Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Praca w audycie finansowym – opcje awansu

Praca w audycie finansowym – opcje awansu

 
Praca w audycie finansowym – opcje awansu

W serwisie pracy Praca.pl każdego tygodnia pojawia się przynajmniej kilka ofert pracy dla audytorów. Wiele z nich to oferty z tzw. Wielkiej Czwórki, ale sporo ogłoszeń dotyczy też audytorów wewnętrznych. Można zatem sądzić, że praca w audycie jest opcją dość pewną, a zatrudnienie oferowane jest zarówno osobom bez doświadczenia jak i tym, którzy w audycie zjedli już zęby. Jakie możliwości rozwoju wiążą się z tym zawodem? Wraz z ekspertami z KPMG postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Stanowiska pracy w audycie

 

Dla osoby, która rozważa pracę w tym obszarze, nazwy stanowisk pracy brzmią dość enigmatycznie. Assistant I i Assistant II? In-charge? O co tu chodzi? Jak wygląda awans zawodowy w audycie?

 

Podstawowym stanowiskiem, od którego zaczyna się praca w audycie, jest stanowisko Assistant. Jest to osoba, która jako członek zespołu projektowego bierze udział w badaniu sprawozdań finansowych. Stanowisko to funkcjonuje we wszystkich firmach należących do Wielkiej Czwórki.


W KPMG po około roku pracy i otrzymaniu pozytywnej oceny kompetencji przechodzi się na stanowisko Assistant II. Taka osoba ma za sobą już sezon audytowy, nabrała doświadczenia i może brać udział w nieco większych projektach. Nadal jednak pod nadzorem in-charga – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz, Senior Manager w dziale Audytu w KPMG w Polsce.


Kolejnym stanowiskiem jest Senior Assistant, który zarządza zespołem badającym. Taka osoba raportuje do managera projektu, robi dokumentację z badania i sprawdza pracę innych członków zespołu. Nadal pracuje się jednak na jednym projekcie jednocześnie.


Supervisor, który jest kolejnym szczeblem kariery, to bardziej doświadczony in-charge. Bierze udział w trudniejszych, rozbudowanych projektach. Później zaczyna się już ścieżka managerska. Najpierw Assistant Manager, potem Manager i Senior Manager. Na tych stanowiskach pracuje się przy kilku projektach jednocześnie. To wymagające wiedzy i elastyczności stanowiska – wyjaśnia ekspert.


Jak zatem widać, audytor ma przed sobą dość ustrukturyzowaną i jasną ścieżkę kariery, w której drzwi do dalszych etapów otwiera zdobycie kwalifikacji zawodowych.

 

Dwie ścieżki rozwoju – ACCA czy biegły rewident?

 

Doskonałe oceny uzyskiwane od przełożonych po zakończeniu sezonu nie wystarczają do tego, by przejść przez wszystkie szczeble kariery. Bez rozwoju w zakresie kwalifikacji prędzej czy później pojawi się „szklany sufit”. Jaką ścieżkę wybrać?


ACCA to międzynarodowy certyfikat potwierdzający posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz zarządzania. Nie tylko poświadcza kwalifikację pracownika, ale dzięki temu, że jest rozpoznawalny na całym świecie, jest przepustką do lepszych zarobków, wysokich stanowisk, pracy za granicą, a także daje praktyczne umiejętności biznesowe.


Finalnym produktem przeprowadzonego badania jest sprawozdanie. Aby je podpisać konieczne jest posiadanie uprawnień zawodowych biegłego rewidenta (co wynika bezpośrednio z ustawy - przyp. 1).


W efekcie, w firmach audytorskich, choć można zdobywać kwalifikacje w obu obszarach, to promowane są uprawnienia biegłego rewidenta, bo ułatwiają pracę w zawodzie w Polsce.


Nie ma też przeszkód, by zdobyć obie kwalifikacje. Obecnie ich łączne uzyskanie jest nieco ułatwione. Osoba mająca zdane przynajmniej 10 egzaminów na biegłego rewidenta może zostać zwolniona z 9 egzaminów ze ścieżki ACCA (wtedy pozostaną jej do zdania jedynie 4). Zwolnienie działa też w drugą stronę – kwalifikacja ACCA pozwala „ominąć” część egzaminów na biegłego rewidenta.

