Lista stanowisk - Kartograf

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

Kartograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kartograf przygotowuje graficzny i opisowy projekt map lub planów przeznaczonych zarówno dla specjalistów jak i ogólnego użytku. Na podstawie pracy kartografa powstają wersje drukowane map i planów. Jeszcze kilka lat temu, kiedy projekty map powstawały na kalce wśród kartografów istniała specjalizacja, dlatego też nad jednym projektem pracowało wiele osób. Obecnie komputer stał się narzędziem tak dobrym, że potrafi zastąpić pracę wielu osób, stąd nad jednym projektem nie pracuje już tylu ludzi.

Większość firm i przedsiębiorstw kartograficznych wykonuje swoją pracę na specjalne zamówienie z uwzględnieniem przeznaczenia mapy, rodzaju odbiorcy i innych uwag zamawiającego. W zależności od tych uwarunkowań kartograf dobiera odpowiednie parametry mapy, tzn. skalę, zasięg i treść opracowania. W umyśle kartografa powstaje ogólny zarys opracowywanej mapy oraz pomysł na pokazanie treści. Dopiero w następnym etapie kartograf przystępuje do opracowania rysunku poszczególnych warstw mapy, a także makiety nazewniczej mapy, legendy, rozmieszczenia znaków.

Nad każdą mapą tworzoną przez zespół kartografów przez wszystkie etapy pracy, od momentu otrzymania zlecenia aż do wykonania, czuwa redaktor mapy, który kontroluje pracę pozostałych osób zaangażowanych w projekt.


WARUNKI PRACY

Praca kartografa ogranicza się zwykle do pracy w biurze lub pracowni. Jest to praca przede wszystkim siedząca, w dużej mierze przy monitorze komputera, co może niekorzystnie wpływać na wzrok. Czasami dla lepszego opracowania mapy kartograf decyduje się zobaczyć dany obiekt czy miejsce bezpośrednio w terenie, co wiąże się z krótkimi wyjazdami.

Praca kartografa ma charakter indywidualny i samodzielny w zakresie wyboru sposobu wykonywania powierzonych zadań. Sam planuje sobie czas i tempo pracy. W czasie pracy kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Kartograf podobnie jak większość urzędów i przedsiębiorstw pracuje 8 godzin dziennie.


WYMAGANIA

Ze względu na charakter pracy do najbardziej pożądanych cech należą cierpliwość i wytrwałość. Kartograf musi mieć uzdolnienia twórcze, dostrzegać nowe, lepsze rozwiązania, dzięki którym mapa będzie bardziej czytelna, a tym samym bardziej funkcjonalna. Dla stworzenia dobrego projektu mapy niezbędna jest również wyobraźnia przestrzenna. Im lepsza będzie wizja mapy w głowie kartografa tym lepszy będzie efekt końcowy.

Przystępując do tworzenia projektu mapy kartograf ma do czynienia z różnymi mapami i zdjęciami satelitarnymi o różnych skalach. Przy dokonywaniu potrzebnych mu pomiarów i przeliczeń przydają się zdolności rachunkowe. Istotną cechą jest zdolność koncentracji. Ze względu na charakter pracy kartograf musi być osobą dokładną i precyzyjną. W tym zawodzie ważną rolę odgrywa dobry wzrok.

Praca kartografa jest zaliczana do prac lekkich. Największe znaczenie ma w niej dobry wzrok (ważna jest zarówno ostrość jak i zdolność do rozróżniania barw) oraz zdolności manualne. Praca w pozycji siedzącej obciąża kręgosłup. Kartografem może zostać osoba niedosłysząca lub poruszająca się na wózku inwalidzkim.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Do podjęcia pracy w zawodzie kartografa potrzebne jest wyższe wykształcenie o kierunku geografia-kartografia. Samodzielne wykonywanie zawodu kartografa jest obarczone wieloma regulacjami prawnymi. Pojawia się konieczność znajomości elementów zarządzania i marketingu, przepisów prawnych o działalności gospodarczej oraz kartograficznej, o prawie autorskim, odpowiedzialności cywilnej i karnej itp. Do niektórych czynności w zakresie kartografii wymagane są uprawnienia państwowe. Niezbędne jest zatem ustawiczne rozszerzanie swojej wiedzy oraz tradycyjnych umiejętności i predyspozycji o nowe elementy wynikające z technologii komputerowej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kartograf może szukać pracy w wydawnictwie kartograficznym, jednak rynkowe uwarunkowania sprawiają, że bardzo często do pracy w zawodzie konieczne jest samozatrudnienie.


ZAROBKI

Kartograf to zawód, który pozwala liczyć na dobre zarobki. Przeciętnie jego zarobki wynoszą od 1600 zł do 3230 zł. W zależności od miejsca pracy oraz regionu płaca może być wyższa lub niższa.

Praca Kartograf
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Wrocław    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Zakres czynności: Opracowywanie koncepcji podziału działek PKP S.A; Prowadzenie czynności związanych z procesem dokonywania uzgodnień podziału geodezyjnego, wyłączenia z ewidencji terenów zamkniętych oraz obrotu nieruchomościami PKP S.A. w ramach Grupy PKP; Sporządzanie wniosków o...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Wrocław    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Zakres czynności: Prowadzenie spraw z zakresu funkcjonowania Kolejowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (KODGiK) oraz Kolejowego Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (KZUDP); Realizowanie zamówień na udostępnienie dokumentacji z zasobu KODGiK i obsługa zgłoszeń...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.