego, oraz dróg publicznych i niepublicznych, po których instruktor przemieszcza się wraz z kursantem specjalnie oznaczonym i przystosowanym pojazdem. Na instruktorze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, oraz samego kursanta. To on ponosi konsekwencje w razie ewentualnej kolizji lub wypadku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Instruktorzy zatrudniani są w prywatnych ośrodkach szkolenia kierowców, niekiedy prowadząc także indywidualne lekcje dokształcające w niepełnym wymiarze godzin.


ZAROBKI

Zarobki instruktora jazdy kształtują się na średnim poziomie 2000 złotych brutto miesięcznie i są uzależnione od posiadanych przez niego uprawnień i ilości prowadzonych kursantów.

Praca Instruktor Nauki Jazdy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.