 

Jak szybko można awansować w audycie?

 

Dla osób, które dopiero planują swoją karierę zawodową, poza kwestią zarobków, ważne są też możliwości rozwoju oraz łatwość i warunki awansów. Czy ścieżka audytora należy do łatwiejszych, czy może trudnych dróg dla osoby, która chce szybko zrobić karierę?

 

Annie Burian-Szywacz dotarcie do stanowiska Managera, czyli pokonanie kilku szczebli kariery, zajęło pięć lat. Sześć, jeśli wliczymy w to praktyki studenckie, w których wzięła udział. W tym czasie zdążyła też zdać egzaminy na biegłego rewidenta oraz uzyskać certyfikację ACCA.


Kariera w audycie nie zawsze przebiega równie szybko, ale jest to zdecydowanie dynamiczne i obfitujące w częste wydarzenia – również w aspekcie rozwoju – miejsce pracy.

 

Kto awansuje?

 

O tym, jak szybko będzie budowana ścieżka kariery zawodowej audytora, decydują zarówno oceny wyników pracy wykonywane przez przełożonych, jak i rozwój własny kompetencji zawodowych. Dla firm zajmujących się audytem weryfikacja danych to codzienność. Nic dziwnego zatem, że funkcjonują w nich dobrze opracowane i rozbudowane sposoby oceny pracowników.

 

W KPMG regularnie, w trakcie każdego sezonu prowadzimy oceny po projektowe, w których analizuje się sposób pracy oraz jakość przygotowywania badania i raportów przez osoby biorące udział w projekcie. Na wyższych stanowiskach również sposób zarządzania projektem. Bardzo ważnym elementem oceny jest porównywanie pracowników między sobą, w ramach grupy osób na tych samych stanowiskach. To pozwala wybrać te osoby, które najefektywniej poradziły sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami. Po zakończeniu sezonu, oceny podsumowywane są w ramach procesu oceny rocznej – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.


Samo dobre realizowanie zadań w pracy to jednak często za mało. Trzeba też zdobywać wspominane wyżej kwalifikacje zawodowe.


Ja radziłabym jak najszybciej przystępować do egzaminów i rozpoczynać ścieżkę czy to ACCA, czy biegłego rewidenta. Wynika to z tego, że z jednej strony przy pracy na niższych stanowiskach łatwiej jest wygospodarować czas na naukę. Projekty, w których się uczestniczy, są mniej skomplikowane. Z drugiej strony wiedza, którą zdobywa się przygotowując się do egzaminów, niezwykle pomaga w pracy i naprawdę widać różnice w poziomie wiedzy i wykonywania zadań przez osoby, które zdecydowały się rozpocząć proces zdobywania kwalifikacji, a to pomaga w zdobyciu kolejnego awansu w pracy – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.

 

Jak strome są szczeble kariery w audycie?

 

Mówi się, że praca w audycie jest bardzo wymagająca. Nie chodzi tu tylko o wiedzę merytoryczną, ale też dokładność, skrupulatność, efektywność. To również praca pod presją czasu w szybko zmieniającym się środowisku. Droga do najwyższych stanowisk – partnerów czy dyrektorów – trwa kilkanaście lat. Czy faktycznie audytor finansowy to trudny zawód?


Zdaniem naszego eksperta, dla osób, które naprawdę dobrze czują się w audycie, pięcie się w górę jest naturalnym procesem, który oczywiście wymaga wysiłku i ciągłego zdobywania nowej wiedzy.


