Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Przygotuj się do rozmowy w IT

Przygotuj się do rozmowy w IT

 
Przygotuj się do rozmowy w IT

Diagnoza potencjału kandydata zarówno w twardych, jak i miękkich umiejętnościach, to podstawa odpowiedniej oceny kandydata (i tego, jakie wynagrodzenie zostanie mu zaproponowane) oraz przewidzenia tego, jak sprawdzi się w zespole. W odróżnieniu od takich branż jak sprzedaż czy BPO, nawet kilkuletnie doświadczenie kandydata nie jest gwarantem tego, że sprosta on technicznym oczekiwaniom projektu. Można bowiem pracować kilka lat w danej technologii, ale wcale się w niej nie rozwinąć i – przeciwnie – mieć dość krótkie, ale bardzo intensywne doświadczenie. Dlatego większość firm IT prowadzi kilkuetapową rekrutację, w której mocny nacisk kładziony jest na diagnozę technicznych kompetencji oraz całościowych zdolności.

Rekrutację na stanowiska techniczne (JAVA, .NET, ABAP) prowadzimy w trójkę: kierownik zespołu, Senior Developer oraz osoba z HR. Taki skład komisji rekrutacyjnej pozwala z jednej strony dobrze poznać kandydata, z drugiej kończymy rekrutację w ciągu maksymalnie dwóch etapów. Programiści cenią sobie zwinność nie tylko w codziennej pracy, ale także w podczas zatrudnienia – mówi Joanna Snopek, specjalista ds. HR w Hicron Sp. z o.o.

 

Analiza portfolio


W zasadzie trudno wyobrazić sobie rekrutację programisty bez analizy jego portfolio, czyli fragmentów kodu oraz opisu projektów, w jakich brał udział. W zasadzie jedynie taka dokumentacja oraz informacja o tym, jaki czas został przepracowany w danej technologii daje podstawy do tego, by wnioskować o potencjale kandydata. Dlatego coraz częściej developerzy z doświadczeniem zamiast określać poziom umiejętności na punktowej skali, piszą w CV, jak długo pracują w danej technologii. Portfolio developerzy najczęściej umieszczają na GitHubie, ewentualnie na własnej stronie WWW.
Jeśli udostępniłeś pracodawcy portfolio, bądź gotów na cały zestaw pytań związany z kodem, który pokazujesz, oraz projektami, które opisujesz („Co by pan teraz napisał inaczej?”, „Dlaczego w tym miejscu wykorzystał pan takie rozwiązanie?”, „Czy przychodzi panu do głowy algorytm, który byłby prostszy?” itd.).

 

Testy i case study w IT

 

Jedną z najczęściej stosowanych metod rekrutacyjnych jest sprawdzenie umiejętności kandydata poprzez test wiedzy i umiejętności bądź poproszenie o przygotowanie case study.
„Techniczne umiejętności młodszych programistów sprawdzamy poprzez testy z pytaniami otwartymi, gdzie z puli dostępnych tematów (SQL, C#, zadania algorytmiczne, logiczne) kandydat odpowiada na te, w których czuje się najmocniej. Po przeanalizowaniu odpowiedzi widzimy, gdzie możemy wykorzystać potencjał konkretnej osoby i przygotować dla niej optymalny plan wdrożenia.

Doświadczeni programiści rozwiązują konkretne case study. Zadania przygotowujemy tak, aby punktowana była kreatywność i pomysłowość. Na ekspertów czekają także problemy i pytania związane ze współpracą z klientem, mentoringiem i technicznym przewodzeniem zespołowi – mówi Joanna Snopek, specjalista ds. HR Hicron Sp. z o.o.

 

Pierwszym etapem procesu rekrutacyjnego jest wykonanie zadania, najczęściej kandydat ma na jego realizację określony czas (od 24 godzin lub 7 dni maksymalnie). Nadesłane rozwiązanie jest poddawane ewaluacji i na podstawie wyniku kontaktujemy się ponownie z kandydatem z informacją zwrotną lub zaproszeniem na kolejny etap rekrutacji. Czasami pierwszym etapem (w przypadku rekrutacji na FD) jest samodzielne wykonanie półgodzinnego testu technicznego z określonymi zagadnieniami i zadaniami, które często stanowią podstawę do dalszej dyskusji – opisuje Karolina Smolińska z Pearson IOKI Sp. z o.o.

 

Przykłady zadań/przypadków na stanowiska FD/DevOps*:


Specjalista Front-end:

Przykład 1:
Podczas sprawdzania kompetencji w zakresie CSS kandydat proszony jest o zaproponowanie implementacji prostego layoutu aplikacji strony składającego się z trzech kolumn wypełnionych treścią. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie kandydat proszony jest o podanie alternatyw oraz ich słabych i mocnych stron, jak również o możliwość wykorzystania przy zadanych warunkach, np. wsparcia przeglądarek czy RWD, gdzie jedna kolumna ma z góry ustaloną szerokość.

