Lista stanowisk - Animator Kultury

Animator Kultury

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Jak sugeruje sama nazwa stanowiska, animator kultury jest osobą odpowiedzialną za krzewienie kultury w przydzielonej sobie placówce lub na podległym terenie. Jego obowiązki dotyczą jednak przeważnie placówek wychowawczo-oświatowych. Po dogłębnej analizie zastanej w danym środowisku sytuacji, animator kultury opracowuje indywidualny plan rozwoju kulturalnego, dostosowany do potrzeb i zainteresowań danej społeczności. Plan ten może obejmować różnorodne formy aktywności – począwszy od spotkań i wykładów, poświęconych konkretnej tematyce, poprzez różnorodne kursy i szkolenia, skończywszy na pokazach filmów, wieczorkach artystycznych, wystawach czy koncertach. Wszystkie te wydarzenia kulturalne organizuje animator z własnej inicjatywy, jednak we współpracy z różnorodnymi jednostkami zewnętrznymi – zarówno należącymi do organów samorządowych, jak i innych jednostek, których udział w danym przedsięwzięciu może być pomocny.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać się mogą kandydaci na stanowisko animatora kultury nie znajdziemy oficjalnych warunków, których wypełnienie broni dostępu do zawodu. W każdym jednak przypadku wymagane będzie wyższe wykształcenie, pozyskane na jednym z kierunków pedagogicznych, lub kulturoznawstwie. Doświadczenie w organizowaniu różnorodnych wydarzeń kulturalnych i w pracy w środowiskach wiejskich będą dodatkowym atutem. Osoby ubiegające się o zatrudnienie w tym charakterze powinny posiadać cechy personalne, które umożliwią im efektywną i konstruktywną współpracę z ludnością wiejską, młodzieżą, etc. Zaangażowanie w krzewieniu kultury powinno u osób zatrudnionych na tym stanowisku płynąć z pasji. W pewnym sensie osoby zainteresowane pracą w charakterze animatora kultury powinny odznaczać się powołaniem do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca animatora kultury jest pracą polegającą na ciągłym kontakcie z ludźmi. Osoba obsadzona na tym stanowisku musi odznaczać się szczególną kreatywnością i zaangażowaniem, niezbędnymi do wykonywania swoich obowiązków. Ciągłe zmiany środowiska pracy i zakresu obowiązków wynagradzane są dużą dozą satysfakcji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze animatora kultury oferują między innymi publiczne ośrodki wychowawczo-oświatowe i inne, związane z rozwojem kulturalnym.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od rodzaju pełnionych obowiązków i miejsca zatrudnienia, minimalna stawka wynosi jednak 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Animator Kultury
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?