Lista stanowisk - Geolog

Geolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Geolog zajmuje się badaniem dziejów i budowy Ziemi, a w szczególności skorupy ziemskiej. Sama geologia przekształciła się w ostatnich kilkudziesięciu latach z nauki teoretycznej w dziedzinę wiedzy potrzebną w administracji państwowej, w przygotowaniu inwestycji i planowaniu architektury, zagospodarowaniu przestrzennym oraz przemyśle wydobywczym. Niemal w każdym kraju istnieją państwowe służby geologiczne, które gospodarują bogactwami naturalnymi, monitorują inwestycje, wykonują badania pod ich kątem oraz wskazują sposoby radzenia sobie z dewastacją środowiska.

Mimo dużego postępu technologicznego praca geologa czasami nadal opiera się na prowadzeniu zwykłych obserwacji. W terenie na podstawie tego, co widzi stara się przygotować przekrój geologiczny badanego obszaru. Pracę kontynuuje w laboratorium, gdzie badając szczegółowo materiał zebrany w terenie, przygotowuje ekspertyzę dotyczącą konkretnego terenu.

Ponieważ geologia jako dyscyplina bardzo się rozwinęła, nastąpił również proces specjalizacji geologów. Mamy zatem geologów złóż, hydrogeologów, geologów górniczych, paleontologów, mineralogów czy tektoników. Każdy z nich zajmuje się pewnym wycinkiem wiedzy o skorupie ziemskiej.

Nierzadko geolog tworząc kompleksowy zespół badawczy, współpracuje także z innymi naukowcami, np. z fizyki czy chemii.


WARUNKI PRACY

Geolog zazwyczaj pracuje w kilku miejscach. Część pracy wykonuje w biurze, jednak często pracuje także w terenie, gdzie zbiera materiały i prowadzi obserwacje, czy w laboratorium, gdzie szczegółowo bada zebrane próbki minerałów. Może także okresowo pracować pod ziemią, badając złoża. Jeżeli znajdzie zatrudnienie w firmie poszukującej konkretnych złóż wtedy w terenie będzie spędzał większą część swojego czasu pracy.

Praca geologa ma często charakter zespołowy, a o wyniku badań decyduje zebranie wiedzy wszystkich zaangażowanych specjalistów.

Geolog zwykle pracuje na zlecenie firm, które zlecają wykonanie ekspertyzy konkretnego obszaru. Godziny pracy ma zwykle stałe, jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędny jest jego nadzór nad konkretnym działaniem może się zdarzyć, że będzie musiał pracować w systemie zmianowym. Choć w swej pracy często korzysta z pomocy technicznej innych, to jednak właśnie geolog decyduje gdzie dokonać odwiertu, skąd pobrać próbkę minerału. Sam też decyduje jak i gdzie prowadzić badania


WYMAGANIA

Geolog powinien być osobą dociekliwą, cierpliwą z dużą wyobraźnią. Liczy się pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i logiczne, dedukcyjne myślenie. Ważne, by był osobą spostrzegawczą, charakteryzował się dobrą pamięcią i odpornością na monotonię pracy. W przypadku konieczności sporządzania przekrojów geologicznych musi charakteryzować się wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi. Dobrze, gdy potrafi odczytywać mapy górnicze.

Ponadto geolog musi być przygotowany do pracy laboratoryjnej oraz do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w konkretnych dziedzinach gospodarki. Pomocne w tym mogą być wiadomości z innych dziedzin, jak matematyka, fizyka, geografia czy chemia.

Geolog powinien być sprawny fizycznie, by częste przemieszczanie się nie stanowiło dla niego problemu. Ważny jest dobry wzrok, bo dzięki dokładnej obserwacji terenu wyciąga wiele wniosków na temat jego budowy geologicznej oraz zmysł dotyku. W przypadku konieczności pracy pod ziemią geolog musi sprostać ostrzejszym normom zdrowotnym.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać geologiem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych w tym kierunku. Najczęściej kierunek ten nie cieszy się dużym powodzeniem i studia można podjąć stosunkowo łatwo. W trakcie ich trwania student wybiera interesująca go specjalizację. Można także dokształcić się będąc absolwentem innych kierunków jak np. geografii czy fizyki. Jest to sposób na wejście w zawód osób starszych, jednak w praktyce pracodawcy preferują absolwentów geologii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Geolog może pracować w instytucjach badawczych lub szkołach wyższych. Ma tam możliwość rozwoju naukowego i zdobywania kolejnych stopni naukowych. Daje mu to możliwość śledzenia zmian w tej dziedzinie, najnowszych odkryć i kontaktu z innymi badaczami.

Geolog-praktyk może pracować w firmach świadczących usługi geologiczne, które dokonują pomiarów, badań geologicznych, poszukują złóż. Po nabyciu doświadczenia geolog może założyć własną firmę. Jeżeli zna język obcy, ma szanse nawet na międzynarodowe kontrakty.


ZAROBKI

Kariera naukowa wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Lepiej zarabiają geolodzy wykonujący ekspertyzy dla prywatnych firm. Tu wynagrodzenie zazwyczaj otrzymuje się za konkretne badania.

Praca Geolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.