Lista stanowisk - Animator Kultury

Animator Kultury

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Jak sugeruje sama nazwa stanowiska, animator kultury jest osobą odpowiedzialną za krzewienie kultury w przydzielonej sobie placówce lub na podległym terenie. Jego obowiązki dotyczą jednak przeważnie placówek wychowawczo-oświatowych. Po dogłębnej analizie zastanej w danym środowisku sytuacji, animator kultury opracowuje indywidualny plan rozwoju kulturalnego, dostosowany do potrzeb i zainteresowań danej społeczności. Plan ten może obejmować różnorodne formy aktywności – począwszy od spotkań i wykładów, poświęconych konkretnej tematyce, poprzez różnorodne kursy i szkolenia, skończywszy na pokazach filmów, wieczorkach artystycznych, wystawach czy koncertach. Wszystkie te wydarzenia kulturalne organizuje animator z własnej inicjatywy, jednak we współpracy z różnorodnymi jednostkami zewnętrznymi – zarówno należącymi do organów samorządowych, jak i innych jednostek, których udział w danym przedsięwzięciu może być pomocny.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, jakich spodziewać się mogą kandydaci na stanowisko animatora kultury nie znajdziemy oficjalnych warunków, których wypełnienie broni dostępu do zawodu. W każdym jednak przypadku wymagane będzie wyższe wykształcenie, pozyskane na jednym z kierunków pedagogicznych, lub kulturoznawstwie. Doświadczenie w organizowaniu różnorodnych wydarzeń kulturalnych i w pracy w środowiskach wiejskich będą dodatkowym atutem. Osoby ubiegające się o zatrudnienie w tym charakterze powinny posiadać cechy personalne, które umożliwią im efektywną i konstruktywną współpracę z ludnością wiejską, młodzieżą, etc. Zaangażowanie w krzewieniu kultury powinno u osób zatrudnionych na tym stanowisku płynąć z pasji. W pewnym sensie osoby zainteresowane pracą w charakterze animatora kultury powinny odznaczać się powołaniem do zawodu.


WARUNKI PRACY

Praca animatora kultury jest pracą polegającą na ciągłym kontakcie z ludźmi. Osoba obsadzona na tym stanowisku musi odznaczać się szczególną kreatywnością i zaangażowaniem, niezbędnymi do wykonywania swoich obowiązków. Ciągłe zmiany środowiska pracy i zakresu obowiązków wynagradzane są dużą dozą satysfakcji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze animatora kultury oferują między innymi publiczne ośrodki wychowawczo-oświatowe i inne, związane z rozwojem kulturalnym.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są ściśle uzależnione od rodzaju pełnionych obowiązków i miejsca zatrudnienia, minimalna stawka wynosi jednak 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Animator Kultury
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!