Lista stanowisk - Geolog

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Hydrogeolog

    NES Global Talent   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 11 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie projektów robót geologicznych dla otworów studziennych, otworów wiertniczych dla określenia warunków hydrogeologicznych dla obiektów liniowych (inwestycje drogowe, kolejowe, gazociągi); wykonywanie dokumentacji hydrogeologicznych dla ujęć wód podziemnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. zarządzania gruntami

    Holcim Polska S.A   Bytów    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Zadania, które na Ciebie czekają: Administrowanie gruntami, prowadzenie bazy gruntów, aktualizacja map oraz kompletowanie dokumentacji. Wsparcie procesów planistycznych i formalno-prawnych dotyczących nieruchomości spółki - zmiany przeznaczenia terenu, wyłączenia z produkcji leśnej,...

Geolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Geolog zajmuje się badaniem dziejów i budowy Ziemi, a w szczególności skorupy ziemskiej. Sama geologia przekształciła się w ostatnich kilkudziesięciu latach z nauki teoretycznej w dziedzinę wiedzy potrzebną w administracji państwowej, w przygotowaniu inwestycji i planowaniu architektury, zagospodarowaniu przestrzennym oraz przemyśle wydobywczym. Niemal w każdym kraju istnieją państwowe służby geologiczne, które gospodarują bogactwami naturalnymi, monitorują inwestycje, wykonują badania pod ich kątem oraz wskazują sposoby radzenia sobie z dewastacją środowiska.

Mimo dużego postępu technologicznego praca geologa czasami nadal opiera się na prowadzeniu zwykłych obserwacji. W terenie na podstawie tego, co widzi stara się przygotować przekrój geologiczny badanego obszaru. Pracę kontynuuje w laboratorium, gdzie badając szczegółowo materiał zebrany w terenie, przygotowuje ekspertyzę dotyczącą konkretnego terenu.

Ponieważ geologia jako dyscyplina bardzo się rozwinęła, nastąpił również proces specjalizacji geologów. Mamy zatem geologów złóż, hydrogeologów, geologów górniczych, paleontologów, mineralogów czy tektoników. Każdy z nich zajmuje się pewnym wycinkiem wiedzy o skorupie ziemskiej.

Nierzadko geolog tworząc kompleksowy zespół badawczy, współpracuje także z innymi naukowcami, np. z fizyki czy chemii.


WARUNKI PRACY

Geolog zazwyczaj pracuje w kilku miejscach. Część pracy wykonuje w biurze, jednak często pracuje także w terenie, gdzie zbiera materiały i prowadzi obserwacje, czy w laboratorium, gdzie szczegółowo bada zebrane próbki minerałów. Może także okresowo pracować pod ziemią, badając złoża. Jeżeli znajdzie zatrudnienie w firmie poszukującej konkretnych złóż wtedy w terenie będzie spędzał większą część swojego czasu pracy.

Praca geologa ma często charakter zespołowy, a o wyniku badań decyduje zebranie wiedzy wszystkich zaangażowanych specjalistów.

Geolog zwykle pracuje na zlecenie firm, które zlecają wykonanie ekspertyzy konkretnego obszaru. Godziny pracy ma zwykle stałe, jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędny jest jego nadzór nad konkretnym działaniem może się zdarzyć, że będzie musiał pracować w systemie zmianowym. Choć w swej pracy często korzysta z pomocy technicznej innych, to jednak właśnie geolog decyduje gdzie dokonać odwiertu, skąd pobrać próbkę minerału. Sam też decyduje jak i gdzie prowadzić badania


WYMAGANIA

Geolog powinien być osobą dociekliwą, cierpliwą z dużą wyobraźnią. Liczy się pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i logiczne, dedukcyjne myślenie. Ważne, by był osobą spostrzegawczą, charakteryzował się dobrą pamięcią i odpornością na monotonię pracy. W przypadku konieczności sporządzania przekrojów geologicznych musi charakteryzować się wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi. Dobrze, gdy potrafi odczytywać mapy górnicze.

Ponadto geolog musi być przygotowany do pracy laboratoryjnej oraz do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w konkretnych dziedzinach gospodarki. Pomocne w tym mogą być wiadomości z innych dziedzin, jak matematyka, fizyka, geografia czy chemia.

Geolog powinien być sprawny fizycznie, by częste przemieszczanie się nie stanowiło dla niego problemu. Ważny jest dobry wzrok, bo dzięki dokładnej obserwacji terenu wyciąga wiele wniosków na temat jego budowy geologicznej oraz zmysł dotyku. W przypadku konieczności pracy pod ziemią geolog musi sprostać ostrzejszym normom zdrowotnym.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać geologiem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych w tym kierunku. Najczęściej kierunek ten nie cieszy się dużym powodzeniem i studia można podjąć stosunkowo łatwo. W trakcie ich trwania student wybiera interesująca go specjalizację. Można także dokształcić się będąc absolwentem innych kierunków jak np. geografii czy fizyki. Jest to sposób na wejście w zawód osób starszych, jednak w praktyce pracodawcy preferują absolwentów geologii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Geolog może pracować w instytucjach badawczych lub szkołach wyższych. Ma tam możliwość rozwoju naukowego i zdobywania kolejnych stopni naukowych. Daje mu to możliwość śledzenia zmian w tej dziedzinie, najnowszych odkryć i kontaktu z innymi badaczami.

Geolog-praktyk może pracować w firmach świadczących usługi geologiczne, które dokonują pomiarów, badań geologicznych, poszukują złóż. Po nabyciu doświadczenia geolog może założyć własną firmę. Jeżeli zna język obcy, ma szanse nawet na międzynarodowe kontrakty.


ZAROBKI

Kariera naukowa wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Lepiej zarabiają geolodzy wykonujący ekspertyzy dla prywatnych firm. Tu wynagrodzenie zazwyczaj otrzymuje się za konkretne badania.

Praca Geolog
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Specjalista / Specjalistka ds. zarządzania gruntami

    Holcim Polska S.A   Ostrowite (pow. bytowski, gm. Lipnica)    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 dni
    Zadania, które na Ciebie czekają: Administrowanie gruntami, prowadzenie bazy gruntów, aktualizacja map oraz kompletowanie dokumentacji. Wsparcie procesów planistycznych i formalno-prawnych dotyczących nieruchomości spółki - zmiany przeznaczenia terenu, wyłączenia z produkcji leśnej,...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?