Lista stanowisk - Negocjator

Negocjator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Negocjator, jak sugeruje sama nazwa tej wciąż dość orientalnej profesji, zajmuje się zawodowym przekonywaniem odbiorców do swoich racji. Negocjator jest więc specjalistą w zakresie technik perswazji, nauk retorycznych i erystycznych, metod i technik komunikowania interpersonalnego, etc. Jego wiedza i doświadczenie może być wykorzystywana do osiągania zadowalających rezultatów w rozmowach biznesowych na wysokim szczeblu, czy łagodzenia konfliktów rodzinnych. Najciekawszym jednak miejscem zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze są służby municypalne, w których umiejętności negocjatora mogą zostać wykorzystane przy akcjach interwencyjnych. Negocjator może w tym przypadku przekonywać napastnika, porywacza, czy terrorystę do zmiany jego zamiarów, co w rezultacie może zapobiec zagrożeniu dla zdrowia i życia cywilów.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze negocjatora, bez względu na charakter prowadzonej przez daną firmę lub instytucję działalności, nie stawia się sztywnych, oficjalnych wymogów, których spełnienie skutkowałoby objęciem stanowiska. Preferowani są kandydaci legitymujący się wyższym wykształceniem, pozyskanym na kierunku psychologia, lub podobnym, w ramach którego przekazywana jest wiedza, mogąca pomóc w zrozumieniu psychiki i argumentacji przyszłych stron konfliktu lub negocjacji biznesowych. Przede wszystkim jednak o jakości „usług” negocjatora świadczą posiadane przez niego cechy personalne i predyspozycje do rozpoznawania intencji i toku myślowego rozmówcy. Wiedza teoretyczna w połączeniu z praktycznym doświadczeniem i wrodzoną intuicją skutkują wyjątkową skutecznością w udowadnianiu swoich racji, lub racji zleceniodawcy.


WARUNKI PRACY

Praca negocjatora jest pracą typowo intelektualną – trudno określić miejsce pracy i zakres obowiązków negocjatora, istnieje tu bardzo szeroka dowolność.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Negocjator może pracować na zlecenie komercyjnych odbiorców, chcących przeforsować z jego pomocą korzystne dla siebie warunki zawieranych umów, etc., współpracować z Policją podczas akcji interwencyjnych, oraz poszukiwać innych, niekonwencjonalnych form zatrudnienia i „rynków zbytu” dla posiadanych przez siebie zdolności.


ZAROBKI

Niezwykle specyficzny charakter zawodu i dość umowny zakres wykonywanych obowiązków utrudnia choćby przybliżone określenie zarobków negocjatora. Są one uzależnione przede wszystkim od miejsca jego zatrudnienia i rangi przedsięwzięcia, w którym uczestniczy.

Praca Negocjator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!