Przykład 2:
Podczas sprawdzania kompetencji z zakresu JavaScript kandydat proszony jest o podanie sekwencji liczb zawracanej przez kod wykorzystujący generator ze specyfikacji ES6. Po udzieleniu odpowiedzi kandydat otrzymuje pytanie o przykład wykorzystania takiego generatora w praktyce.

DevOps:

Przykład 1:
Proszę opisać algorytmy i metody dystrybucji ruchu, które mogą zostać zastosowane na serwerach typy „Load Balncer” oraz opisać wady i zalety wymienionych metod.

Przykład 2:
Proszę omówić hierarchię przeciążania parametrów przy zastosowaniu technologii OpsCode CHEF.

Przykład 3:
Proszę opisać optymalny model ochrony danych przed utratą dla aplikacji webowej z relacyjną bazą danych.
* Przygotowane przez Pearson IOKI Sp. z o.o.

 

Miękkie kompetencje


Wbrew temu, co powszechnie uważają pracownicy IT (przynajmniej dopóki sami nie zaczną pełnić funkcji kierowniczych), w IT ważne są też miękkie umiejętności. I nie chodzi tu jedynie o kwestie współpracy z zespołem, ale również o potencjał do tego, by się uczyć i rozwijać oraz znajdować odpowiednie rozwiązania i generować pomysły. „Niezależnie od poziomu zaawansowania każda osoba mierzy się ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi projektów, w których uczestniczyła. Interesują nas nie tylko wykorzystywane technologie i rozwiązania, ale równie ważna jest dla nas rola i wkład osobisty w projekt” – wyjaśnia Joanna Snopek z Hicron Sp. z o.o.

 

Pokaż zaangażowanie!


Na rozmowie kwalifikacyjnej, poza kompetencjami technicznymi, koniecznie trzeba też pokazać swoje zaangażowanie – i to nie tylko w firmę, ale przede wszystkim w temat, w którym pracownik IT się specjalizuje. „W Pearson rekruterzy starają się odpowiednio zgłębiać temat, posiłkując się dodatkowymi pytaniami, m.in. o nowinki technologiczne w danej kwestii lub wskazanie konkretnego przypadku do omówienia” – dookreśla Karolina Smolińska.

 

O co pytać na rozmowie?


Każda rozmowa kwalifikacyjna to również czas dla kandydata na to, by mógł rozwiać swoje wątpliwości i dopytać o wszystkie ważne dla niego kwestie. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że pytania, jakie zadaje kandydat, również podlegają ocenie i mogą zarówno przechylić szalę zwycięstwa na stronę kandydata, jak i odebrać mu nieco punktów. W skrajnych przypadkach bywa, że zadane przez kandydata pytanie powoduje skreślenie jego osoby z listy potencjalnych kandydatów.

 

O co pytają kandydaci?


Z jednej strony interesuje ich perspektywa krótkoterminowa (dalsze postępowanie rekrutacyjne), a z drugiej kwestie specyfiki i warunków pracy w firmie. „W ostatnim etapie rozmowy kandydaci mają możliwość dopytania o wszystkie interesujące ich aspekty pracy w Hicron. Pytają między innymi o dostępne benefity, zagraniczne wyjazdy do klientów oraz atmosferę pracy” – wyjaśnia Joanna Snopek, specjalista ds. HR w Hicron Sp. z o.o.


Najczęstsze pytania, jakie zadają kandydaci:


• Czy jest możliwość pracy zdalnej?
• Jakie są dokładne godziny pracy (czy czas pracy jest elastyczny)?
• Czy można liczyć na wyjazd do USA/UK/Indii w ramach pracy z innymi zespołami w projekcie?
• Z kim będę pracować?
• Jakie są możliwości rozwoju?
• Jaka jest struktura działu?
• Ile wynosi budżet konferencyjny/szkoleniowy?
• Z jakich narzędzi i technologii będę korzystać?
• Jak będzie oceniana moja praca?
• Czy jest premia roczna?
• Czy będę mógł codziennie pracować z językiem angielskim?
• Czy firma oferuje prywatną opiekę medyczną?
• Czy w firmie panuje określony dress code?
• Czy firma ma rowerownię i prysznic?
• Kiedy będzie informacja zwrotna o zatrudnieniu?
* Przygotowała firma Pearson IOKI Sp. z o.o.

 

Jakie pytania cenią rekruterzy?


Cieszymy się, kiedy padają pytania o możliwości rozwoju, technologie, specyfikę projektów, skład i kompetencje zespołu – dodaje Joanna Snopek z Hicron.

