– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Lista stanowisk - Glazurnik
Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja
-
Glazurnik
Chiara Investment Sp.zo.o. Warszawapełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Glazurnik
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Glazurnik zajmuje się okładaniem ścian płytkami ceramicznymi, klinkierowymi, terakotą, lastriko, płytkami szklanymi oraz innymi materiałami, które przewiduje projekt. W niektórych przypadkach glazurnik może mieć za zadanie odnowienie powierzchni ścian już wyłożonych płytkami. Glazurnik może pracować indywidualnie lub jako członek zespołu pracowników budowlanych. Pracując indywidualnie zazwyczaj nie ogranicza się tylko do samego kafelkowania, ale przeprowadza także drobne prace murarskie czy tynkarskie niezbędne dla przygotowania powierzchni do wyłożenia płytek.
Przed rozpoczęciem właściwej pracy glazurnik musi m. in. sprawdzić powierzchnię ściany, nanieść niezbędne poprawki usuwające nierówności i ruchomy tynk itp. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni może rozpocząć układanie przygotowanych kafelek. Jest to czynność wymagająca bardzo dużej dokładności. Gdy jej zabraknie jego praca nie przyniesie pożądanego efektu.
W pracy glazurnika dominują czynności ruchowe. Dużo chodzi, stoi, nosi i przenosi płytki, zaprawę, kleje itp. Wszystkie czynności związane z kafelkowaniem wykonuje zazwyczaj w niewygodnej pozycji. Układając elewację budynku pracuje na rusztowaniu, co ogranicza jego powierzchnię poruszania się.
WARUNKI PRACY
Glazurnik pracuje zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz budynków. Słowem: wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość i potrzeba układania glazury. W pracy jest często narażony na zmienną temperaturę oraz przebywanie w środowisku zanieczyszczonym pyłem wapna i pyłem powstającym przy cięciu i szlifowaniu płytek. W związku z tym istnieje zwiększone ryzyko zapadania na choroby górnych dróg oddechowych.
Praca glazurnika jest indywidualna i samodzielna, zatem i odpowiedzialność za jej wykonanie spada całkowicie na niego. W zależności od tego czy pracuje samodzielnie czy jako członek większej ekipy budowlańców ma ograniczone lub częste kontakty z innymi ludźmi. Na budowie jego praca jest nadzorowana przez przełożonego. Gdy pracuje indywidualnie jakości wykonania robót pilnuje sam zleceniodawca.
Trudno jednoznacznie określić godziny pracy glazurnika. Zatrudniony w firmie pracuje w pewnych ustalonych godzinach, jednak mogą być one ruchome w zależności od realizowanych zleceń i terminów oddania robót, czasem także pogody, gdy pracuje przy wykańczaniu elewacji zewnętrznej. W przypadku, gdy glazurnik prowadzi działalność na własny rachunek sam wyznacza sobie czas pracy. W obu przypadkach może pracować w weekendy i dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Bardzo ważna w tym zawodzie jest duża sprawność rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Glazurnik musi także dobrze odróżniać barwy oraz posiadać rozwinięty zmysł estetyczny. Ze względu na pracę na rusztowaniach konieczny jest brak lęku wysokości oraz dobry zmysł równowagi. Podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych z budownictwem tak i w tym przypadku potrzebna jest wytrzymałość na długotrwałe obciążenia fizyczne. Czynności musi wykonywać dokładnie i precyzyjnie, gdyż przy układaniu kafelek niewielkie niedopatrzenie może popsuć efekt całej pracy. Inną niezbędną cechą jest cierpliwość i umiejętność wykonywania monotonnej pracy oraz związana z tym zdolność koncentracji uwagi.
Praca glazurnika jest zaliczana do ciężkich, stąd duże znaczenie ma ogólna sprawność fizyczna. Zwłaszcza zręczne ręce i dobry wzrok są nieodzowne. Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy jest zaburzony zmysł równowagi, lęk wysokości oraz niektóre choroby układu krążenia i oddechowego.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Osoba, która chce pracować w tym zawodzie, prowadząc własną działalność, nie musi posiadać specjalnego wykształcenia. Jeżeli posiada umiejętności niezbędne do poprawnego wykonania powierzonego mu zadania nikt nie będzie rozliczał go z tego jaką ukończył szkołę. Trochę inaczej jest w przypadku szukania zatrudnienia w firmach budowlano-remontowych. Pracodawcy najchętniej przyjmują absolwentów szkół budowlanych z jak największym doświadczeniem.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Bardzo dobra sytuacja w budownictwie sprawiła, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się wykończeniem wnętrz, w tym glazurników. W praktyce znalezienie doświadczonego pracownika o wysokich kwalifikacjach jest bardzo trudne. Tym bardziej, że wielu wyjechało do Wielkiej Brytanii, gdzie mogą zarobić dużo więcej niż w kraju. Ci, którzy pozostali nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.
ZAROBKI
Specjaliści zajmujący się wykończeniem wnętrz pracujący na własny rachunek już od kilku lat mogą liczyć na dobre zarobki. Dzięki dobrej koniunkturze w branży oraz emigracji wielu specjalistów zarobki glazurników są jeszcze lepsze, także w firmach, które walcząc o specjalistów oferują im coraz lepsze warunki zatrudnienia. Przeciętnie pensja oscyluje w granicach 1700 zł w górę. W zależności od regionu kraju zdarzają się odstępstwa w jedną i w drugą stronę.
Najnowsze artykuły
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?