W KPMG rekrutujemy osoby, które – można tak powiedzieć – wpisują się w koncepcje corocznego awansu, czyli są wystarczająco zmotywowane do nauki i chcą pracować tak, jak my to robimy. W efekcie awans po zakończeniu sezonu przychodzi im niejako automatycznie. Każda osoba, która w toku pracy uzna jednak, że wymagania są za wysokie, lub nie odpowiada jej styl pracy, może przejść do pracy w innych obszarach. Audytorów chętnie do pracy zaprosi controlling finansowy, księgowość czy działy audytu wewnętrznego w innych firmach. Jeśli ktoś zaczął pracę w takiej firmie jak KPMG, to dla jego kariery zawodowej będzie to ogromny przełom, nawet jeśli nie zostanie z nami na wiele lat – wyjaśnia Anna Burian-Szywacz.


Doskonałym sposobem, by sprawdzić, czy audyt to praca idealna właśnie dla Ciebie, jest wzięcie udziału w praktykach. Trwają one przez sezon audytowy, czyli od października do marca. Warto się sprawdzić, bo przecież nie każdy audytor kończył rachunkowość. Mamy osoby po innych kierunkach jak np. matematyka, które po prostu nadrabiają wiedzę merytoryczną. Dla mnie praktyki były świetnym doświadczeniem, bo zobaczyłam jak zdobywana przeze mnie na studiach, nieco sucha wiedza teoretyczna, działa w praktyce. Dla tych, którzy chcą zdobyć nową wiedzę jeszcze przed rozpoczęciem praktyk oferujemy program World of Audit, czyli praktyczny cykl warsztatów audytowych, po których można otrzymać gwarantowaną ofertę praktyk, a nawet pracy w KPMG – opowiada Anna Burian-Szywacz.


Podsumowując, audyt finansowy to dobry wybór dla tych osób, którym marzy się dynamiczny sukces zawodowy. Będąc gotowym na ciągłą naukę, mimo tego, że już dawno ukończyło się studia, można szybko awansować, a rynek pracy jest nadal szeroko otwarty dla osób o kwalifikacjach ACCA czy biegłego rewidenta.

 

---

1. Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, Dz.U.2017 poz.1089

 

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Samodzielny Księgowy ze znajomością programu Systim

    Enadis sp. z o.o.   Gdynia, Praca zdalna    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    prowadzenie księgowości i płac w programie Systim, sporządzanie deklaracji podatkowych i ZUS, rozwijanie własnej wiedzy i umiejętności, udzielanie wsparcia w sprawach księgowo/kadrowych dla klientów firmy.
  • Starszy Specjalista ds. Kadrowych i Wynagrodzeń

    NOWREM GROUP Daniel Łata sp.k.   Jaworzno    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wynagrodzenie do negocjacji – adekwatne do posiadanego doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. Opis stanowiska: Obsługa i zarządzanie dokumentacją kadrowo-płacową zgodnie z przepisami prawa. Koordynacja dokumentacji pracowniczej: tworzenie akt, zarządzanie umowami, monitorowanie...
  • Securities and Funds Settlements Specialist

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Work model: Hybrid (3 days/week from the office) Fixed-term contract of employment (1 year) What we do As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses - helping them go from doing digital to being digital. Cognizant Poland offices are located in...
  • Specjalista ds. Kontrolingu

    DHL Supply Chain (Poland) Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Wdrażanie usprawnień procesów finansowych; Zapewnienie przestrzegania polityk i aktualizacji systemów o bieżące dane; Zarządzanie rejestrem zakupów: Nadzór nad zamówieniami i lokalnymi działaniami; Wsparcie w budżetowaniu, prognozowaniu i analizie danych;...
  • Główny Księgowy / Kierownik Działu Ekonomicznego

    Raven PL Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Zarządzanie działem ekonomicznym; Koordynowanie i prowadzenie pełnej księgowości Spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami; Kontrola i udział w procesach księgowych; Sporządzanie sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych VAT i deklaracji podatku dochodowego;...
  • Księgowa / Księgowy

    Raven PL Sp. z o.o.   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Księgowanie faktur, dokumentów księgowych, wyciągów bankowych; Kontrolowanie poprawności danych dokumentów księgowych i podatkowych; Przeprowadzanie inwentaryzacji kont, uzgadnianie kont; Uczestniczenie w procesie zamykania miesiąca i roku; Kontrolowanie poprawności...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.