Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Kierowanie własną karierą – perspektywy rozwoju w branży IT

Kierowanie własną karierą – perspektywy rozwoju w branży IT

 
Kierowanie własną karierą – perspektywy rozwoju w branży IT

Wykształcenie formalne


Bazując na doświadczeniach rodziców, młodzi ludzie są przekonani, że na starcie do kariery potrzebują dyplomu wyższej uczelni. Z jednej strony szkoła daje solidną bazę, ale grunt ten opiera się na teoretycznych podstawach. Te z kolei są łatwe do przyswojenia samodzielnie, szczególnie biorąc pod uwagę chęć dzielenia się wiedzą w środowisku IT. Według badania rynku przeprowadzonego przez E-mentor, jedynie 18% pracodawców zwraca uwagę na formalne wykształcenie. W praktyce ma to miejsce tylko wtedy, kiedy doświadczenie nie pozwala na wiarygodną ocenę kandydata. Stojąc przed decyzją: uczelnia czy praca, warto na chwilę zastanowić się nad wyborem.

Coraz więcej dużych firm dostrzega większą wartość w praktyce niż w teorii. Przykładem może być EY, które wycofuje weryfikację stopnia naukowego jako kryterium dopuszczenia do procesu rekrutacji. W ramach ciekawostki – wiele osobistości świata IT nie ukończyło studiów – Bill Gates (Microsoft) czy Steve Wozniak (Apple) to tylko dwa
 z wielu przykładów.

 

Zadbaj o to, jak Cię widzą


1. Planując karierę w branży IT, zwróć uwagę na to, czy w łatwy sposób można odnaleźć informacje budujące Twój profil zawodowy. Wiele firm prowadzi rekrutacje na portalach społecznościowych dla profesjonalistów, lub wręcz szuka bezpośredniego kontaktu z wybranymi osobami.

 

Pamiętaj, że: dbanie o swój profil, udzielanie się na forach, czy np. StackOverflow, prowadzenie bloga, publikowanie projektów jest także pomocne dla potencjalnych pracodawców. Dzięki temu poznają Ciebie poprzez efekty Twojej pracy. Temat dotyczy nie tylko programistów, ale także grafików, testerów czy designerów.

 

Każde dzieło, którym możesz się podzielić (narzędzie, aplikacja, fragment kodu, spostrzeżenia czy po prostu przemyślenia w temacie), może wesprzeć Twój rozwój. Należy jednak pamiętać, że jest to miecz obosieczny – mieszając treści technologiczne z np. prywatnymi poglądami czy negatywnymi opiniami, bardzo łatwo można zrazić do siebie rekrutera.

2. Drugim ważnym aspektem jest tworzenie swojej marki – można to robić na wiele sposobów. Jeśli posiadasz większą wiedzę, możesz:
- uczestniczyć w konferencjach branżowych jako prelegent,
- publikować artykuły w pismach specjalistycznych,
- dzielić się doświadczeniami branżowymi na blogu,
- zrobić repozytorium artykułów i linków na dany temat.


Współpraca przy projektach typu Open Source oraz ogólnie pojęta praca na rzecz społeczności (np. pomoc w organizacji eventów takich jak JUG’i, konferencje czy grupy .NET, czynny udział w kołach naukowych działających przy uczelniach lub bardziej networkingowe grupy, takie jak KnowCamp czy np. Agile Wrocław) dadzą Ci wiele okazji do poznania osób z branży, nawiązania kontaktów i zwiększenia rozpoznawalności swojej osoby.

 

Plan kariery


Jeśli pracujesz już w branży IT lub w najbliższym czasie taką pracę rozpoczniesz, najważniejszą rzeczą przed Tobą jest określenie ścieżki, którą chcesz podążać. Nie jest to proste, ponieważ mnogość ról i technologii może przyprawić na początku o zawrót głowy. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu, aby się odnaleźć w tym środowisku. Przede wszystkim zastanów się, czy w Twoim otoczeniu są osoby, które mają większe doświadczenie praktyczne. Podpytaj, co należy do ich obowiązków oraz jakie mają przemyślenia na temat konkretnych stanowisk/ról czy wręcz firm.

Równie cennym źródłem informacji mogą być ogłoszenia o pracę – wiele ofert wyszczególnia zakres zadań i oczekiwanych kompetencji na konkretnym stanowisku.

Zachęcam także do wyszukania i zapoznania się z wywiadami przeprowadzonymi z osobami pracującymi w branży IT na różnych stanowiskach. Być może znajdziesz tam coś, czego nie wiedziałeś do tej pory lub odkryjesz coś, co Cię zainteresuje. Warto mieć na uwadze zarówno fakt, czy „przyjemnie” Ci się używa konkretnej metody, jak i realne zapotrzebowanie rynku na dane rozwiązanie. Tego rodzaju analizy można znaleźć w sieci dla niemal każdego stanowiska.

Dla programistów porównanie ofert w różnych językach publikuje serwis Gooroo. Technologie i narzędzia niszowe są również mile widziane przez pracodawców, ale nie stanowią głównego kryterium zatrudnienia. Jak w żadnej innej branży, kluczem do kariery w IT jest doświadczenie praktyczne. To ono jest największym wyróżnikiem konkretnej osoby. Jeśli rozważasz poświęcenie dużej ilości czasu na naukę nowej technologii, chcesz zdobyć doświadczenie w trakcie studiów, lub na początku swojej drogi zawodowej – możesz pracować na własny rachunek przez jakiś czas lub na stałe.

