Lista stanowisk - Architekt Krajobrazu

Architekt Krajobrazu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Architekt krajobrazu jest architektem wyspecjalizowanym w projektowaniu aranżacji ogrodów, parków, i innych terenów zielonych, wliczając zarówno miejsca publiczne, jak i tereny prywatne. Lecz architekt krajobrazu nie zajmuje się wyłącznie florą – projektuje także ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci, i inne drobne obiekty użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiekty objęte prawem o ruchu drogowym. Proces planowania zabudowy określonego terenu to tylko część obowiązków, jakich podejmuje się osoba obsadzona na tym stanowisku. Architekt krajobrazu uczestniczy we wszystkich etapach realizacji danego projektu, między innymi nadzoruje prace budowlane, rozbiórkowe, czy ogrodnicze, dbając o ich zgodność z założeniami projektu. Architekt krajobrazu wykonuje projekt na ścisłe zlecenie klienta, bez względu na to czy jest on osobą prywatną, czy instytucją publiczną. Wielokrotnie konsultuje szczegóły zlecenia, celem osiągnięcia jak najbardziej zadowalających efektów z punktu widzenia klienta.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni na kierunku architektura krajobrazu. Niemniej istotne dla potencjalnych pracodawców jest posiadane doświadczenie, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji dotychczas zrealizowanych projektów, która to dokumentacja spełnia funkcje portfolio. Umiejętności myślenia przestrzennego, oraz cechy personalne, umożliwiające efektywne kontakty z klientami i jednostkami, uczestniczącymi w realizacji projektu są także niezbędne w przypadku zawodu architekta krajobrazu. Osoba zatrudniona w tym charakterze musi posiadać umiejętność obsługi komputera na poziomie ponadpodstawowym, wraz z obsługą specjalistycznego oprogramowania do projektowania krajobrazu. Niezwykle istotną cechą, odznaczającą dobrego architekta krajobrazu jest kreatywność i otwartość na nowe wyzwania.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy architekta krajobrazu jest przestrzeń biura projektowego, w którym przyjmuje zlecenia od klientów i konsultuje ewentualne poprawki do projektu. Tam też opracowuje sam projekt, z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Lecz miejscem pracy osoby obsadzonej na tym stanowisku jest także teren, na którym projekt ma zostać zrealizowany.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia w tym charakterze stwarzają biura projektowe oraz prywatna praktyka.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku rozpoczynają się od kwoty 2000 złotych netto miesięcznie i rosną w zależności od doświadczenia i wielkości realizowanych projektów.

Praca Architekt Krajobrazu
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?