– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Lista stanowisk - Kartograf
Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja
-
Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych
Polskie Koleje Państwowe S.A. Kraków praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Kartograf
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Kartograf przygotowuje graficzny i opisowy projekt map lub planów przeznaczonych zarówno dla specjalistów jak i ogólnego użytku. Na podstawie pracy kartografa powstają wersje drukowane map i planów. Jeszcze kilka lat temu, kiedy projekty map powstawały na kalce wśród kartografów istniała specjalizacja, dlatego też nad jednym projektem pracowało wiele osób. Obecnie komputer stał się narzędziem tak dobrym, że potrafi zastąpić pracę wielu osób, stąd nad jednym projektem nie pracuje już tylu ludzi.
Większość firm i przedsiębiorstw kartograficznych wykonuje swoją pracę na specjalne zamówienie z uwzględnieniem przeznaczenia mapy, rodzaju odbiorcy i innych uwag zamawiającego. W zależności od tych uwarunkowań kartograf dobiera odpowiednie parametry mapy, tzn. skalę, zasięg i treść opracowania. W umyśle kartografa powstaje ogólny zarys opracowywanej mapy oraz pomysł na pokazanie treści. Dopiero w następnym etapie kartograf przystępuje do opracowania rysunku poszczególnych warstw mapy, a także makiety nazewniczej mapy, legendy, rozmieszczenia znaków.
Nad każdą mapą tworzoną przez zespół kartografów przez wszystkie etapy pracy, od momentu otrzymania zlecenia aż do wykonania, czuwa redaktor mapy, który kontroluje pracę pozostałych osób zaangażowanych w projekt.
WARUNKI PRACY
Praca kartografa ogranicza się zwykle do pracy w biurze lub pracowni. Jest to praca przede wszystkim siedząca, w dużej mierze przy monitorze komputera, co może niekorzystnie wpływać na wzrok. Czasami dla lepszego opracowania mapy kartograf decyduje się zobaczyć dany obiekt czy miejsce bezpośrednio w terenie, co wiąże się z krótkimi wyjazdami.
Praca kartografa ma charakter indywidualny i samodzielny w zakresie wyboru sposobu wykonywania powierzonych zadań. Sam planuje sobie czas i tempo pracy. W czasie pracy kontakt z innymi osobami jest ograniczony. Kartograf podobnie jak większość urzędów i przedsiębiorstw pracuje 8 godzin dziennie.
WYMAGANIA
Ze względu na charakter pracy do najbardziej pożądanych cech należą cierpliwość i wytrwałość. Kartograf musi mieć uzdolnienia twórcze, dostrzegać nowe, lepsze rozwiązania, dzięki którym mapa będzie bardziej czytelna, a tym samym bardziej funkcjonalna. Dla stworzenia dobrego projektu mapy niezbędna jest również wyobraźnia przestrzenna. Im lepsza będzie wizja mapy w głowie kartografa tym lepszy będzie efekt końcowy.
Przystępując do tworzenia projektu mapy kartograf ma do czynienia z różnymi mapami i zdjęciami satelitarnymi o różnych skalach. Przy dokonywaniu potrzebnych mu pomiarów i przeliczeń przydają się zdolności rachunkowe. Istotną cechą jest zdolność koncentracji. Ze względu na charakter pracy kartograf musi być osobą dokładną i precyzyjną. W tym zawodzie ważną rolę odgrywa dobry wzrok.
Praca kartografa jest zaliczana do prac lekkich. Największe znaczenie ma w niej dobry wzrok (ważna jest zarówno ostrość jak i zdolność do rozróżniania barw) oraz zdolności manualne. Praca w pozycji siedzącej obciąża kręgosłup. Kartografem może zostać osoba niedosłysząca lub poruszająca się na wózku inwalidzkim.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Do podjęcia pracy w zawodzie kartografa potrzebne jest wyższe wykształcenie o kierunku geografia-kartografia. Samodzielne wykonywanie zawodu kartografa jest obarczone wieloma regulacjami prawnymi. Pojawia się konieczność znajomości elementów zarządzania i marketingu, przepisów prawnych o działalności gospodarczej oraz kartograficznej, o prawie autorskim, odpowiedzialności cywilnej i karnej itp. Do niektórych czynności w zakresie kartografii wymagane są uprawnienia państwowe. Niezbędne jest zatem ustawiczne rozszerzanie swojej wiedzy oraz tradycyjnych umiejętności i predyspozycji o nowe elementy wynikające z technologii komputerowej.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Kartograf może szukać pracy w wydawnictwie kartograficznym, jednak rynkowe uwarunkowania sprawiają, że bardzo często do pracy w zawodzie konieczne jest samozatrudnienie.
ZAROBKI
Kartograf to zawód, który pozwala liczyć na dobre zarobki. Przeciętnie jego zarobki wynoszą od 1600 zł do 3230 zł. W zależności od miejsca pracy oraz regionu płaca może być wyższa lub niższa.
Najnowsze artykuły
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?