Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Perspektywy pracy w IT – okiem Grzegorza Marczaka

Perspektywy pracy w IT – okiem Grzegorza Marczaka

 
Perspektywy pracy w IT – okiem Grzegorza Marczaka

Według analityków Polska jest w czołówce krajów CEE, jeśli chodzi o inwestycje w IT w najbliższych trzech latach, a Komisja Europejska przewiduje, że sektor IT w całej Europie stworzy do 700 tysięcy miejsc pracy do roku 2016. Mając takie perspektywy rozwoju, niestety, polski rynek nadal boryka się z problemem kadrowym w sektorze IT – i to w wielu obszarach.

Dziś najczęściej poszukiwani są programiści w takich językach jak Java, PHP, programiści baz danych, inżynierowie, specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Za pracę na tych stanowiskach firmy są w stanie płacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stanowiska i specjalizacji.

Skąd te problemy przy takim popycie na pracowników? Szacuje się, że pracownicy działów IT to młodzi ludzie między 25. a 35. rokiem życia. Osoby, które chętnie podejmują pracę zdalną dla dużych międzynarodowych korporacji, podejmują zlecenia dla zagranicznych firm i bardzo często uruchamiają własną działalność gospodarczą. Stawki oferowane przez międzynarodowe firmy są też często dużo bardziej atrakcyjne niż to, co można znaleźć na polskim rynku.

Warto jednak zwrócić uwagę na nowe trendy zachodzące na rynku IT. Zwiększa nam się popyt na specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania mobilnego oraz migracji danych. Otwiera się również całkiem nowa kategoria technologiczna, jaką jest Internet Rzeczy (Internet of Things). Powstają nowe rozwiązania, jeśli chodzi o lokalizacje (Beacony), i ciągle nierozwiązane problemy typu Big Data.

Technologia w XXI wieku stała się nie tylko niezbędnym dodatkiem do biznesu, bardzo często jest to główny element budujący przewagę konkurencyjną. Technologia rewolucjonizuje też branże, które do tej pory wydawały się na jej wpływ obojętne. Dobrym przykładem jest tutaj Uber czy Airbnb – firmy, które kompletnie odmieniły sposób poruszania się po mieście czy rezerwacji miejsca do spania. Stare technologie są natomiast wypierane przez nowe, przykładowo Dropbox – wart ponad 10 miliardów dolarów – oferuje nam wirtualną przestrzeń dyskową, zastępując często potrzebę
 posiadania serwerów plików przez małe czy średnie przedsiębiorstwa. Pracy w IT jest więc bardzo dużo (licząc etaty czy potrzeby firm) i – patrząc na rozwój technologii – będzie jej coraz więcej. Jest to bardzo dobra informacja dla młodych ludzi, którzy właśnie decydują się na to, w jakim kierunku rozpocząć edukację czy też zawodową karierę.

Rynek pracy w tej branży jest bardzo chłonny – można więc założyć, że nie powinno być problemu ze znalezieniem pracy nie tylko przez specjalistów, ale też przez osoby szukające stażu czy praktyk. Pracodawcy stają się też coraz bardziej elastyczni, problematyczne u młodych ludzi po studiach doświadczenie przestaje już być warunkiem koniecznym. Doceniane jest natomiast coraz bardziej zaangażowanie, chęć i umiejętność szybkiego uczenia się oraz pasja.

Grzegorz Marczak Właściciel i redaktor naczelny Antyweb

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • PGE Systemy
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój Projekt oraz zadania: Administracja systemami cyberbezpieczeństwa na platformie Microsoft Azure. Ścisła współpraca z zespołem PGE-CERT przy analizie incydentów bezpieczeństwa IT. Udział w codziennych działaniach operacyjnych Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Udział w działaniach...
  • Informatyk / Specjalista IT

    SANO - Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o.   Sękowo, ul. Lipowa 10    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Technologie, których używamy Microsoft SQL Server; Windows Server; VMware; Twój zakres obowiązków zarządzenie danymi, wykonywanie backupów danych i aktualizacji oprogramowań, w tym SAP, czynny udział w procesie migracji SAP do wyższej wersji, administracja i zarządzanie infrastrukturą...
  • Administrator Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Branickiego 17​    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Rodzaj pracy: hybrydowy (pierwsze 3 miesiące w biurze, po czasie adaptacji możliwa praca zdalna) Rekrutacja: 100% zdalna; Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracy; Zakres obowiązków: bieżąca administracja, utrzymanie i rozwój środowiska VMware; tworzenie maszyn wirtualnych z wykorzystaniem...
  • Asseco Data Systems S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Zadania: przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wsparcia (1-wsza i 2-ga linia) od klientów wewnętrznych (pracowników ADS), administracja systemami IT, pisanie raportów SQL, analiza i rozwiązywanie zgłoszeń użytkowników, proponowanie optymalnych rozwiązań dla klientów, udział w testach...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?