 

Karolina Smolińska z Pearson English potwierdza to, że pytania o projekt, zespół, kontakt z zagranicznymi zespołami z innych części firmy, możliwości rozwoju i ścieżkę kariery pokazują zaangażowanie kandydata. Niektóre pytania kandydata potrafią też pokazać to, że już posiada on wiedzę o firmie, zdobytą np. na naszej stronie czy w kanałach mediów społecznościowych. To również potwierdza nam, że myśli on o naszej firmie na poważnie i przygotował się do spotkania, dodaje Smolińska.

 

O co (i jak) nigdy nie pytać?


Część pytań zadawanych przez kandydata podczas rozmowy może zaalarmować rekrutera lub obniżyć atrakcyjność kandydata w jego oczach. Najczęściej nie jest to kwestia samego pytania, ale tego, w jaki sposób zostało ono zadane. Sama forma (konstrukcja zdania, użyte słowa, ton) może nieść ze sobą informacje na temat nastawienia kandydata.

 

Przykładowo, jeśli kandydat nie przepada za imprezami integracyjnymi (a w poprzedniej firmie musiał w nich uczestniczyć obowiązkowo i chciałby tego uniknąć), to zadając pytanie: „Jak często będę musiał uczestniczyć w imprezach integracyjnych?”, może sprawić wrażenie osoby, która nie chce mocniej wiązać się z zespołem i jest z założenia negatywnie nastawiona.

 

To samo pytanie można jednak zadać inaczej. Np.: „Zależy mi na dobrych relacjach z kolegami, ale rzadko miewam wolne wieczory. Jak wygląda kwestia integracji w firmie? Jakie panują zwyczaje?” – tak zadane pytanie pozwoli Ci zorientować się w tym, jak to wygląda bez wzbudzania podejrzenia o to, że jesteś samotnikiem, który ma problemy z komunikacją w zespole.

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej lepiej unikać pytań, które:


• Będą sugerować, że stanowisko, o które się starasz, nie jest tym, które chcesz piastować (np. zamiast: „Po jakim czasie można awansować?”, lepiej zapytać: „Jak wyglądają możliwości rozwoju?”, „Ile osób na kierowniczych stanowiskach jest z wewnętrznych awansów?”).
• Będą sugerować, że bywasz nieodpowiedzialny, nie dotrzymujesz terminów, nie wypełniasz oczekiwań przełożonych (np. „Czy w firmie są jakieś kary za niedotrzymanie terminu”?).
• Będą ujawniać roszczeniowość (np. „Aby efektywnie pracować, muszę mieć spokój, zatem nie mogę pracować na open space. Konieczny jest też Mac, no i muszę w ciągu dnia zrobić sobie przerwę na 30-minutowy spacer. Przy okazji, czy zawsze tu jest tak duszno?”).
• Będą sugerować, że nie jesteś zainteresowany pracą (np. „Jak szybko mogę starać się o podwyżkę?”, „Czy za czas wdrożenia również płacicie?”, „Jak szybko mogę iść na płatny urlop”?).

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Zakupów IT

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: opracowywanie i wdrażanie strategii zakupowych dla kategorii IT, bieżąca realizacja procesów zakupowych zgodnie z ustalonymi procedurami, w tym wytycznymi projektowymi oraz ustawą Prawo zamówień publicznych, opracowywanie...
  • Administrator / Inżynier DevOps (w obszarze MS Azure i Datarbicks)

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca zdalna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B
    1 godz.
    Do Działu Korporacyjnych Rozwiązań IT – Data - MG poszukujemy Inżyniera DevOps z kompetencjami ​w obszarze MS Azure i Datarbicks​. Forma zatrudnienia: B2B; Rekrutacja: zdalna. Praca: 100% zdalna. Zakres zadań na tym stanowisku będzie obejmował:​ Administracja, monitoring oraz...
  • Analityk Biznesowo-Systemowy IT/Dział IT BP

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Do Działu IT BP Usług Biznesowych poszukujemy zaangażowanego Analityka Biznesowo-Systemowego z praktycznym doświadczeniem w realizacji projektów IT. Poziom: Senior; Forma współpracy: B2B/Umowa o pracę; Rekrutacja: zdalna lub w biurze; Model pracy: hybrydowa (1-2 razy w tygodniu - praca w...
  • Webmaster / Specjalista CMS

    Rotenso - Grupa Thermosilesia   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: projektowanie i tworzenie stron internetowych zgodnie z celami biznesowymi; regularną aktualizację treści na stronach internetowych w celu zapewnienia świeżości i atrakcyjności dla użytkowników; optymalizację stron i utrzymanie serwisów www; monitorowanie i...
  • Analityk Sprzedaży

    Rotenso - Grupa Thermosilesia   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: przetwarzanie i analiza danych efektywnościowych z różnych źródeł; prezentowanie wyników analiz w formie raportów i dashboardów; przygotowywanie wniosków i rekomendacji w oparciu o realizowane analizy; współpraca z innymi działami w celu optymalizacji...
  • Java Developer with Kafka

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Gdańsk    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Working model: remote, Poland What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?