Lista stanowisk - Geolog

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Specjalista

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Opis stanowiska: Opracowywanie sprawozdań, opracowań w zakresie działalności rzeczoznawczej w trzech grupach zagrożeń: grupa XV – zagrożenia metanowe i pyłowe, grupa XVI – zagrożenia pożarowe oraz grupa XVIII - zagrożenia wyrzutem gazów i skał; Sporządzanie opinii w sprawach...
  • Pracownik ds. technologii i laboratorium

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 dni
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: wsparcie w zakresie technologii dla projektów oraz badań nie mogących być wykonanych siłami własnymi Centrum oraz Centrali Spółki, prowadzenie zestawień i analiz w zakresie kontroli badań wykonanych przez jednostkę kontrolującą i laboratorium...

Geolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Geolog zajmuje się badaniem dziejów i budowy Ziemi, a w szczególności skorupy ziemskiej. Sama geologia przekształciła się w ostatnich kilkudziesięciu latach z nauki teoretycznej w dziedzinę wiedzy potrzebną w administracji państwowej, w przygotowaniu inwestycji i planowaniu architektury, zagospodarowaniu przestrzennym oraz przemyśle wydobywczym. Niemal w każdym kraju istnieją państwowe służby geologiczne, które gospodarują bogactwami naturalnymi, monitorują inwestycje, wykonują badania pod ich kątem oraz wskazują sposoby radzenia sobie z dewastacją środowiska.

Mimo dużego postępu technologicznego praca geologa czasami nadal opiera się na prowadzeniu zwykłych obserwacji. W terenie na podstawie tego, co widzi stara się przygotować przekrój geologiczny badanego obszaru. Pracę kontynuuje w laboratorium, gdzie badając szczegółowo materiał zebrany w terenie, przygotowuje ekspertyzę dotyczącą konkretnego terenu.

Ponieważ geologia jako dyscyplina bardzo się rozwinęła, nastąpił również proces specjalizacji geologów. Mamy zatem geologów złóż, hydrogeologów, geologów górniczych, paleontologów, mineralogów czy tektoników. Każdy z nich zajmuje się pewnym wycinkiem wiedzy o skorupie ziemskiej.

Nierzadko geolog tworząc kompleksowy zespół badawczy, współpracuje także z innymi naukowcami, np. z fizyki czy chemii.


WARUNKI PRACY

Geolog zazwyczaj pracuje w kilku miejscach. Część pracy wykonuje w biurze, jednak często pracuje także w terenie, gdzie zbiera materiały i prowadzi obserwacje, czy w laboratorium, gdzie szczegółowo bada zebrane próbki minerałów. Może także okresowo pracować pod ziemią, badając złoża. Jeżeli znajdzie zatrudnienie w firmie poszukującej konkretnych złóż wtedy w terenie będzie spędzał większą część swojego czasu pracy.

Praca geologa ma często charakter zespołowy, a o wyniku badań decyduje zebranie wiedzy wszystkich zaangażowanych specjalistów.

Geolog zwykle pracuje na zlecenie firm, które zlecają wykonanie ekspertyzy konkretnego obszaru. Godziny pracy ma zwykle stałe, jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędny jest jego nadzór nad konkretnym działaniem może się zdarzyć, że będzie musiał pracować w systemie zmianowym. Choć w swej pracy często korzysta z pomocy technicznej innych, to jednak właśnie geolog decyduje gdzie dokonać odwiertu, skąd pobrać próbkę minerału. Sam też decyduje jak i gdzie prowadzić badania


WYMAGANIA

Geolog powinien być osobą dociekliwą, cierpliwą z dużą wyobraźnią. Liczy się pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i logiczne, dedukcyjne myślenie. Ważne, by był osobą spostrzegawczą, charakteryzował się dobrą pamięcią i odpornością na monotonię pracy. W przypadku konieczności sporządzania przekrojów geologicznych musi charakteryzować się wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi. Dobrze, gdy potrafi odczytywać mapy górnicze.

Ponadto geolog musi być przygotowany do pracy laboratoryjnej oraz do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w konkretnych dziedzinach gospodarki. Pomocne w tym mogą być wiadomości z innych dziedzin, jak matematyka, fizyka, geografia czy chemia.

Geolog powinien być sprawny fizycznie, by częste przemieszczanie się nie stanowiło dla niego problemu. Ważny jest dobry wzrok, bo dzięki dokładnej obserwacji terenu wyciąga wiele wniosków na temat jego budowy geologicznej oraz zmysł dotyku. W przypadku konieczności pracy pod ziemią geolog musi sprostać ostrzejszym normom zdrowotnym.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać geologiem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych w tym kierunku. Najczęściej kierunek ten nie cieszy się dużym powodzeniem i studia można podjąć stosunkowo łatwo. W trakcie ich trwania student wybiera interesująca go specjalizację. Można także dokształcić się będąc absolwentem innych kierunków jak np. geografii czy fizyki. Jest to sposób na wejście w zawód osób starszych, jednak w praktyce pracodawcy preferują absolwentów geologii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Geolog może pracować w instytucjach badawczych lub szkołach wyższych. Ma tam możliwość rozwoju naukowego i zdobywania kolejnych stopni naukowych. Daje mu to możliwość śledzenia zmian w tej dziedzinie, najnowszych odkryć i kontaktu z innymi badaczami.

Geolog-praktyk może pracować w firmach świadczących usługi geologiczne, które dokonują pomiarów, badań geologicznych, poszukują złóż. Po nabyciu doświadczenia geolog może założyć własną firmę. Jeżeli zna język obcy, ma szanse nawet na międzynarodowe kontrakty.


ZAROBKI

Kariera naukowa wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Lepiej zarabiają geolodzy wykonujący ekspertyzy dla prywatnych firm. Tu wynagrodzenie zazwyczaj otrzymuje się za konkretne badania.

Praca Geolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.