Według analityków Polska jest w czołówce krajów CEE, jeśli chodzi o inwestycje w IT w najbliższych trzech latach, a Komisja Europejska przewiduje, że sektor IT w całej Europie stworzy do 700 tysięcy miejsc pracy do roku 2016. Mając takie perspektywy rozwoju, niestety, polski rynek nadal boryka się z problemem kadrowym w sektorze IT – i to w wielu obszarach.
Dziś najczęściej poszukiwani są programiści w takich językach jak Java, PHP, programiści baz danych, inżynierowie, specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Za pracę na tych stanowiskach firmy są w stanie płacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stanowiska i specjalizacji.
Skąd te problemy przy takim popycie na pracowników? Szacuje się, że pracownicy działów IT to młodzi ludzie między 25. a 35. rokiem życia. Osoby, które chętnie podejmują pracę zdalną dla dużych międzynarodowych korporacji, podejmują zlecenia dla zagranicznych firm i bardzo często uruchamiają własną działalność gospodarczą. Stawki oferowane przez międzynarodowe firmy są też często dużo bardziej atrakcyjne niż to, co można znaleźć na polskim rynku.
Warto jednak zwrócić uwagę na nowe trendy zachodzące na rynku IT. Zwiększa nam się popyt na specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania mobilnego oraz migracji danych. Otwiera się również całkiem nowa kategoria technologiczna, jaką jest Internet Rzeczy (Internet of Things). Powstają nowe rozwiązania, jeśli chodzi o lokalizacje (Beacony), i ciągle nierozwiązane problemy typu Big Data.
Technologia w XXI wieku stała się nie tylko niezbędnym dodatkiem do biznesu, bardzo często jest to główny element budujący przewagę konkurencyjną. Technologia rewolucjonizuje też branże, które do tej pory wydawały się na jej wpływ obojętne. Dobrym przykładem jest tutaj Uber czy Airbnb – firmy, które kompletnie odmieniły sposób poruszania się po mieście czy rezerwacji miejsca do spania. Stare technologie są natomiast wypierane przez nowe, przykładowo Dropbox – wart ponad 10 miliardów dolarów – oferuje nam wirtualną przestrzeń dyskową, zastępując często potrzebę
posiadania serwerów plików przez małe czy średnie przedsiębiorstwa. Pracy w IT jest więc bardzo dużo (licząc etaty czy potrzeby firm) i – patrząc na rozwój technologii – będzie jej coraz więcej. Jest to bardzo dobra informacja dla młodych ludzi, którzy właśnie decydują się na to, w jakim kierunku rozpocząć edukację czy też zawodową karierę.
Rynek pracy w tej branży jest bardzo chłonny – można więc założyć, że nie powinno być problemu ze znalezieniem pracy nie tylko przez specjalistów, ale też przez osoby szukające stażu czy praktyk. Pracodawcy stają się też coraz bardziej elastyczni, problematyczne u młodych ludzi po studiach doświadczenie przestaje już być warunkiem koniecznym. Doceniane jest natomiast coraz bardziej zaangażowanie, chęć i umiejętność szybkiego uczenia się oraz pasja.
Grzegorz Marczak Właściciel i redaktor naczelny Antyweb
Perspektywy pracy w IT – okiem Grzegorza Marczaka
Polecane oferty
-
Specjalista ds. Zakupów IT
GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY Gdańsk praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Administrator / Inżynier DevOps (w obszarze MS Azure i Datarbicks)
Medicover Sp. z o.o. Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96 praca zdalnaspecjalista mid / senior kontrakt B2B -
Analityk Biznesowo-Systemowy IT/Dział IT BP
Medicover Sp. z o.o. Warszawa, Al. Jerozolimskie 96 praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online -
Webmaster / Specjalista CMS
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Analityk Sprzedaży
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Java Developer with Kafka
Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o. Gdańsk praca zdalnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?