Według analityków Polska jest w czołówce krajów CEE, jeśli chodzi o inwestycje w IT w najbliższych trzech latach, a Komisja Europejska przewiduje, że sektor IT w całej Europie stworzy do 700 tysięcy miejsc pracy do roku 2016. Mając takie perspektywy rozwoju, niestety, polski rynek nadal boryka się z problemem kadrowym w sektorze IT – i to w wielu obszarach.
Dziś najczęściej poszukiwani są programiści w takich językach jak Java, PHP, programiści baz danych, inżynierowie, specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Za pracę na tych stanowiskach firmy są w stanie płacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stanowiska i specjalizacji.
Skąd te problemy przy takim popycie na pracowników? Szacuje się, że pracownicy działów IT to młodzi ludzie między 25. a 35. rokiem życia. Osoby, które chętnie podejmują pracę zdalną dla dużych międzynarodowych korporacji, podejmują zlecenia dla zagranicznych firm i bardzo często uruchamiają własną działalność gospodarczą. Stawki oferowane przez międzynarodowe firmy są też często dużo bardziej atrakcyjne niż to, co można znaleźć na polskim rynku.
Warto jednak zwrócić uwagę na nowe trendy zachodzące na rynku IT. Zwiększa nam się popyt na specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania mobilnego oraz migracji danych. Otwiera się również całkiem nowa kategoria technologiczna, jaką jest Internet Rzeczy (Internet of Things). Powstają nowe rozwiązania, jeśli chodzi o lokalizacje (Beacony), i ciągle nierozwiązane problemy typu Big Data.
Technologia w XXI wieku stała się nie tylko niezbędnym dodatkiem do biznesu, bardzo często jest to główny element budujący przewagę konkurencyjną. Technologia rewolucjonizuje też branże, które do tej pory wydawały się na jej wpływ obojętne. Dobrym przykładem jest tutaj Uber czy Airbnb – firmy, które kompletnie odmieniły sposób poruszania się po mieście czy rezerwacji miejsca do spania. Stare technologie są natomiast wypierane przez nowe, przykładowo Dropbox – wart ponad 10 miliardów dolarów – oferuje nam wirtualną przestrzeń dyskową, zastępując często potrzebę
posiadania serwerów plików przez małe czy średnie przedsiębiorstwa. Pracy w IT jest więc bardzo dużo (licząc etaty czy potrzeby firm) i – patrząc na rozwój technologii – będzie jej coraz więcej. Jest to bardzo dobra informacja dla młodych ludzi, którzy właśnie decydują się na to, w jakim kierunku rozpocząć edukację czy też zawodową karierę.
Rynek pracy w tej branży jest bardzo chłonny – można więc założyć, że nie powinno być problemu ze znalezieniem pracy nie tylko przez specjalistów, ale też przez osoby szukające stażu czy praktyk. Pracodawcy stają się też coraz bardziej elastyczni, problematyczne u młodych ludzi po studiach doświadczenie przestaje już być warunkiem koniecznym. Doceniane jest natomiast coraz bardziej zaangażowanie, chęć i umiejętność szybkiego uczenia się oraz pasja.
Grzegorz Marczak Właściciel i redaktor naczelny Antyweb
Perspektywy pracy w IT – okiem Grzegorza Marczaka
Polecane oferty
-
Analityk Sprzedaży
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Analityczka / Analityk ds. kontraktów it
PKO Bank Polski Warszawa, Chmielna 89 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. Platform Egzaminacyjnych
Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Programista C++
CAD Projekt K&A Sp. J. Poznań praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. utrzymania sieci
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Technik w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Niedziele handlowe 2025
Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?