Portale takie jak Elance czy Freelance z każdym rokiem powiększają bazę ofert i dostępnych zleceń. Są też rewelacyjnym źródłem informacji o rynku globalnym i potrzebnych kompetencjach. Weźmy na przykład raport portalu Elance na temat ofert zatrudnienia, który pozwala porównać zapotrzebowanie na różne języki programowania (podobne raporty znajdziesz też dla innych specjalizacji).

Kiedy będziesz wiedział, jakie są Twoje krótko- i długoterminowe cele, pamiętaj o nich podczas rozmów kwalifikacyjnych. Czasem lepiej odrzucić jakąś ofertę i skupić się na szukaniu tej, która pasuje do Twojego planu. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany, efektywny rozwój przyjdzie Ci łatwiej, a praca będzie sprawiała przyjemność. Podejmując decyzje na temat kariery, pamiętaj o tym , żeby zdać sobie pytanie: „W jaki sposób to pomoże mi osiągnąć wyznaczony cel?”. Pamiętaj też, że trendy się zmieniają i weryfikuj swój plan raz na jakiś czas – zarówno pod kątem rynku pracy, jak i swoich oczekiwań i zamierzeń.



 

Gdzie znajdziesz więcej informacji?


Każdy z etapów planowania i rozwoju kariery wymaga dostępu do informacji – część z nich zdobędziesz na pewno poprzez doświadczenie, nawiązywanie znajomości i wymianę opinii. Niekiedy jednak ciężko Ci będzie zobaczyć „pełny obraz sytuacji”. W takich chwilach warto poszukać danych online: w ofertach pracy znajdziesz stawki, obowiązki, informacje, czym dana firma się zajmuje, na portalach typu Glassdoor – wynagrodzenia w branży, opinie o pracy w firmach, w raportach o freelancingu – trendy i tendencje na rynku.

Freelancing często o kilka lat „wyprzedza” duże firmy i korporacje w kwestii używanych technologii. Uczestnicząc w konferencjach branżowych, usłyszysz o orientacjach na rynku oraz firmach zyskujących na znaczeniu, w czasopismach takich jak Nature, MIT Technology Review zapoznasz się z obszarami, które za kilka lat mogą być bardzo ważne, a kompetencje w nich poszukiwane, na forach i portalach q&a przeczytasz o popularnych technologiach oraz problematycznych sferach danych rozwiązań, publiczne chmury, jak np. Amazon, AWS, Microsoft, Azure, Open Shift informują o kierunkach dotyczących infrastruktury oraz systemów rozproszonych.

Także w zakresie zdobywania nowej wiedzy internet jest Twoim przyjacielem. Ucząc się nowej technologii, masz do wyboru uniwersytety online (jak udacity, coursera), kursy, videotutoriale, ale także blogi prowadzone przez firmy oraz materiały publikowane przez nie czy ich kluczowych pracowników (blogi np. All Things Distributed czy Allegro Tech,  materiały: AWS architecture blueprints, naukowe z Google, Microsoft, IBM).

Coraz bardziej popularne staje się także organizowanie spotkań z ekspertami, na których można zapytać o konkretne technologie (ostatnio w Berlinie został otwarty AWS Pop-up loft) oraz porozmawiać o szczegółach z osobami, które je współtworzą.

Niezależnie od konkretnego stanowiska, z jakim wiążesz swoją przyszłość, branża IT ma wiele do zaoferowania. Wymaga jednak równie dużo, żeby się w niej wyróżnić. Nie są to umiejętności ponad Twoje możliwości – wystarczy konsekwencja, otwartość na nową wiedzę i ciągłą naukę oraz koncentracja na określonym celu. Zastanów się nad kierunkiem swoich działań, określ plan i skorzystaj z możliwości, jakie masz w zasięgu ręki!

Jakub Derda programista, autor bloga www.kobietydokodu.pl

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • Informatyk / Specjalista IT

    SANO - Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o.   Sękowo, ul. Lipowa 10    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Technologie, których używamy Microsoft SQL Server; Windows Server; VMware; Twój zakres obowiązków zarządzenie danymi, wykonywanie backupów danych i aktualizacji oprogramowań, w tym SAP, czynny udział w procesie migracji SAP do wyższej wersji, administracja i zarządzanie infrastrukturą...
  • Administrator Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Branickiego 17​    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Rodzaj pracy: hybrydowy (pierwsze 3 miesiące w biurze, po czasie adaptacji możliwa praca zdalna) Rekrutacja: 100% zdalna; Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracy; Zakres obowiązków: bieżąca administracja, utrzymanie i rozwój środowiska VMware; tworzenie maszyn wirtualnych z wykorzystaniem...
  • Asseco Data Systems S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Zadania: przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wsparcia (1-wsza i 2-ga linia) od klientów wewnętrznych (pracowników ADS), administracja systemami IT, pisanie raportów SQL, analiza i rozwiązywanie zgłoszeń użytkowników, proponowanie optymalnych rozwiązań dla klientów, udział w testach...
  • PGE Systemy
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój Projekt oraz zadania: Administracja systemami cyberbezpieczeństwa na platformie Microsoft Azure. Ścisła współpraca z zespołem PGE-CERT przy analizie incydentów bezpieczeństwa IT. Udział w codziennych działaniach operacyjnych Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Udział w działaniach...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?