Lista stanowisk - Glazurnik

Glazurnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Glazurnik zajmuje się okładaniem ścian płytkami ceramicznymi, klinkierowymi, terakotą, lastriko, płytkami szklanymi oraz innymi materiałami, które przewiduje projekt. W niektórych przypadkach glazurnik może mieć za zadanie odnowienie powierzchni ścian już wyłożonych płytkami. Glazurnik może pracować indywidualnie lub jako członek zespołu pracowników budowlanych. Pracując indywidualnie zazwyczaj nie ogranicza się tylko do samego kafelkowania, ale przeprowadza także drobne prace murarskie czy tynkarskie niezbędne dla przygotowania powierzchni do wyłożenia płytek.

Przed rozpoczęciem właściwej pracy glazurnik musi m. in. sprawdzić powierzchnię ściany, nanieść niezbędne poprawki usuwające nierówności i ruchomy tynk itp. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni może rozpocząć układanie przygotowanych kafelek. Jest to czynność wymagająca bardzo dużej dokładności. Gdy jej zabraknie jego praca nie przyniesie pożądanego efektu.

W pracy glazurnika dominują czynności ruchowe. Dużo chodzi, stoi, nosi i przenosi płytki, zaprawę, kleje itp. Wszystkie czynności związane z kafelkowaniem wykonuje zazwyczaj w niewygodnej pozycji. Układając elewację budynku pracuje na rusztowaniu, co ogranicza jego powierzchnię poruszania się.


WARUNKI PRACY

Glazurnik pracuje zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz budynków. Słowem: wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość i potrzeba układania glazury. W pracy jest często narażony na zmienną temperaturę oraz przebywanie w środowisku zanieczyszczonym pyłem wapna i pyłem powstającym przy cięciu i szlifowaniu płytek. W związku z tym istnieje zwiększone ryzyko zapadania na choroby górnych dróg oddechowych.

Praca glazurnika jest indywidualna i samodzielna, zatem i odpowiedzialność za jej wykonanie spada całkowicie na niego. W zależności od tego czy pracuje samodzielnie czy jako członek większej ekipy budowlańców ma ograniczone lub częste kontakty z innymi ludźmi. Na budowie jego praca jest nadzorowana przez przełożonego. Gdy pracuje indywidualnie jakości wykonania robót pilnuje sam zleceniodawca.

Trudno jednoznacznie określić godziny pracy glazurnika. Zatrudniony w firmie pracuje w pewnych ustalonych godzinach, jednak mogą być one ruchome w zależności od realizowanych zleceń i terminów oddania robót, czasem także pogody, gdy pracuje przy wykańczaniu elewacji zewnętrznej. W przypadku, gdy glazurnik prowadzi działalność na własny rachunek sam wyznacza sobie czas pracy. W obu przypadkach może pracować w weekendy i dni wolne od pracy.


WYMAGANIA

Bardzo ważna w tym zawodzie jest duża sprawność rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Glazurnik musi także dobrze odróżniać barwy oraz posiadać rozwinięty zmysł estetyczny. Ze względu na pracę na rusztowaniach konieczny jest brak lęku wysokości oraz dobry zmysł równowagi. Podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych z budownictwem tak i w tym przypadku potrzebna jest wytrzymałość na długotrwałe obciążenia fizyczne. Czynności musi wykonywać dokładnie i precyzyjnie, gdyż przy układaniu kafelek niewielkie niedopatrzenie może popsuć efekt całej pracy. Inną niezbędną cechą jest cierpliwość i umiejętność wykonywania monotonnej pracy oraz związana z tym zdolność koncentracji uwagi.

Praca glazurnika jest zaliczana do ciężkich, stąd duże znaczenie ma ogólna sprawność fizyczna. Zwłaszcza zręczne ręce i dobry wzrok są nieodzowne. Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy jest zaburzony zmysł równowagi, lęk wysokości oraz niektóre choroby układu krążenia i oddechowego.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Osoba, która chce pracować w tym zawodzie, prowadząc własną działalność, nie musi posiadać specjalnego wykształcenia. Jeżeli posiada umiejętności niezbędne do poprawnego wykonania powierzonego mu zadania nikt nie będzie rozliczał go z tego jaką ukończył szkołę. Trochę inaczej jest w przypadku szukania zatrudnienia w firmach budowlano-remontowych. Pracodawcy najchętniej przyjmują absolwentów szkół budowlanych z jak największym doświadczeniem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Bardzo dobra sytuacja w budownictwie sprawiła, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się wykończeniem wnętrz, w tym glazurników. W praktyce znalezienie doświadczonego pracownika o wysokich kwalifikacjach jest bardzo trudne. Tym bardziej, że wielu wyjechało do Wielkiej Brytanii, gdzie mogą zarobić dużo więcej niż w kraju. Ci, którzy pozostali nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy.


ZAROBKI

Specjaliści zajmujący się wykończeniem wnętrz pracujący na własny rachunek już od kilku lat mogą liczyć na dobre zarobki. Dzięki dobrej koniunkturze w branży oraz emigracji wielu specjalistów zarobki glazurników są jeszcze lepsze, także w firmach, które walcząc o specjalistów oferują im coraz lepsze warunki zatrudnienia. Przeciętnie pensja oscyluje w granicach 1700 zł w górę. W zależności od regionu kraju zdarzają się odstępstwa w jedną i w drugą stronę.

Praca Glazurnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.